reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Sport > Jak objawia się nadsterowność i podsterowność?

Jak objawia się nadsterowność i podsterowność?


Elektronika samochodowa jest na tyle rozwinięta, że w nowoczesnych samochodach licznie rozmieszczone czujniki, same są w stanie ocenić, czy auto jest podsterowne czy nadsterowne i skorygować tor jego jazdy.

A co o obu zjawiskach powinni wiedzieć właściciele starszych samochodów? Pojęciami: nadsterowność i podsterowność, określa się zachowanie samochodu na drodze. Samochód może być nadsterowny lub podsterowny. Nigdy nie będą występować oba te zjawiska jednocześnie.

Jest to tendencja samochodu do zacieśniania łuku zakrętu. W momencie, gdy samochód zacznie skręcać w lewo, jego przód wchodzi w zakręt mocniej niż tył. Innymi słowy, tył zaczyna wyprzedzać przód samochodu, powodując obrót wokół własnej osi i spychając samochód do rowu po tej stronie drogi, w którą skręca auto.

Jest to dokładnie przeciwstawne określenie do nadsterowności. Samochód podsterowny ma tendencję do poszerzania zakrętu. Na łuku jest wynoszony na zewnątrz drogi, czyli reaguje z opóźnieniem na skręt kierownicy.

Zobacz również: Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Ani jeden, ani drugi przypadek nie jest korzystny.

Trzeba jednak nauczyć się reagować na nietypowe zachowanie samochodu - zacieśniając zakręt (podsterowność) lub popuszczając kierownicę (nadsterowność). 

Na szczęście w normalnych warunkach eksploatacji auto może mieć tylko jedną z tych cech. Zatem, jeśli przyzwyczaimy się do zachowania naszego samochodu, będziemy korygować jego ruch podświadomie, nie zdając sobie nawet sprawy z delikatnego manewru.

Zobacz również: Bezpieczeństwo podczas podróży

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama