REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI/184 KM DSG

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Emblemat RS ozdabiający nadwozie usportowionej odmiany Skody Octavii nie pozostawia wątpliwości, że to wersja dla kierowców przywiązujących wagę głównie do osiągów samochodu. Czy najnowsza Octavia RS z silnikiem wysokoprężnym spełni ich wymagania?

Samochody ze stajni koncernu Volkswagen Audi Group oznaczone emblematem RS to zazwyczaj dysponujące nadmiarem mocy, „pożerające asfalt potwory”.
Bardziej stonowanym wyjątkiem od tej reguły dotychczas pozostawały modele marki Skoda, w których Octavia RS wyróżniała się ponadprzeciętnymi osiągami, ale do wywołującego zawrót głowy bolidu było jej daleko.

REKLAMA

Spoglądając na linię nadwozia trzeciej generacji Octavii RS nie sposób nie odnieść wrażenia, że producent konsekwentnie pozostawia Octavię RS w lidze samochodów szybkich, dynamicznych ale trzymających emocje kierowcy na wodzy.
Podwójne końcówki wydechów wyprowadzone po bokach pod tylnym zderzakiem, obniżone zawieszenie i atrakcyjne obręcze kół ze stopów lekkich dodają Octavii RS sportowego sznytu i uatrakcyjniają jej wygląd ale nie sprawiają, że Skoda znacznie wyróżnia spośród innych pojazdów.

Zobacz też: Test Ford Focus 1.6 EcoBoost 150 KM kombi

Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI – wnętrze

Stylizacja wnętrza jest w tonie nadwozia, czyli zachowawcza. Przedział pasażerski został wykończony materiałami wysokiej jakości, a poszczególne elementy spasowane z dokładnością. Znakami rozpoznawczymi Octavii RS są sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami i czarna podsufitka. Poza tym na dźwigni zautomatyzowanej przekładni dumnie lśni emblemat RS.
Zarówno z przodu, jak i z tyłu miejsca jest pod dostatkiem. Przedział bagażowy również nie dostarcza powodów do narzekań – do wykorzystania jest 610 l przestrzeni przy „normalnym” położeniu tylnej kanapy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test Peugeot 508 GT 2.2 HDi aut.

Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI - napęd/układ jezdny

W gamie dostępnych jednostek napędowych dla wersji RS znalazły się dwa silniki. Benzynowy, rozwijający moc maksymalną 220 KM oraz wysokoprężny dysponujący mocą maksymalną 184 KM.
Mieliśmy okazję pojeździć słabszą wersją RS z silnikiem wysokoprężnym oraz zautomatyzowaną sześciobiegową przekładnią DSG.
Według danych producenta przednionapędowa Octavia RS Combi rozpędza się od 0 do 100 km/h w 8,3 s i może pojechać z maksymalną prędkością 223 km/h.

Zobacz też: Test Volkswagen CC 2.0 TDI 177 KM DSG

Dane wyglądają zachęcająco, czy jednak usportowiona Skoda dostarcza kierowcy emocji godnych auta GTI?
Niekoniecznie. Mimo że sprawny układ napędowy żwawo napędza ważące aż 1435 kg auto od dolnych zakresów obrotomierza, a Skoda nie traci wigoru nawet przy wyższych prędkościach, próżno podczas jazdy szukać sportowej atmosfery.
Wielowahaczowe zawieszenie (w słabszych odmianach Octavii z tyłu pracuje belka skrętna) w połączeniu z kolumnami MCPherschona w przodu doskonale radzi sobie z gładkim tłumieniem nierówności jednocześnie zachowując odpowiednią do szybkiej jazdy sztywność na łukach. Do nieco zbyt czułego układu kierowniczego można się szybko przyzwyczaić i w rezultacie przestaje przeszkadzać. Wyciszenie przedziału pasażerskiego od szumów powietrza zwłaszcza przy wyższych prędkościach znacznie podwyższa komfort jazdy, szkoda tylko że podczas jazdy w ruchu miejskim przy wyższych obrotach silnik jest zbyt słyszalny. Zatem, Octavia RS z silnikiem Diesla jeździ dynamicznie, sprawnie ale próżno w niej szukać sportowego ducha. Może poza jednym - w ruchu miejskim, zwłaszcza gdy często zmieniamy styl jazdy przekładnia DSG potrafi trochę się pogubić i „zapomnieć” przez dłuższą chwilę zmienić przełożenie na wyższe przez co silnik jest utrzymywany na wyższych obrotach.

Za to Octavia RS 2.0 TDI przyzwoicie wypada pod względem zużycia paliwa, choć miłośnicy jazdy o kropelce mogą się poczuć rozczarowani. RS w ruchu miejskim zużywa około 8,5 l oleju napędowego na 100 km. Z kolei podczas jazdy w trasie zużycie paliwa rzadko przekracza 6,5 l na 100 km.

Zobacz też: Test Mazda 6 2.2 Skyactiv-D 175 KM

Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI – podsumowanie

Największą bolączką Octavii RS 2.0 TDI ze skrzynią DSG jest jej cena sięgająca 117 tys. zł. Z pewnością tą wersją nie zainteresują się osoby poszukujące praktycznego i oszczędnego kombi. Z drugiej strony, dla fanów sportowych kompaktów typu Focus ST 184-konna wersja Octavii RS będzie z pewnością zbyt grzeczna. To oferta dla gotowych na kompromis poszukiwaczy aut klasy GTI. Z jednej strony nabędą bardzo praktyczny i wygodny w użytkowaniu na co dzień pojazd o akceptowalnym spalaniu i niezłych osiągach, z drugiej zgodzą się na mocno ograniczone emocje za kierownicą.

Zobacz też: Test Honda Civic 4d: Zaskakujący Mr. Vintage

Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI - dane techniczne

Skoda Octavia RS 2.0 TDI 184 KM DSG
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  1968 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 184 KM/3500 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 380 Nm/1750-3000 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów aut. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 610/1740 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 468,5/181,4/145,2 cm
Rozstaw osi 268 cm
V-max 228 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,3 s
Zużycie paliwa* 6,0/4,4/5,1 l/100 km
Cena od  117 800 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI
/
Skoda
Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI
/
Skoda
Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI - wnętrze
/
Skoda
Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI
/
Skoda
Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI
/
Skoda
Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI
/
Skoda
Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI
/
Skoda
Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI
/
Skoda
Test Skoda Octavia RS Combi 2.0 TDI
/
Skoda
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA