Kategorie

Pierwsza jazda: Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM

Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 to najnowszy crossover japońskiego producenta. Według zapewnień producenta o jego sukcesie ma zadecydować nie tylko efektowny wygląd, ale i bardzo nowoczesna technologia. Postanowiliśmy to sprawdzić na krętych drogach pod Barceloną.

Mazda CX-3: pierwsza jazda

Mazda jest wyraźnie na fali wznoszącej, a zainteresowanie jej samochodami rośnie w bardzo szybkim tempie. Kierunek rozwoju marki wskazała Mazda 6 III generacji, która stworzona w duchu filozofii KODO - „Dusza ruchu”-  szybko okrzyknięta została jedną z najpiękniejszych limuzyn klasy średniej. Niesztampowa linia nadwozia w połączeniu z technologią SKYACTIV zagwarantowały ogromny sukces tego modelu. Później pojawiła się Mazda CX-5 i w ciągu 3,5 roku z taśm montażowych zjechało ponad milion egzemplarzy tego modelu. Japoński koncern nie spoczął jednak na laurach i postanowił rozszerzyć swoje wpływy także w klasie miejskich crossoverów segmentu B, czego efektem jest najnowsza Mazda CX-3.

Mazda CX-3: nadwozie

Nowa Mazda CX-3 powstała w oparciu o model 2, a o jej bliskich konotacjach z nim świadczy m.in. identyczny rozstaw osi obu aut równy 2570 mm. Na tle swojej mniejszej siostry CX-3 wyróżnia się jednak nie tylko dłuższym (o 215 mm), wyższym (o 40 mm) i szerszym (o 70 mm) nadwoziem, ale i podwyższonym (do 155 mm) prześwitem oraz zwiększonym rozstawem kół na obu osiach mającym zapewnić lepsze prowadzenie pojazdu.

CX-3 to także model o znacznie masywniejszej sylwetce, którą wyróżnia mocno wznosząca się ku górze linia bocznych szyb (zwłaszcza w tylnych drzwiach), mała tylna szyba, podwójny układ wydechowy oraz plastikowe nakładki zderzaków i błotników. CX-3 jest także o ok. 200 kg cięższa od modelu 2, a przy tym jej konstrukcja dostosowana została zaadaptowania napędu 4x4.

Mazda CX-3: wnętrze

Wnętrze Mazdy CX-3 na pierwszy rzut oka wydaje się być żywcem przeniesione z Mazdy 2. Identyczny jest m.in. kształt deski rozdzielczej oraz poszczególnych pokręteł, przycisków sterujących i wlotów powietrza systemu klimatyzacji. Także centralnie umieszczony ekran systemu multimedialnego jest wspólny dla obu modeli. Taki stan rzeczy dla wiecznych malkontentów może stanowic argument przeciwko temu modelowi, ale trzeba przyznać, że samo wnętrze wykonano naprawdę poprawnie. Materiały wykończeniowe, choć zaskakująco twarde, wyglądają bardzo dobrze, sprawiają solidne wrażenie i są świetnie spasowane ze sobą. Poziom wykończenia (poza materiałami) stoi nawet na wyższym poziomie niż w Mazdzie 3. W lepszych wersjach wyposażeniowych (pakiet Off White) deska rozdzielcza może być ozdobiona materiałami imitującymi skórę naturalną.

Zobacz też: Test Mazda 3 sedan 2.0 120 KM SkyPASSION : przestronna, wygodna, elegancka!

Pewne zastrzeżenia budzi system nawigacji, który choć bardzo czytelny, nieprecyzyjnie wskazuje pozycję auta na rondach, a przed ważnymi zjazdami z autostrady potrafi przysłonić część mapy tablicą informacyjną z rozpiską kierunków poszczególnych kierunków jazdy. Nie udało nam się także odnaleźć w niej opcji pozwalającej omijać drogi płatne (można jedynie aktywować funkcję omijania autostrad co nie zawsze jest tożsame z omijaniem dróg płatnych).

Z punktu widzenia kierowcy, Mazda CX-3 jest bardzo przyjemnym w prowadzeniu pojazdem. Fotel kierowcy bardzo dobrze podtrzymuje ciało w szybko przejeżdżanych zakrętach, kierownica jest nieduża i świetnie leży w dłoniach, hamulec ręczny i lewarek skrzyni biegów znajdują się tuż pod ręką, a sterowaniem systemem audio (BOSE) za pomocą dedykowanego, multifunkcyjnego pokrętła jest niezwykle wygodne. Zegary są czytelne (zależności od wersji w centralnej ich części znajduje się albo prędkościomierz, albo obrotomierz), podobnie jak opcjonalny wyświetlacz HUD. Producent nie zapomniał także o ulokowaniu tuż przed lewarkiem skrzyni biegów odtwarzacza płyt CD. Szkoda tylko, że nie zdecydował się na umieszczenie pod nim dodatkowych przycisków dedykowanych ulubionym stacjom radiowym.

Mazdę CX-3 należy także pochwalić za porządne wyciszenie przedziału pasażerskiego. W kabinie jest cicho nawet powyżej 140 km/h. Dzięki temu długa podróż nie jest tak męcząca, a pasażerowie auta mogą spokojnie oddać się konwersacji.

Pod względem przestronności Mazda CX-3 prezentuje poziom podobny temu z Fiata 500X. Z przodu nawet wysocy pasażerowie będą usatysfakcjonowani, natomiast z tyłu może brakować im swobody na wysokości kolan. W drugim rzędzie jest po prostu mniej przestronnie niż sugerują to gabaryty auta. Na pierwszy rzut oka także bagażnik nie rozpieszcza swoją pojemnością, ale po wyjęciu jego podłogi, okazuję się całkiem pakowny (350 litrów) jak na miejskiego crossovera.

Mazda CX-3: prowadzenie

Bardzo mocną stroną Mazdy CX-3 jest jej prowadzenie. Niezwykle kręte drogi pod Barceloną, pozwoliły docenić wkład pracy inżynierów włożony przy projektowaniu podwozia Mazdy. Auto chętnie reaguje nawet na delikatne ruchy kierownicy, a dzięki neutralnej charakterystyce prowadzenia pewnie utrzymuje tor jazdy w zakręcie. Niezwykle równe asfalty, jakimi wyściełano drogi pod Barceloną nie pozwoliły ocenić w pełni jakości amortyzacji jaką oferuje CX-3, ale naszą uwagę przykuła przede wszystkim cicha praca układu resorującego. Nawet na szybko pokonywanych poprzecznych nierównościach zawieszenie pracowało bez wydawania z siebie jakichkolwiek nieprzyjemnych dźwięków. Jedynie tylna oś oparta na belce skrętnej potrafiła nieco podskoczyć na szybko przejeżdżanych „policjantach”.

Mazda CX-3: silniki

Pod maską nowej Mazdy CX-3 może znaleźć się jedna z trzech jednostek napędowych. Benzynowe motory reprezentuje silnik 2.0 z serii SKYACTIV-G o mocy albo 120-stu (przedni napęd), albo 150-ściu koni mechanicznych (napęd 4x4), a wysokoprężne nowa jednostka 1.5  SKYACTIV-D o mocy 105 KM (4x4). Obie jednostki wykonano w technologii SKYACTIV, która zachwyca niespotykanymi rozwiązaniami. Wolnossące silniki benzynowe 2.0 z serii SKYACTIV-G oferują stopień sprężania prawie tak wysoki (14,0:1) jak stosowane do tej pory motory Diesla, a jednostka wysokoprężna z serii SKYACTIV-D stopień sprężania prawie tak niski jak silniki benzynowe (14,8:1). Ta niespotykana nigdzie indziej technologia pozwala Mazdzie spełnić niezwykle surowe normy emisji spalin, bez konieczności zmniejszania pojemności. Co więcej, w rzeczywistych warunkach jazdy, silniki Mazdy okazują nawet oszczędniejsze niż downsizingowe konstrukcje konkurencji. Ogromną zaletą silników z serii SKYACTIV jest także niezwykle równa, bezwibracyjna praca.

Mazda CX-3: zużycie paliwa 1.5 Diesel

W trakcie jazd testowych w Hiszpanii nasza redakcja miała okazję sprawdzić Mazdę CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM wyposażoną w manualna skrzynię biegów. Silnik ten, wyposażony w turbosprężarkę o zmiennej geometrii kierownic charakteryzuje bardzo równomierny, wręcz liniowy przyrost mocy. Zapewnia autu przyzwoitą dynamikę już od 1800 obr./min i kręci się do ok. 5000 obr./min Jest przy tym bardzo oszczędny. Na trasie spalanie można ograniczyć nawet do 4,4 l na 100 km, a zakorkowanym mieście do ok. 6,3 l na 100 km. Średnie spalania ukształtowało się na poziomie 5,0 l na 100 km.

Manualna skrzynia biegów o 6-ciu przełożeniach działa bardzo dobrze, skok lewarka jest relatywnie krótki, a on sam porusza się z lekkim oporem.

Mazda CX-3: napęd

Napęd na wszystkie koła i-ACTIV AWD ma poprawić zachowanie auta w trakcie ruszania na mokrej lub luźnej nawierzchni. Na rozgrzanych słońcem hiszpańskich asfaltach nie udało nam się sprawdzić zapewnień producenta co do jego możliwości. Prezentowany egzemplarz dysponował bowiem przednim napędem, który w polskiej ofercie występować będzie wyłącznie z silnikami benzynowymi.

Mazda CX-3: hamulce

Mazda CX-3 przekonuje do siebie skutecznym układem hamulcowym. W przeciwieństwie do modelu 2, CX-3 posiada przy wszystkich kołach tarcze hamulcowe. Przednie, wentylowane mają średnicę 295 mm a tylne, lite 281 mm. W rezultacie auto bardzo sprawnie i przekonująco wytrąca prędkość, pozostając przez cały czas bardzo stabilne.

Mazda CX-3: systemy bezpieczeństwa

W nowej Mazdzie CX-3 kierowca może liczyć także na szereg systemów wspomagających jego jazdę, które jako zgrany zespół tworzą tzw. i-ACTIVSENSE. W oparciu o kamery HD, czujniki radarowe i laserowe auto potrafi samodzielnie rozpocząć hamowanie awaryjne (systemy SBS i SCBS), monitorować obszar martwego pola w lusterkach (BSM), ostrzegać o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDWS), przełączać światła z drogowych na mijania czy utrzymywać stałą prędkość i dystans od poprzedzającego pojazdu (MRCC).

Mazda CX-3: ceny

Ceny nowej Mazdy CX-3 na polskim rynku rozpoczynają się od kwoty 66 900 zł (2.0 120 KM MT6 SkyGO). Mocniejszy silnik benzynowy 2.0 150 KM oferowany jest wyłącznie z napędem 4x4 i wyższym wariancie wyposażenia (SKYMOTION) dlatego kosztuje co najmniej 83 400 zł. Najtańsza Mazda CX-3 z automatyczną skrzynią biegów 2.0 120 KM została wyceniona na 78 900 zł (SkyMOTION). Amatorzy silników Diesla mogą być rozczarowani, bowiem CX-3 z tego typu motorem oferowany jest wyłącznie w najbogatszej wersji wyposażenia SKYPASSION i napędem 4x4, przez co jego cena rozpoczyna się od 99 400 zł.

Zobacz też: Test Mazda CX-5 2.2 SkyActiv-D 175 KM: wygląd to nie wszystko!

Mazda CX-3: opinia

Moda na samochody typu SUV czy crossover trwa w najlepsze, dlatego Mazda CX-3 ma spore szanse na sukces. Adresowana jest do klientów oczekujących od auta nietuzinkowego stylu, popartego nowoczesną technologią, dla których cena nie jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze auta. Pierwsze jazdy nową Mazda CX-3 pokazały, że samochód ten ma spory potencjał. Pewne prowadzenie, oszczędny silnik Diesla o wysokiej kulturze pracy, ciekawie zaprojektowane i porządnie wyciszone wnętrze. Czy efektowny wygląd w połączeniu z nowoczesną techniką zapewnią Mazdzie powodzenie? Zweryfikuje to rynek. Rywale pokroju Fiata 500X, Nissana Jule czy nawet MINI Countrymana na pewno nie odpuszczą, ale i oni powinni bać się japońskiego konkurenta. Jest naprawdę dobry.

Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Mazda CX-3 1.5 SKYACTIV-D 105 KM
Kamil Fraszkiewicz
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC

  Auto zastępcze na czas naprawy z AC: czy taka usługa jest rynkowym standardem? Jeżeli tak, to na czym konkretnie polega?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy. Jakie są zasady?

  Samochód zastępczy z OC sprawcy należy się każdemu poszkodowanemu. Na jakiej zasadzie to działa? Zaraz o tym opowiemy.

  Filmowe gwiazdy za grosze. Top 5 moto-legend kina

  Samochody z filmów muszą być drogie? Zależy które wybierzesz. Dziś przygotowaliśmy listę pięciu modeli, które kosztują dziś mniej niż 30 tys. zł.

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy. To możliwe?

  Skierowanie na ponowny egzamin prawa jazdy: kiedy otrzyma je kierowca? Gdy policjant uzna, że konieczne jest sprawdzenie kwalifikacji prowadzącego.

  Toyota Yaris Cross: hybrydowa i miejska. Co o niej wiadomo?

  Toyota Yaris Cross już w listopadzie zadebiutuje na polskim rynku. Już dziś marka zebrała blisko 1900 zamówień na to auto. Co o nim wiadomo?

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.