REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Citroen C4 Picasso - wrażenia z jazdy

Tomasz Korniejew
Citroen C4 Picasso
Citroen C4 Picasso
Citroen

REKLAMA

REKLAMA

Do salonów wjechała najnowsza generacja modelu C4 Picasso. Minivan Citroena nadal łączy nowatorskie rozwiązania z praktycznością wnętrza. Co więcej, w najnowszej odsłonie C4 Picasso zastosowano najnowszą płytę podłogową grupy PSA - EMP2 (Efficient Modular Platform 2).

Citroen C4 Picasso zdobył uznanie europejskich kierowców m.in. dzięki dużym walorom użytkowym, udanym silnikom Diesla oraz ładnemu nadwoziu. Zarówno w wersji krótszej, jak i dłuższej – Grand, samochód prezentuje się proporcjonalnie.
Minivan Citroena nie stracił uroku również w najnowszej odsłonie. Przywiązanie Citroena do nowatorskich projektów zostało podkreślone m.in. w przednim pasie, w projekcie reflektorów. Wąskie, podłużne światła (w tym pasy LED) dodają wyglądowi C4 Picasso świeżości. Ciekawie zaprojektowana została także najnowsza odmiana Grand. Przednia część nadwozia jest identyczna, jak w krótszej wersji modelu, ale w tylnej części uwagę zwracają interesujące lampy tylne oraz nietuzinkowo zaprojektowane relingi dachowe, których forma łączy się z obramowaniem tylnych okien. Całość prezentuje się okazale.

REKLAMA

Zastosowanie w konstrukcji najnowszej płyty podłogowej EMP2 pozwoliło m.in. na odchudzenie pojazdu o około 140 kg (sama płyta podłogowa jest lżejsza od poprzedniej o 70 kg) w stosunku do modelu poprzedniej generacji oraz wygospodarowaniu większej przestronności wnętrza przy zachowaniu kompaktowych wymiarów nadwozia. Najnowszy Citroen C4 Picasso jest krótszy od poprzednika o 40 mm. Zmienił się także rozstaw kół (są rozstawione szerzej - z przodu o 82 mm, z kolei z tyłu o 31 mm). Zwiększono także o 55 mm rozstaw osi.

Zobacz też: Test Chevrolet Malibu 2.0D/160 KM

Nowy Citroen C4 Picasso - wnętrze

W przedziale pasażerskim zastosowano materiały wyższej jakości, a montaż poszczególnych elementów jest dokładniejszy. Przeprojektowana deska rozdzielcza nawiązuje stylem do poprzedniej, ale jest prostsza w formie i bardziej przejrzysta. Nowością są duże kolorowe wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości. Tło większego (dostępny w opcji, przekątna 12 cali), umieszczonego na górze środkowej konsoli można modyfikować, wybierając tapety z biblioteki lub z własnych zasobów. Niestety sama zmiana tapety trwa co najmniej kilkadziesiąt sekund. Mniejszy wyświetlacz ma przekątną 7 cali i jest dostępny w standardzie. Używając go ustawiamy dwustrefową klimatyzację, nawigację, system audio, telefon, inne systemy wspomagające prowadzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy kształt mają fotele. Są jeszcze wygodniejsze i nieco twardsze niż w modelu poprzedniej generacji. Ich zwiększona twardość i lepszy profil uprzyjemniają długie podróże. Mimo zmniejszonej długości nadwozia, przedział pasażerski C4 Picasso jest przestronniejszy, a bagażnik ma zwiększoną o 40 litrów pojemność (od 537 l).

Zobacz też: Test Dacia Sandero Stepway 1.5 dCi 90 KM - niezwykle oszczędny

Nowy Citroen C4 Picasso - napęd/układ jezdny

W gamie jednostek napędowych nowego C4 Picasso dostępnych na polskim rynku znalazły się dwie jednostki benzynowe 1.6 VTi/120 KM oraz 1.6 THP/156 KM i trzy jednostki wysokoprężne. Podstawowym silnikiem Diesla jest 1.6 HDi o mocy 92 KM, kolejna jednostka to 1.6 e-HDi, również rozwijająca moc maksymalną 92 KM oraz najmocniejsza 1.6 e-HDi, rozwijająca moc 115 KM. W przypadku dłuższej odmiany Grand Picasso, wszystkie jednostki wysokoprężne są z serii e-HDi, a najmocniejszym dostępnym silnikiem Diesla będzie motor 2.0 e-HDi/150 KM.

REKLAMA

Podczas pierwszych jazd testowych mieliśmy okazję sprawdzić, jak sprawuje się na drodze C4 Picasso z silnikiem wysokoprężnym o mocy 115 KM.
Jednostka napędowa charakteryzuje się wysoką kulturą pracy i dobrym wyciszeniem. Silnik jest elastyczny. W efekcie podczas jazdy nie trzeba często sięgać do dźwigni manualnej przekładni. Układ kierowniczy jest wspomagany z optymalną siłą, a zmodyfikowane w porównaniu do poprzednika zawieszenie (zmieniono m.in. mocowanie amortyzatorów oraz zamocowano zawieszenie powyżej osi kół) sprawnie pochłania wszelkiego rodzaju nierówności nawierzchni. Dzięki redukcji masy i obniżeniu środka ciężkości, a także zwiększeniu rozstawów kół i osi auto z większą stabilnością pokonuje zakręty, a dzięki m.in. obniżeniu współczynnika oporu powietrza, podczas jazdy w kabinie jest wyraźnie ciszej niż w modelu poprzedniej generacji.

Na krótkim dystansie, który pokonaliśmy C4 Picasso znaleźliśmy w aucie dwa mankamenty. Pierwszy to zbyt niska precyzja działania lewarka skrzyni biegów. Drugi to zbyt wolno działający system multimedialny (np. podczas zmiany tapety większego wyświetlacza).

Zobacz też: Test Citroen Berlingo II Multispace XTR 1.6 HDi 112 KM

Nowy Citroen C4 Picasso - ceny i wyposażenie

Cennik Citroena C4 Picasso otwiera kwota 73 900 zł (bez uwzględnienia rabatu promocyjnego). To cena wyjściowa modelu z silnikiem 1.6/120 KM w podstawowej opcji wyposażeniowej Attraction. W tym przypadku bez konieczności dopłaty samochód zostanie wyposażony m.in. w panoramiczną przednią szybę, ABS+ESP+ASR+BAS+EBD, poduszki powietrzne boczne i kurtynowe z przodu i z tyłu, wspomaganie ruszania na wzniesieniu, Inteligentny System Kontroli Trakcji, klimatyzację manualną dwustrefową, przednie i tylne szyby sterowane elektrycznie, lusterka boczne sterowane elektrycznie i podgrzewane, tablet dotykowy 7" sterujący funkcjami samochodu, światła do jazdy dziennej LED, radio z 6 głośnikami, z monotunerem + gniazdo USB + gniazdo Jack, zestaw głośnomówiący Bluetooth, regulator i ogranicznik prędkości programowany, ekran LCD monochromatyczny, elektryczny hamulec postojowy, centralny zamek z pilotem, koło kierownicy pokryte skórą, komputer pokładowy, trzy mocowania Isofix dla foteli w drugim rzędzie, kierownicę regulowaną w dwóch płaszczyznach, system uruchamiania pojazdu przyciskiem START.
Przedłużona wersja Grand kosztuje 1500 zł i za dodatkową opłatą można wykupić w niej opcję zainstalowania składanych w podłodze bagażnika dwóch dodatkowych foteli.
Jak widać wyposażenie standardowe jest imponujące, a biorąc pod uwagę ceny konkurencji i ogólnie dobre wrażenie, jakie zrobił na nas samochód, oferta Citroena wydaje się kusząca.

Citroen C4 Picasso
Citroen
Citroen C4 Picasso
Citroen
Citroen C4 Picasso - przód
Citroen
Citroen C4 Picasso - reflektory
Citroen
Citroen C4 Picasso - deska rozdzielcza
Citroen
Citroen C4 Picasso - deska rozdzielcza
Citroen
Citroen C4 Picasso - bagażnik
Citroen
Citroen C4 Picasso - bagażnik
Citroen
Citroen C4 Grand Picasso - przód
Citroen
Citroen C4 Grand Picasso - tył
Citroen
Citroen C4 Grand Picasso - tył
Citroen
Citroen C4 Grand Picasso - wnętrze
Citroen
Citroen C4 Grand Picasso - wnętrze
Citroen
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA