Kategorie

Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy powstanie?

Tomasz Korniejew
Kiedy powstanie zachodnia obwodnica Radomia w ciągu trasy S7? Fot. Fotolia
Zachodnia obwodnica Radomia w ciągu trasy S7 to jeden z najbardziej wyczekiwanych odcinków dróg ekspresowych w kraju. GDDKiA w końcu otworzyła oferty przetargowe, a 29 lipca 2015 r. podpisano umowę na budowę wyczekiwanego odcinka drogi S7. Kiedy zakończy się budowa?

Przetarg na budowę zachodniej obwodnicy Radomia

Trasa numer 7 łącząca Gdańsk z Rabką to jeden z najpopularniejszych szlaków drogowych w Polsce. A w jej ciągu, jednym z najbardziej obciążonych ruchem samochodowym odcinków jest ten przebiegający przez Radom.

Zachodnia obwodnica Radomia ma zostać wybudowana w ciągu trasy ekspresowej S7, drogi od lat wyczekiwanej przez miliony kierowców ale rodzącej się w bólach, ze znacznymi opóźnieniami.

Budowa niespełna 25 kilometrowego odcinka omijąjącego Radom miała się rozpocząć w 2010 r. Niestety w wyniku redukcji środków na inwestycje drogowe, rozpoczęty pięć lat temu przetarg został anulowany.

Zobacz też: Elektroniczny pobór opłat za autostrady już za rok?

Reklama

Szczęśliwie w sierpniu 2013 r. GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg, który ma wyłonić wykonawcę zachodniej obwodnicy Radomia. Obecnie na ukończeniu jest drugi etap przetargu, do którego zostało zaproszonych 14 przedsiębiorstw, wyłonionych po zakończeniu pierwszego etapu procedury przetargowej.

Według informacji pojawiających się w mediach ostateczny wykonawca miał zostać poznany we wrześniu 2014 r. Ale w związku z wieloma zapytaniami ze strony biorących udział w przetargu, termin kończący składanie ofert został już kilkukrotnie przełożony. Jedna z najnowszych informacji podawała, że oferenci mają czas na złożenie dokumentów do 30 października.

Grafika: materiały prasowe GDDKiA

Zobacz też: Projekt programu budowy dróg w nowej perspektywie unijnej

Kiedy koniec przetargu na zachodnią obwodnicę Radomia?

Reklama

Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego GDDKiA, Jana Krynickiego: "Termin składania ofert został przesunięty na 5 grudnia 2014 roku. Wynika to z potrzeb zgłaszanych przez Branżę, która postulowała o rozłożenie w czasie otwarć toczących się postępowań w GDDKiA, w tym przypadku w Oddziale GDDKiA w Warszawie."

"Przesunięcie terminu otwarcia ofert na budowę obwodnicy Radomia dało firmom ubiegającym się o zlecenie więcej czasu na dopracowanie ofert. Mamy nadzieję, że pozwoli to na jak najlepsze przygotowanie ofert i późniejszą, sprawną i bezproblemową realizację kontraktu. Reasumując, chodzi o to aby potencjalni Wykonawcy mieli wszelkie informacje do tego aby dobrze oszacować wartość kontraktu w sposób adekwatny do koniecznego nakładu pracy. Obecnie potencjalni wykonawcy zadali już ponad 500 pytań, na które GDDKiA musi udzielić odpowiedzi jeszcze przed terminem składania ofert." - dodał Krynicki.

Zobacz też: Rząd zbuduje całą S7 do 2020 r.

Zgodnie z wymogami prawnymi, GDDKiA musi odpowiadać na każde zapytanie ze strony przedsiębiorstw biorących udział w przetargu. Inwestor musi się ustosunkować do każdego pytania, także banalnego i to nawet w przypadku, gdy udzielał już oficjalnych odpowiedzi na ten sam temat innym biorącym udział w przetargu podmiotom. Przekłada się to bezpośrednio na przesuwanie terminu składania ostatecznych ofert. Pozostaje mieć nadzieję, że firmy starające się o kontrakt szybko rozwieją wszelkie swoje wątpliwości.

Aktualizacja - koniec przetargu na zachodnią obwodnicę Radomia

Z informacji GDDKiA wynika, że 30 stycznia 2015 r. zostały otwarte oferty przetargowe.

Najtańsza opiewa na ok. 729 mln zł, a najdroższa  na ok. 977 mln zł. Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zadania ok. 834,5 mln zł. Inwestycja będzie  realizowana w trybie Projektuj i Buduj, w którym wykonawca optymalizuje rozwiązania w otrzymanej dokumentacji projektowej, proponuje technologię budowy, co ma wpływ na oferowaną cenę. 

"Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę brana jest cena, termin wykonania oraz okres gwarancji. Oznacza to, że przyszły wykonawca będzie mógł zaproponować zrealizowanie zamówienia w okresie krótszym niż wymagane 33 miesiące, jednak nie krótszym niż 30 miesięcy. Do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych.

Kolejnym etapem jest kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych a ostatnim - podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą.

Aktualizacja - wyłoniono wykonawcę zachodniej obwodnicy Radomia

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Dragados, która zadeklarowała że zbuduje 24,6 km drogi w 30 miesięcy za 729,4 mln zł.

Obwodnica powstanie w ciągu drogi ekspresowej S7. Inwestycja będzie realizowana w trybie Projektuj i Buduj, w którym wykonawca optymalizuje rozwiązania w otrzymanej dokumentacji projektowej, proponuje technologię budowy.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę brana była cena, termin wykonania oraz okres gwarancji. Oznacza to, że przyszły wykonawca mógł zaproponować zrealizowanie zamówienia w okresie krótszym niż wymagane 33 miesiące, jednak nie krótszym niż 30 miesięcy. Do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych.

Aktualizacja - podpisano umowę na budowę zachodniej obwodnicy Radomia

29 lipca 2015 r. podpisana została umowa na realizację zachodniej obwodnicy Radomia. Kolejny 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej powinien zostać oddany do ruchu przed końcem 2018 roku.

Kontrakt będzie realizowany w systemie projektuj i buduj, a jego wartość to 729,4 mln zł. Teren budowy zostanie przekazany wykonawcy do końca sierpnia. Pierwsze prace będą mogły rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zobacz też: Kiedy powstanie trasa S8 na odcinku Paszków-Przeszkoda?

W ramach kontraktu przewidziane zostało zbudowanie fragmentu trasy S7 o długości ok. 24,65 km. W założeniach tego odcinka drogi ekspresowej, przewidziano po 2 pasu ruchu w obu kierunkach, 4 węzły drogowe, 20 wiaduktów, 4 mosty i 2 kładki dla pieszych.

Inwestycja jest na całym swoim przebiegu budowana po nowym śladzie. Nowa obwodnica nie tylko znacząco wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców Radomia, rozwój regionu, ale przede wszystkim poprawi płynności i bezpieczeństwo ruchu odczuwalne przez kierowców jadących tranzytem w kierunku Krakowa lub Warszawy. 

Obecnie w budowie jest ok. 22-kilometrowy odcinek trasy S7 na odcinku od Radomia do granicy województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Po podpisaniu tej umowy, w realizacji jest 698,05 km dróg o wartości ponad 20 mld zł. Na etapie postępowań przetargowych jest budowa kolejnych 785,80 km tras z czego: 56,82 km to odcinki autostrad, 703,02 km to drogi ekspresowe i 25,95 km to pozostałe drogi krajowe.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych na zachodniej obwodnicy Radomia to połowa 2018 roku.

Aktualizacja - postępy na budowie zachodniej obwodnicy Radomia w ciągu drogi S7

Według zapewnień GDDKiA prace ziemne zostaną wznowione po przerwie zimowej (po 15 marca). Obecnie trwają prace przy obiektach inżynierskich. Zachodnia obwodnica Radomia my być gotowa pod koniec 2018 roku.

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  6 maja 2021
  Zakres dat:

  Jak założyć wyząbkowane opony? Czy się da?

  Jak założyć wyząbkowane opony? To o tyle zasadnicze pytanie, że ząbkowanie oznacza uszkodzenie bieżnika w ogumieniu.

  Kto płaci za parking policyjny po wypadku?

  Kto płaci za parking policyjny po wypadku? To postanowiliśmy sprawdzić dziś. Odpowiedź na pytanie jest o tyle ważna, że koszty mogą być wysokie!

  Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym tak jest?

  Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym: czym jest, do czego może być potrzebne i czemu ułatwia załatwienie sprawy kierowcy? Sprawdziliśmy to.

  Jazda na suwak a wymuszanie. Kiedy kierowcy łamią przepisy?

  Jazda na suwak a wymuszanie, czyli dziś opowiemy o przypadkach, w których kierowca nie ma obowiązku ustąpienia pierwszeństwa.

  Test: Audi Q2 po liftingu. Recepta jest prosta: benzyniak i automat

  Audi Q2 po liftingu w czerwonym kolorze stanęło przed redakcją. Recepta na sukces? Półtoralitrowy benzyniak, automatyczna skrzynia i wyposażenie.

  Co druga Toyota w Polsce jest... hybrydowa!

  Sprzedaż hybryd Toyoty w Polsce wzrosła do poziomu 30 316 sztuk. W efekcie co drugi model opuszczający salon japońskiej marki ma eko-napęd.

  Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym?

  Ile kosztuje doba na parkingu policyjnym? Od 1 stycznia kierowcy powinni się liczyć z wyższymi opłatami. O ile wzrosły i ile teraz wynoszą?

  Brak nalepki na szybie 2021 r. Ile wynosi mandat?

  Brak nalepki na szybie: 2021 r. coś zmienia? Ile wynosi mandat? Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Kupno auta z parkingu policyjnego: co musisz wiedzieć?

  Kupno auta z parkingu policyjnego? Tak jest możliwe. Atrakcyjna cena to jednak nie wszystko. Kupujący musi też pamiętać o wadach takich pojazdów.

  Mandat za dwie naklejki na szybie. Czy jest możliwy?

  Mandat za dwie naklejki na szybie. Czy jest możliwy? I ile może wynosić? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

  Auta luksusowe: Polacy kupują je coraz chętniej!

  Auta luksusowe zdają się być... korona-odporne w Polsce. Bo pomimo pandemii rynek samochodów premium ma się świetnie. Na ile świetnie? Oto raport.

  Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną

  Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną: na czym polega, czy jest możliwe i co musisz o nim wiedzieć? Na te pytania odpowiemy w tekście.

  Jak odebrać auto z parkingu policyjnego?

  Jak odebrać auto z parkingu policyjnego? Podstawą są dokumenty uprawniające do odbioru, ale także... wniesienie opłaty za holowanie i postój.

  Porzucony samochód na terenie prywatnym. Da się go usunąć?

  Porzucony samochód na terenie prywatnym? Niestety jego usunięcie nie jest takie łatwe. Bo w większości przypadku płaci za nie właściciel parkingu!

  Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Da się to zrobić?

  Jak odebrać prawo jazdy starszej osobie? Jest to możliwe. Gdy kierowca nie popełni rażącego wykroczenia, uprawnienia odebrać może tylko... lekarz.

  Volkswagen ID.4 GTX - pierwszy elektryczny GTI ma 300 KM!

  Volkswagen ID.4 GTX został oficjalnie zaprezentowany. Elektryczny GTI ma 300 koni mocy, napęd na cztery koła i krwisty, czerwony lakier.

  Obowiązkowe badania kierowców po 60. roku życia?

  Obowiązkowe badania kierowców po 60 roku życia miały być, ale czy będą? Na razie niestety nie. A czemu mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach?

  Umorzenie opłaty za holowanie pojazdu. Czy to możliwe?

  Umorzenie opłaty za holowanie pojazdu jest możliwe? W pewnym sensie tak. Niestety droga do uniknięcia wysokiej opłaty nie jest ani krótka, ani łatwa.

  Brak pasów bezpieczeństwa w starym samochodzie?

  Brak pasów bezpieczeństwa w starym samochodzie oznacza że nie można nim jeździć? Na szczęście nie. Mimo wszystko kierowcy dotyczą ograniczenia.

  Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa?

  Wyząbkowane opony: naprawa jest możliwa? W pewnym sensie tak. Dyskusyjna jest jednak skuteczność tej metody. Co zatem powinien zrobić kierowca?

  BMW M5 CS w Polsce! Ma 635 koni i 750 Nm!

  BMW M5 CS to najmocniejszy produkcyjny model z Bawarii. Sedan jest napędzany 4.4-litrową V-ósemką. Ma 635 koni mechanicznych mocy!

  Test: Toyota Land Cruiser - w starym stylu, ale nadal urzeka!

  Toyota Land Cruiser jest bardziej terenówką czy rodzinnym SUV-em? A może jednym i drugim? Sprawdziliśmy to w czasie naszego testu.

  Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy?

  Do jakiego wieku można zdawać na prawo jazdy? Prawo nie przewiduje ograniczeń. To jednak nie oznacza, że do egzaminu może przystąpić każdy.

  Czy pasy z tyłu są obowiązkowe?

  Czy pasy z tyłu są obowiązkowe? Oczywiście. I przepisy w tym zakresie obowiązują od roku 1991! Jaka kara grozi za brak pasów? Sprawdźmy.

  Mitsubishi Eclipse Cross PHEV: SUV dostępny w polskich salonach

  Mitsubishi Eclipse Cross PHEV został oficjalnie zaprezentowany w Polsce. Co musisz wiedzieć o SUV-ie plug-in? Ile kosztuje Eclipse PHEV?