| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Za cofanie licznika - za kratki

Za cofanie licznika - za kratki

Rząd zabiera się za walkę z nieuczciwymi handlarzami samochodów. Cofanie licznika ma być traktowane jak przestępstwo.

Poseł PO Krzysztof Brejza otrzymał właśnie odpowiedź od Ministra Sprawiedliwości na swoją interpelację ws. walki z procederem cofania liczników samochodowych. Zgodnie z jej treścią, cofanie licznika samochodowego ma być traktowane jak przestępstwo.

Cofanie licznika jest bardzo popularnym procederem wykorzystywanym przez polskich kierowców przed sprzedażą samochodu. Na razie nie istnieją skuteczne metody walki z nieuczciwością sprzedawców, ale ma to zmienić wniosek posła PO Krzysztofa Brejzy.

Zobacz również: Nowe BMW serii 6 Coupe

W odpowiedzi na interpelację parlamentarzysty, Minister Sprawiedliwości stwierdził, że zaniżanie wskazań licznika pojazdu najczęściej podejmowane jest w celu oszukania potencjalnych nabywców. Przebieg auta jest czynnikiem wpływającym na ocenę stanu technicznego, a zatem i na jego wartość.

W związku z tym, odnosząc się do postulatu posła Brejzy, minister zapewnił, że zostaną podjęte kroki w celu stworzenia odrębnego przepisu zakazującego cofania liczników pojazdu, który przewiduje wprowadzenie nowego typu przestępstwa – umyślnych zachowań polegających na modyfikacji wskazań licznika pojazdu. Opracowane przepisy trafią do Komisji Kodyfikacji Prawa Karnego.

Zobacz również: Rejestracja sprowadzonego auta będzie łatwiejsza

Wkrótce po wystosowaniu interpelacji, do biura poselskiego trafiło kilkadziesiąt maili od osób popierających walkę z nieuczciwymi sprzedawcami pojazdów. Internauci przedstawili również własne propozycje zmian, często podobne do tych stosowanych już w innych krajach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Kurzawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »