REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza jazda: Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM

Porsche Macan Turbo 2014
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Porsche Macan Turbo to 400-konny, kompaktowy SUV za którego kierownicą można podobno poczuć magię prawdziwego Porsche. Czy jest tak faktycznie?

Test Porsche Macan Turbo

W trakcie jazd testowych przeprowadzonych w ramach Autotestu organizowanego przez Wojciecha Sierpowskiego, jurora Car of the Year, mieliśmy okazję sprawdzić możliwości najnowszego modelu Porsche - Macana. Smaku całej prezentacji dodawał fakt, że egzemplarz jaki użyczono nam do jazd był wyposażony w najmocniejszy, 400-konny silnik benzynowy. Choć test trwał niespełna godzinę, to wrażenia jakich dostarczył w tym czasie najnowszy model Porsche przerosły nasze oczekiwania.

REKLAMA

Zobacz galerię: Muscle Cary wczoraj i dziś

Zobacz też: Test Volvo XC60 D4 Drive-E Geartronic

Sylwetka Macana nie rzuca na kolana. To SUV, w którego liniach nietrudno dostrzec motywy znane z modelu 911. W wersji Turbo wrażenie robią jednak potężne wloty powietrza w przednim zderzaku wyposażone w podwójne listwy, szeroko zachodząca na błotniki maska silnika oraz tylny zderzak wyposażony w dyfuzor powietrza i cztery końcówki wydechu. Prawdziwe Porsche dostrzec można w pełni zasiadając za kierownicą Macana.

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: wnętrze

Rewelacyjna jest nie tylko jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza czy ich spasowanie (można mówić wręcz o perfekcji), ale przede wszystkim pozycja za kierownicą. Kierowca dosłownie leży w wysoko umieszczonym nad ziemią fotelu. Wrażenie jest niespotykane, a dodatkowo potęguje je perfekcyjnie ustawiona i świetnie leżąca w dłoniach kierownica, niezwykle podobna do tej stosowanej w Porsche 918. Tunel środkowy, choć sprawia wrażenie nieco przeładowanego przyciskami, w gruncie rzeczy okazuje się całkiem ergonomicznie rozplanowany. Bardzo łatwo odnaleźć na nim można podstawowe narzędzia służące np. zmianie charakterystyki tłumienia amortyzatorów, reakcji silnika na gaz czy regulacji działania klimatyzacji. Klasycznie dla Porsche stacyjka znajduje się po lewej stronie kierownicy. Szkoda tylko, że obsługujemy ją dedykowanym pokrętłem, cały czas trzymając kluczyk od auta w swojej kieszeni (system bezkluczykowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test BMW X5 xDrive30d 258 KM F15 : jakość limuzyny ukryta w nadwoziu SUV-a

Choć zewnętrzna bryła auta, z wyraźnie opadająca w tylnej części auta linią dachu, na to nie wskazuje, Macan okazuje się w pełni 4-osobowym samochodem. Nawet jeśli na fotelu kierowcy siedzi osoba o wzroście ok. 185 cm to na kanapie za nim spokojnie zmieści się równie wysoki pasażer. Zaskakująco przestronny jest także bagażnik Macana. 500 litrów pojemności w zupełności wystarczy, aby przewieźć naprawdę spory bagaż.

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: silnik

Emocje rozpoczynają się jednak wraz z uruchomieniem silnika. Podwójnie doładowana jednostka napędowa V6 o pojemności 3,6 l dzięki potężnemu wydechowi wyraźnie oznajmia światu swoje przebudzenie. Basowy pomruk silnika słychać jednak niestety głównie poza kabiną, ale z drugiej strony nawet jazda z wysokimi prędkościami nie wpływa negatywnie na komfort podróży. Wyciszenie Macana Turbo jest tak skuteczne, że wręcz niemożliwym zdaje się być trafna ocena realnej prędkości z jaką porusza się auto. Zadanie to jest tym trudniejsze, że 400-konny motor wręcz od niechcenia nabiera prędkości. Choć najlepiej czuje się dopiero powyżej 4 tys. obr./min to wystarczającego wigoru nabiera od 2,5 tys. obr./min a wskazówka centralnie umieszczonego obrotomierza niestrudzenie pędzi aż do 7000 obr./min. Ten prawie 2-tonowy kolos rozpędza się 0-100 km/h w 4,8 sekundy, a jego maksymalna prędkość sięga 266 km/h! Co więcej przy 160-170 km/h w kabinie jest tak cicho i spokojnie jakby auto nie przekroczyło nawet 100 km/h!

Zobacz też: Test Honda CR-V 1.6 i-DTEC 120 KM: absurdalnie ekonomiczna!

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: zawieszenie

Efekt ten jest o tyle niezwykły, że w przypadku konkurencyjnych SUV-ów, o wysokiej prędkości z jaką porusza się pojazd przypomina zachowanie się jego nadwozia. W Porsche Macan zawieszenie jest tak wyrafinowane, że stale utrzymuje stabilność auta, zachowując jednocześnie wysoką jakość tłumienia nierówności. W trybie Normal bardzo miękko wybiera ono nierówności, nie przenosząc żadnych drgań ani dźwięków do kabiny pojazdu. Co więcej, nawet aktywacja trybu Sport nie wpływa na wyraźne pogorszenie jakości amortyzacji nierówności. Zawieszenie nie dobija i nie hałasuje. Zapewnia autu za to niespotykaną w klasie stabilność nawet w trakcie gwałtownego wymijania przeszkody czy szybkiego wejścia w zakręt. Biorąc pod uwagę masę 2 ton oraz wysokość nadwozia jest to ogromne zaskoczenie!

Warto także napomnieć o dwusprzęgłowej skrzyni biegów PDK. Jest po prostu niesamowita! Szybkością działania przyćmiewa ona wszystkie inne konstrukcje jakie do tej pory miałem przyjemność testować, na czele z volkswagenowską DSG. PDK zachwyca zdolnością błyskawicznej redukcji oraz dobrze dobraną długością poszczególnych przełożeń.Działa szybko i bez zawahania.

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: układ hamulcowy

Czy zatem Porsche Macan prowadzi się równie dobrze jak Cayman czy 911, oferując dodatkowo obszerną kabinę? Niezupełnie. Wyżej położony środek ciężkości i duża masa pojazdu jest wyczuwalna w trakcie dynamicznych prób w slalomie. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nawet w tak trudnych warunkach jazdy Porsche Macan jest niewiarygodnie pewny w prowadzeniu i zostawia w tyle konkurencyjne auta BMW i Audi. Co więcej pod względem skuteczności hamowania niemiecki SUV przewyższa nawet niektóre sportowe samochody dostępne na rynku. Potężne, 360-milimetrowe przednie i 299-milimetrowe tylne tarcze hamulcowe w połączeniu z ogromnym oponami skutecznie wytracają prędkość pojazdu. Osoby zainteresowane jazdą torową mogą skusić się dodatkowo na ceramiczny układ hamulcowy z jeszcze potężniejszymi tarczami (396 mm z przodu, 370 mm z tyłu!) ozdobionymi żółtymi zaciskami hamulcowymi.

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: opinia

Porsche Macan to auto niezwykle dopracowane. Ten kompaktowy SUV zachwyca nie tylko wysokimi osiągami w trakcie jazdy na wprost, ale i pewnym zachowaniem nawet w ciasnych zakrętach. Układ hamulcowy daje poczucie zaufania, a precyzja z jaką pracuje przekładnia kierownicza może stanowić wzór nawet dla aut BMW. Wersja Turbo choć droga (cena podstawowa to 354 600 zł) wydaje się być najlepszym wyborem do tego auta. Jest dynamiczna, pięknie brzmi (choć warto zamówić aktywny układ wydechowy aby cieszyć się dźwiękiem motoru także w kabinie) i ma niezwykle szeroki zakres użytecznych obrotów. Co więcej świetnie współpracuje z niezwykle szybką skrzynią biegów PDK. W kabinie panuje klimat typowy dla Porsche. Półleżąca pozycja za kierownicą, rewelacyjne wykończenie i świetne fotele pozwalają napawać się przyjemnością z jazdy. W klasie aut typu SUV jest nowy, zdecydowany lider. Era Macana właśnie się rozpoczęła!

Porsche Macan Turbo 2014 deska rozdzielcza
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014 maska silnika
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014 dyfuzor
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA