Kategorie

Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy powstanie?

Tomasz Korniejew
Kiedy powstanie zachodnia obwodnica Radomia w ciągu trasy S7? Fot. Fotolia
Kiedy powstanie zachodnia obwodnica Radomia w ciągu trasy S7? Fot. Fotolia
Zachodnia obwodnica Radomia w ciągu trasy S7 to jeden z najbardziej wyczekiwanych odcinków dróg ekspresowych w kraju. GDDKiA w końcu otworzyła oferty przetargowe, a 29 lipca 2015 r. podpisano umowę na budowę wyczekiwanego odcinka drogi S7. Kiedy zakończy się budowa?

Przetarg na budowę zachodniej obwodnicy Radomia

Trasa numer 7 łącząca Gdańsk z Rabką to jeden z najpopularniejszych szlaków drogowych w Polsce. A w jej ciągu, jednym z najbardziej obciążonych ruchem samochodowym odcinków jest ten przebiegający przez Radom.

Zachodnia obwodnica Radomia ma zostać wybudowana w ciągu trasy ekspresowej S7, drogi od lat wyczekiwanej przez miliony kierowców ale rodzącej się w bólach, ze znacznymi opóźnieniami.

Budowa niespełna 25 kilometrowego odcinka omijąjącego Radom miała się rozpocząć w 2010 r. Niestety w wyniku redukcji środków na inwestycje drogowe, rozpoczęty pięć lat temu przetarg został anulowany.

Zobacz też: Elektroniczny pobór opłat za autostrady już za rok?

Szczęśliwie w sierpniu 2013 r. GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg, który ma wyłonić wykonawcę zachodniej obwodnicy Radomia. Obecnie na ukończeniu jest drugi etap przetargu, do którego zostało zaproszonych 14 przedsiębiorstw, wyłonionych po zakończeniu pierwszego etapu procedury przetargowej.

Według informacji pojawiających się w mediach ostateczny wykonawca miał zostać poznany we wrześniu 2014 r. Ale w związku z wieloma zapytaniami ze strony biorących udział w przetargu, termin kończący składanie ofert został już kilkukrotnie przełożony. Jedna z najnowszych informacji podawała, że oferenci mają czas na złożenie dokumentów do 30 października.

Grafika: materiały prasowe GDDKiA

Zobacz też: Projekt programu budowy dróg w nowej perspektywie unijnej

Kiedy koniec przetargu na zachodnią obwodnicę Radomia?

Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego GDDKiA, Jana Krynickiego: "Termin składania ofert został przesunięty na 5 grudnia 2014 roku. Wynika to z potrzeb zgłaszanych przez Branżę, która postulowała o rozłożenie w czasie otwarć toczących się postępowań w GDDKiA, w tym przypadku w Oddziale GDDKiA w Warszawie."

"Przesunięcie terminu otwarcia ofert na budowę obwodnicy Radomia dało firmom ubiegającym się o zlecenie więcej czasu na dopracowanie ofert. Mamy nadzieję, że pozwoli to na jak najlepsze przygotowanie ofert i późniejszą, sprawną i bezproblemową realizację kontraktu. Reasumując, chodzi o to aby potencjalni Wykonawcy mieli wszelkie informacje do tego aby dobrze oszacować wartość kontraktu w sposób adekwatny do koniecznego nakładu pracy. Obecnie potencjalni wykonawcy zadali już ponad 500 pytań, na które GDDKiA musi udzielić odpowiedzi jeszcze przed terminem składania ofert." - dodał Krynicki.

Zobacz też: Rząd zbuduje całą S7 do 2020 r.

Zgodnie z wymogami prawnymi, GDDKiA musi odpowiadać na każde zapytanie ze strony przedsiębiorstw biorących udział w przetargu. Inwestor musi się ustosunkować do każdego pytania, także banalnego i to nawet w przypadku, gdy udzielał już oficjalnych odpowiedzi na ten sam temat innym biorącym udział w przetargu podmiotom. Przekłada się to bezpośrednio na przesuwanie terminu składania ostatecznych ofert. Pozostaje mieć nadzieję, że firmy starające się o kontrakt szybko rozwieją wszelkie swoje wątpliwości.

Aktualizacja - koniec przetargu na zachodnią obwodnicę Radomia

Z informacji GDDKiA wynika, że 30 stycznia 2015 r. zostały otwarte oferty przetargowe.

Najtańsza opiewa na ok. 729 mln zł, a najdroższa  na ok. 977 mln zł. Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zadania ok. 834,5 mln zł. Inwestycja będzie  realizowana w trybie Projektuj i Buduj, w którym wykonawca optymalizuje rozwiązania w otrzymanej dokumentacji projektowej, proponuje technologię budowy, co ma wpływ na oferowaną cenę. 

"Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę brana jest cena, termin wykonania oraz okres gwarancji. Oznacza to, że przyszły wykonawca będzie mógł zaproponować zrealizowanie zamówienia w okresie krótszym niż wymagane 33 miesiące, jednak nie krótszym niż 30 miesięcy. Do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych.

Kolejnym etapem jest kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych a ostatnim - podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą.

Aktualizacja - wyłoniono wykonawcę zachodniej obwodnicy Radomia

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Dragados, która zadeklarowała że zbuduje 24,6 km drogi w 30 miesięcy za 729,4 mln zł.

Obwodnica powstanie w ciągu drogi ekspresowej S7. Inwestycja będzie realizowana w trybie Projektuj i Buduj, w którym wykonawca optymalizuje rozwiązania w otrzymanej dokumentacji projektowej, proponuje technologię budowy.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty pod uwagę brana była cena, termin wykonania oraz okres gwarancji. Oznacza to, że przyszły wykonawca mógł zaproponować zrealizowanie zamówienia w okresie krótszym niż wymagane 33 miesiące, jednak nie krótszym niż 30 miesięcy. Do czasu realizacji nie wlicza się okresów zimowych.

Aktualizacja - podpisano umowę na budowę zachodniej obwodnicy Radomia

29 lipca 2015 r. podpisana została umowa na realizację zachodniej obwodnicy Radomia. Kolejny 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej powinien zostać oddany do ruchu przed końcem 2018 roku.

Kontrakt będzie realizowany w systemie projektuj i buduj, a jego wartość to 729,4 mln zł. Teren budowy zostanie przekazany wykonawcy do końca sierpnia. Pierwsze prace będą mogły rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zobacz też: Kiedy powstanie trasa S8 na odcinku Paszków-Przeszkoda?

W ramach kontraktu przewidziane zostało zbudowanie fragmentu trasy S7 o długości ok. 24,65 km. W założeniach tego odcinka drogi ekspresowej, przewidziano po 2 pasu ruchu w obu kierunkach, 4 węzły drogowe, 20 wiaduktów, 4 mosty i 2 kładki dla pieszych.

Inwestycja jest na całym swoim przebiegu budowana po nowym śladzie. Nowa obwodnica nie tylko znacząco wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców Radomia, rozwój regionu, ale przede wszystkim poprawi płynności i bezpieczeństwo ruchu odczuwalne przez kierowców jadących tranzytem w kierunku Krakowa lub Warszawy. 

Obecnie w budowie jest ok. 22-kilometrowy odcinek trasy S7 na odcinku od Radomia do granicy województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Po podpisaniu tej umowy, w realizacji jest 698,05 km dróg o wartości ponad 20 mld zł. Na etapie postępowań przetargowych jest budowa kolejnych 785,80 km tras z czego: 56,82 km to odcinki autostrad, 703,02 km to drogi ekspresowe i 25,95 km to pozostałe drogi krajowe.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych na zachodniej obwodnicy Radomia to połowa 2018 roku.

Aktualizacja - postępy na budowie zachodniej obwodnicy Radomia w ciągu drogi S7

Według zapewnień GDDKiA prace ziemne zostaną wznowione po przerwie zimowej (po 15 marca). Obecnie trwają prace przy obiektach inżynierskich. Zachodnia obwodnica Radomia my być gotowa pod koniec 2018 roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.