REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mazda RX-VISION 2016

Mazda RX-VISION 2016
Mazda RX-VISION 2016
Mazda

REKLAMA

REKLAMA

Mazda RX-VISION to najnowszy samochód koncepcyjny z charakterystycznym dla Mazdy silnikiem z tłokiem wirującym. Jakie ma osiągi?

Debiutująca w Genewie RX-VISION jest najnowszym pojazdem koncepcyjnym marki. Samochód jest wyposażony w niewielki silnik z tłokiem obrotowym SKYACTIV-R. Model, który w styczniu otrzymał nagrodę dla „Najpiękniejszego Samochodu Koncepcyjnego Roku” na Międzynarodowym Festiwalu Motoryzacyjnym w Paryżu, jest dowodem dążenia Mazdy do doskonałości w zakresie projektowania lekkich samochodów sportowych z tylnym napędem oraz wykorzystywania potencjału silników rotorowych.

REKLAMA

Zobacz też: Pierwsza jazda Mazda MX-5 2015: Powrót królowej

REKLAMA

Szeroka, przysadzista sylwetka oraz krótkie zwisy zdradzają dynamiczny charakter samochodu oraz osiągi, jakie oferuje jego doskonały układ napędowy. Swoją drogą, tak niskie poprowadzenie linii maski byłoby niemożliwe, gdyby nie kompaktowe wymiary silnika SKYACTIV-R. Na wzór innych modeli wykorzystujących zasady KODO, RX-VISION cechuje stylistyczna lekkość, która sprawia, iż samochód wygląda bardzo dynamicznie nawet na postoju. Inżynierowie Mazdy skupili się na elegancji, ale bez sztywnego trzymania się utartych wzorców linii nadwozia. Dzięki temu sylwetka auta zdaje się zmieniać zależnie od miejsca, z którego się je ogląda, a głęboka czerwień lakieru uwydatnia grę światła i cienia.

Wewnątrz projektanci postawili na prostotę, która najsilniej oddziałuje na zmysły, oraz na połączenie klasycznego  rzemiosła  z technologiczną innowacyjnością. Widać wyraźnie, że głównym założeniem projektu było, aby elegancka kabina RX-VISION potęgowała przyjemność z jazdy. Wzrok przykuwa tu stylistycznie stonowany panel instrumentów oraz konsola środkowa, które w zestawieniu z tapicerką ze skóry naturalnej tworzą nowoczesny klimat, pełen nawiązań do bogatej historii Mazdy i jej sportowych modeli.

Zobacz też: Nowa Toyota GT86 z silnikiem Mazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mazda RX-VISION 2016 z silnikiem z wirującym tłokiem

REKLAMA

Rotorowy napęd oparty na technologii Wankla utożsamiany jest z Mazdą oraz jej zaangażowaniem w prace nad rozwiązaniami dającymi największą radość z jazdy. Po debiucie w 1967 roku pierwszego modelu z napędem rotorowym, tzn. Mazdy Cosmo 110S, japoński koncern pozostaje jedynym producentem z branży motoryzacyjnej, któremu udało się z powodzeniem przekuć tę technologię na sukces rynkowy, i to w okresie kilku dziesięcioleci. Stąd też, silnik rotorowy zdaje się być najbardziej wyrazistym symbolem nietuzinkowej filozofii Mazdy, która niestrudzenie podąża drogą, jakiej inni nie odważyli się wybrać.

Przełamywanie konwencji zaowocowało powstaniem bezkompromisowych rozwiązań technologicznych SKYACTIV. Strategia ta pozwala również otworzyć nowy rozdział w historii silnika Wankla, bowiem na horyzoncie pojawia się Mazda RX-VISION – urzekający, dwumiejscowy, studyjny model sportowy zasilany silnikiem SKYACTIV-R najnowszej generacji.

Zobacz też: Test Mazda CX-5 2.2 SkyActiv-D 175 KM: wygląd to nie wszystko!

Aby stworzyć idealny silnik spalinowy, konstruktorzy Mazdy wrócili do desek kreślarskich i „od zera” zaprojektowali wysokoprężny motor SKYACTIV-D oraz benzynową jednostkę SKYACTIV-G. Taką samą strategię zastosowano w przypadku silnika rotorowego, który stanowi niezwykle istotną cząstkę DNA Mazdy.

Te same przesłanki, które kierowały inżynierami firmy przy budowie pakietu technologii SKYACTIV, zaowocowały rozwiązaniami poprawiającymi parametry w trzech kluczowych sferach związanych z silnikami rotorowymi – zużyciem paliwa, poziomem emisji oraz niezawodnością. W porównaniu z klasycznymi jednostkami napędowymi, silniki rotorowe mogą pochwalić się m.in. mniejszymi gabarytami i masą własną oraz prostszą konstrukcją i mniejszą liczbą podzespołów ruchomych. Zapewniają one płynny, liniowy przyrost mocy przy płaskiej krzywej momentu, a podczas pracy generują znacznie mniejszy hałas i wibracje, mocą nie ustępując jednak większym silnikom o konwencjonalnej budowie. Poprzednia wersja produkcyjna silnika z tłokiem obrotowym Mazdy oferowała jedne z najlepszych osiągów na rynku – w przeliczeniu liczby koni mechanicznych na litr pojemności – i mogły się z nią równać jedynie układy napędowe niektórych ekskluzywnych supersamochodów. Dlatego silniki rotorowe znakomicie sprawdzają się, gdy najważniejsza jest przyjemność z jazdy, a do tego przecież Mazda dąży we wszystkich swoich modelach.

Mazda RX-VISION 2016 - dane techniczne

Mazda RX-VISION – podstawowe dane techniczne
Ilość miejsc 2
Dł. x szer. x wys. całk. 4389 x 1925 x 1160 
Rozstaw osi 2700
Silnik  SKYACTIV-R
Układ napędowy Silnik umieszczony z przodu, napęd na tylną oś
Opony Przód: 245/40 R20  /  Tył: 285/35 R20
Felgi Przód: 20 x 9.5J  / Tył: 20 x 11J

Źródło: Mazda

Mazda RX-VISION 2016
Mazda
Mazda RX-VISION 2016
Mazda
Mazda RX-VISION 2016
Mazda
Mazda RX-VISION 2016
Mazda
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA