reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Zawracanie

Zawracanie

Zawracanie polega na zmianie kierunku jazdy na przeciwny, czyli o kąt równy 180 stopni. Jest to jeden z najtrudniejszych manewrów, zwłaszcza w sytuacji, gdy promień skrętu zawracającego auta jest większy, niż szerokość drogi, po której się on porusza.

Zawracać można na skrzyżowaniach lub między nimi, jednak nigdy w miejscach, gdzie do wykonania manewru byłoby konieczne przejechanie przez pojedynczą lub podwójną linię ciągłą oraz wszędzie tam, gdzie mogłoby to narazić kogokolwiek na niebezpieczeństwo lub w istotny sposób zakłócić ruch innych pojazdów, czyli m.in. wszędzie tam, gdzie jest ograniczona widoczność, np. tuż za ostrym zakrętem drogi.

Poza tym nie wolno zawracać w tunelach, na mostach i wiaduktach, na autostradach, na drogach ekspresowych z wyjątkiem skrzyżowań lub miejsc do tego przeznaczonych a także na drogach i jezdniach jednokierunkowych. Przepisy nie mówią nic o zakazie zawracania w miejscu szczególnie niebezpiecznym, jakim są przejazdy kolejowe. Nie na wszystkich pasy ruchu są rozdzielone wyraźną linią ciągłą. Wspominają jedynie o zakazie zawracania „w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić”. Można to rozumieć jako zakaz zawracania podczas mgły i/lub bardzo intensywnego opadu deszczu lub w czasie śnieżycy.

Zobacz też: Wentylacja kabiny pasażerskiej

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama