reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak z prawego pasa bezpiecznie skręcić w lewo i jak z lewego pasa skręcić w prawo?

Jak z prawego pasa bezpiecznie skręcić w lewo i jak z lewego pasa skręcić w prawo?


Bardzo często zdarza się, że kierowca nie znający drogi, znajdzie się w obcym mieście na niewłaściwym pasie, a do skrzyżowania, na którym ma skręcić, pozostało niewiele metrów. Jak się wtedy zachować?

W krajach, gdzie kultura użytkowników dróg miała dostatecznie dużo czasu na rozwinięcie się, jest na taką niemiłą sytuację bardzo prosty i bardzo skuteczny sposób. Po zorientowaniu się o pomyleniu drogi, kierowca takiego samochodu zatrzymuje się, gdzie by to nie było, włącza właściwy kierunkowskaz, opuszcza szybę i gestem prosi o danie mu drogi do zmiany pasa. Aby skręcić w lewo wystarczy wysunąć rękę poziomo w lewo aż do łokcia. Aby skręcić w prawo, tę rękę należy zgiąć pod kątem prostym nad dachem samochodu. Rzadko się zdarza, aby taki gest nie odniósł NATYCHMIASTOWEGO skutku. Samochody zatrzymują się, jak na widok czerwonego światła i bez problemu pechowiec może pojechać dokąd chce, nawet przecinając wszystkie pasy ruchu (a bywa ich tam nawet więcej, niż pięć) pod kątem prawie prostym.

Zobacz również: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Czasem wystarczy sam kierunkowskaz, ale wysuniętą przez okno rękę szybciej wszyscy zauważą, poza tym jest to jednoznaczny sygnał, że nie chodzi tylko o zmianę jednego pasa ruchu, lecz być może o wszystkie. Tak zachowują się kierowcy na zachód od Odry i Nysy, na południe od Karpat i Sudetów. Tak najczęściej nie zachowują się kierowcy między Bugiem, Odrą i Nysą.

W Polsce taki manewr jest praktycznie niewykonalny. Nawet, jeżeli jeden kierowca okaże się uprzejmy i zatrzyma się, natychmiast rozlegnie się setka klaksonów, aby oduczyć go bycia kulturalnym i przywołać do porządku tego, który nie umiał przewidzieć, gdzie powinien skręcić w obcym mieście. Jedyna rada to skręcić tam, gdzie powinno się skręcić z danego pasa i potem przy pierwszej okazji zawrócić, lub – próbować dostać się do celu innymi ulicami. Próba zmiany na raz dwóch i więcej pasów ruchu może trwać nawet godzinę, o ile wcześniej nie ma skrzyżowania ze światłami, które na chwilę przerwie strumień samochodów.

Zobacz również: Dobre nawyki na drodze

Kultura użytkowników drogi jest w ruchu drogowym jednym z najważniejszych czynników, wpływających na bezpieczeństwo. Dlatego Polska od wielu lat zajmuje jedno z czołowych miejsc na liście krajów o największej liczbie wypadków drogowych w przeliczeniu na liczbę poruszających się po ich drogach samochodów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama