REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza jazda: Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM

Porsche Macan Turbo 2014
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Porsche Macan Turbo to 400-konny, kompaktowy SUV za którego kierownicą można podobno poczuć magię prawdziwego Porsche. Czy jest tak faktycznie?

Test Porsche Macan Turbo

W trakcie jazd testowych przeprowadzonych w ramach Autotestu organizowanego przez Wojciecha Sierpowskiego, jurora Car of the Year, mieliśmy okazję sprawdzić możliwości najnowszego modelu Porsche - Macana. Smaku całej prezentacji dodawał fakt, że egzemplarz jaki użyczono nam do jazd był wyposażony w najmocniejszy, 400-konny silnik benzynowy. Choć test trwał niespełna godzinę, to wrażenia jakich dostarczył w tym czasie najnowszy model Porsche przerosły nasze oczekiwania.

REKLAMA

Zobacz galerię: Muscle Cary wczoraj i dziś

Zobacz też: Test Volvo XC60 D4 Drive-E Geartronic

Sylwetka Macana nie rzuca na kolana. To SUV, w którego liniach nietrudno dostrzec motywy znane z modelu 911. W wersji Turbo wrażenie robią jednak potężne wloty powietrza w przednim zderzaku wyposażone w podwójne listwy, szeroko zachodząca na błotniki maska silnika oraz tylny zderzak wyposażony w dyfuzor powietrza i cztery końcówki wydechu. Prawdziwe Porsche dostrzec można w pełni zasiadając za kierownicą Macana.

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: wnętrze

Rewelacyjna jest nie tylko jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza czy ich spasowanie (można mówić wręcz o perfekcji), ale przede wszystkim pozycja za kierownicą. Kierowca dosłownie leży w wysoko umieszczonym nad ziemią fotelu. Wrażenie jest niespotykane, a dodatkowo potęguje je perfekcyjnie ustawiona i świetnie leżąca w dłoniach kierownica, niezwykle podobna do tej stosowanej w Porsche 918. Tunel środkowy, choć sprawia wrażenie nieco przeładowanego przyciskami, w gruncie rzeczy okazuje się całkiem ergonomicznie rozplanowany. Bardzo łatwo odnaleźć na nim można podstawowe narzędzia służące np. zmianie charakterystyki tłumienia amortyzatorów, reakcji silnika na gaz czy regulacji działania klimatyzacji. Klasycznie dla Porsche stacyjka znajduje się po lewej stronie kierownicy. Szkoda tylko, że obsługujemy ją dedykowanym pokrętłem, cały czas trzymając kluczyk od auta w swojej kieszeni (system bezkluczykowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test BMW X5 xDrive30d 258 KM F15 : jakość limuzyny ukryta w nadwoziu SUV-a

Choć zewnętrzna bryła auta, z wyraźnie opadająca w tylnej części auta linią dachu, na to nie wskazuje, Macan okazuje się w pełni 4-osobowym samochodem. Nawet jeśli na fotelu kierowcy siedzi osoba o wzroście ok. 185 cm to na kanapie za nim spokojnie zmieści się równie wysoki pasażer. Zaskakująco przestronny jest także bagażnik Macana. 500 litrów pojemności w zupełności wystarczy, aby przewieźć naprawdę spory bagaż.

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: silnik

Emocje rozpoczynają się jednak wraz z uruchomieniem silnika. Podwójnie doładowana jednostka napędowa V6 o pojemności 3,6 l dzięki potężnemu wydechowi wyraźnie oznajmia światu swoje przebudzenie. Basowy pomruk silnika słychać jednak niestety głównie poza kabiną, ale z drugiej strony nawet jazda z wysokimi prędkościami nie wpływa negatywnie na komfort podróży. Wyciszenie Macana Turbo jest tak skuteczne, że wręcz niemożliwym zdaje się być trafna ocena realnej prędkości z jaką porusza się auto. Zadanie to jest tym trudniejsze, że 400-konny motor wręcz od niechcenia nabiera prędkości. Choć najlepiej czuje się dopiero powyżej 4 tys. obr./min to wystarczającego wigoru nabiera od 2,5 tys. obr./min a wskazówka centralnie umieszczonego obrotomierza niestrudzenie pędzi aż do 7000 obr./min. Ten prawie 2-tonowy kolos rozpędza się 0-100 km/h w 4,8 sekundy, a jego maksymalna prędkość sięga 266 km/h! Co więcej przy 160-170 km/h w kabinie jest tak cicho i spokojnie jakby auto nie przekroczyło nawet 100 km/h!

Zobacz też: Test Honda CR-V 1.6 i-DTEC 120 KM: absurdalnie ekonomiczna!

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: zawieszenie

Efekt ten jest o tyle niezwykły, że w przypadku konkurencyjnych SUV-ów, o wysokiej prędkości z jaką porusza się pojazd przypomina zachowanie się jego nadwozia. W Porsche Macan zawieszenie jest tak wyrafinowane, że stale utrzymuje stabilność auta, zachowując jednocześnie wysoką jakość tłumienia nierówności. W trybie Normal bardzo miękko wybiera ono nierówności, nie przenosząc żadnych drgań ani dźwięków do kabiny pojazdu. Co więcej, nawet aktywacja trybu Sport nie wpływa na wyraźne pogorszenie jakości amortyzacji nierówności. Zawieszenie nie dobija i nie hałasuje. Zapewnia autu za to niespotykaną w klasie stabilność nawet w trakcie gwałtownego wymijania przeszkody czy szybkiego wejścia w zakręt. Biorąc pod uwagę masę 2 ton oraz wysokość nadwozia jest to ogromne zaskoczenie!

Warto także napomnieć o dwusprzęgłowej skrzyni biegów PDK. Jest po prostu niesamowita! Szybkością działania przyćmiewa ona wszystkie inne konstrukcje jakie do tej pory miałem przyjemność testować, na czele z volkswagenowską DSG. PDK zachwyca zdolnością błyskawicznej redukcji oraz dobrze dobraną długością poszczególnych przełożeń.Działa szybko i bez zawahania.

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: układ hamulcowy

Czy zatem Porsche Macan prowadzi się równie dobrze jak Cayman czy 911, oferując dodatkowo obszerną kabinę? Niezupełnie. Wyżej położony środek ciężkości i duża masa pojazdu jest wyczuwalna w trakcie dynamicznych prób w slalomie. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nawet w tak trudnych warunkach jazdy Porsche Macan jest niewiarygodnie pewny w prowadzeniu i zostawia w tyle konkurencyjne auta BMW i Audi. Co więcej pod względem skuteczności hamowania niemiecki SUV przewyższa nawet niektóre sportowe samochody dostępne na rynku. Potężne, 360-milimetrowe przednie i 299-milimetrowe tylne tarcze hamulcowe w połączeniu z ogromnym oponami skutecznie wytracają prędkość pojazdu. Osoby zainteresowane jazdą torową mogą skusić się dodatkowo na ceramiczny układ hamulcowy z jeszcze potężniejszymi tarczami (396 mm z przodu, 370 mm z tyłu!) ozdobionymi żółtymi zaciskami hamulcowymi.

Porsche Macan Turbo 3.6 V6 400 KM: opinia

Porsche Macan to auto niezwykle dopracowane. Ten kompaktowy SUV zachwyca nie tylko wysokimi osiągami w trakcie jazdy na wprost, ale i pewnym zachowaniem nawet w ciasnych zakrętach. Układ hamulcowy daje poczucie zaufania, a precyzja z jaką pracuje przekładnia kierownicza może stanowić wzór nawet dla aut BMW. Wersja Turbo choć droga (cena podstawowa to 354 600 zł) wydaje się być najlepszym wyborem do tego auta. Jest dynamiczna, pięknie brzmi (choć warto zamówić aktywny układ wydechowy aby cieszyć się dźwiękiem motoru także w kabinie) i ma niezwykle szeroki zakres użytecznych obrotów. Co więcej świetnie współpracuje z niezwykle szybką skrzynią biegów PDK. W kabinie panuje klimat typowy dla Porsche. Półleżąca pozycja za kierownicą, rewelacyjne wykończenie i świetne fotele pozwalają napawać się przyjemnością z jazdy. W klasie aut typu SUV jest nowy, zdecydowany lider. Era Macana właśnie się rozpoczęła!

Porsche Macan Turbo 2014 deska rozdzielcza
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014 maska silnika
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014 dyfuzor
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz
Porsche Macan Turbo 2014
Kamil Fraszkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

REKLAMA

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

100,50 zł. Tyle musi zapłacić pewna grupa kierowców. Bezterminowe prawo jazdy do wymiany

Przez ponad 10 lat kierowcy w Polsce cieszyli się bezterminowymi prawami jazdy. Jednak nachodzi moment, w którym te dokumenty przestaną obowiązywać. Co to oznacza dla wszystkich posiadaczy tych ważnych dokumentów? 

Zapłacimy mniej za paliwo. O ile mają spaść ceny?

Według analityków Reflex, w najbliższych dniach możemy spodziewać się spadku cen benzyny o średnio 10 groszy za litr, a diesla o 5 groszy. Obecnie średnie ceny paliw są nieco niższe niż tydzień temu: benzyna 95 kosztuje 6,67 zł/l, a olej napędowy 6,68 zł.

350 rowerów za darmo, wystarczy słowo dziękujemy? To kolejna metoda na kradzież tożsamości w Internecie

Najnowsza pułapka zastawiona przez złodziei tożsamości na internautów to fałszywa oferta zamieszczona na Facebooku o rozdaniu za słowo „dziękuję” 350 rzekomo zadrapanych delikatnie w transporcie rowerów.

REKLAMA

Nissan Juke po liftingu. Powrót żółtego lakieru to jedno. Zmieni się też technologia

Mniej znaczy więcej? Tak najwyraźniej uznał Nissan. Bo ile byście nie patrzyli na nadwozie nowego Juke, zmian nie dostrzeżecie. No może poza jedną. Do gamy wrócił żółty lakier. Wbrew pozorom taka sytuacja nie wynika jednak z lenistwa japońskich inżynierów. Oni po prostu skupili się na czymś innym.

Kupno samochodu z drugiej ręki: czym grozi kupno auta bez aktualnego przeglądu technicznego

Prawo nie zabrania sprzedaży auta bez aktualnego badania technicznego i często to się zdarza gdy pojazd stał długo w komisie albo w garażu sprzedającego bez dłuższego okresu użytkowania. Jednak jeśli chce się kupić takie auto – a brak badania może wpływać przecież na obniżkę ceny i czynić całą transakcję okazyjną – trzeba zadbać o kilka kluczowych rzeczy. Oto co radzą eksperci.

REKLAMA