reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Milion aut elektrycznych w Polsce? To na razie obietnice...

Milion aut elektrycznych w Polsce? To na razie obietnice...

Milion aut elektrycznych w Polsce to jedno z haseł częściej powtarzanych jeszcze kilka lat temu przez rządzących. Na razie jednak nie ma na to szans...

Milion aut elektrycznych w Polsce: na razie to blisko 19 tysięcy...

Twarde dane nie pozostawiają żadnych złudzeń. Statystyki opublikowane przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego pokazują, że w roku 2020 Polacy zarejestrowali 8 099 elektrycznych samochodów osobowych - czyli elektryków i hybryd plug-in. To sprawia, że po drogach nad Wisłą jeździ już w sumie 18 875 tego typu pojazdów. A od tej liczby do zapowiadanego milion aut elektrycznych w Polsce nadal jest niezwykle daleko. Czy w tych danych jest jakaś optymistyczna informacja? 53 proc. ekologicznych samochodów kupionych w sumie w Polsce to czyste elektryki. 47 proc. korzysta z napędu PHEV - gdzie jazda bezemisyjna jest możliwa po naładowaniu akumulatora z gniazdka.

Samochody elektryczne w Polsce kupują głównie...

Kto kupuje auta elektryczne w Polsce? W przypadku rynku pierwotnego są to przede wszystkim firmy. 85,4 proc. e-aut zarejestrowali nabywcy instytucjonalni. Osoby prywatne stanowiły 18,6 proc. grupy klientów. Nieco inaczej sytuacja ma się na rynku wtórnym. PZPM wskazuje, że 81,4 proc. elektryków z drugiej ręki trafia do osób prywatnych. I choć podejście do napędów zeroemisyjnych nad Wisłą zmienia się, na razie ciężko mówić o drastycznym sukcesie. Z czego to wynika? Infrastruktura rozbudowuje się. Do rozwoju segmentu ekologicznych pojazdów potrzeba jednak czegoś więcej. Mowa konkretnie o stymulowaniu zakupu.

Leasing jest obecnie najpopularniejszą formą finansowania zakupów samochodów elektrycznych. Aby zwiększyć udział takich pojazdów na naszych drogach, przedstawiciele Związku Polskiego Leasingu uczestniczą w konsultacjach prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w zakresie wypracowania nowego systemu dystrybucji dopłat do samochodów elektrycznych. Atrakcyjny system zachęt pozwoli zwiększyć liczbę aut elektrycznych, a tym samym pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne. - powiedział Paweł Pach, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama