| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > W Wielkopolsce zmodernizują ponad 122 km dróg lokalnych

W Wielkopolsce zmodernizują ponad 122 km dróg lokalnych

W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL) w roku 2015, w Wielkopolsce zostanie zmodernizowanych ponad 122 km dróg gminnych i powiatowych.

Region otrzymał 82,77 mln zł dotacji na inwestycje z NPPDL.

Na ostatecznej liście rankingowej NPPDL w Wielkopolsce znalazło się 46 projektów. Lista czeka teraz na zatwierdzenie przez ministra administracji i cyfryzacji.

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zapowiedział w środę na konferencji prasowej, że w przyszłym roku zrealizowanych zostanie więcej inwestycji, niż wynika to z listy. „Zawsze na przetargach mamy oszczędności rzędu 30 proc. Pieniądze te dzielimy na następne wnioski” – powiedział.

„To bardzo ważny program, który poprzez poprawę infrastruktury drogowej podnosi jakość życia mieszkańców, komunikację, dojazd do pracy” – dodał Florek.

W przyszłym roku z NPPDL powiat poznański za prawie 5 mln zł chce rozbudować fragment drogi z Dopiewa do Poznania. W Turku zaplanowano połączenie układu dróg gminnych z trasą powiatową - wartość inwestycji to ok. 4,5 mln zł.

W Wielkopolsce w latach 2009-2014 samorządy otrzymały z NPPDL ponad 335 mln zł dotacji. Dzięki programowi zmodernizowano ponad 840 km dróg, zrealizowano 348 inwestycji.

Zobacz też: Kiedy skończą budować obwodnicę Marek?

Wojewoda zapowiedział, że program ma być kontynuowany w następnych latach. „W przyszłym roku kończymy II etap NPPDL, ale to nie oznacza, że kończymy program. Jest przygotowywana zmiana w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która przewiduje kontynuację inwestycji w drogi lokalne w latach 2016-2025” - poinformował Florek.

Głównym kryterium przy wyborze projektów w NPPDL jest poprawa bezpieczeństwa ruchu. Samorządy mogły starać się o dotację w wysokości do 50 proc. inwestycji drogowych planowanych na 2015 rok. Maksymalna kwota dofinansowana jednego projektu mogła wynieść 3 mln zł. Gminy, w tym miasta na prawach powiatu, mogą skorzystać z dofinansowania tylko jednego zadania, a powiaty ziemski - nie więcej niż dwóch. (PAP)

pil/ mhr/

Zobacz też: Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy koniec przetargu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »