| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Słownik > Zawracanie

Zawracanie

Zawracanie polega na zmianie kierunku jazdy na przeciwny, czyli o kąt równy 180 stopni. Jest to jeden z najtrudniejszych manewrów, zwłaszcza w sytuacji, gdy promień skrętu zawracającego auta jest większy, niż szerokość drogi, po której się on porusza.

Zawracać można na skrzyżowaniach lub między nimi, jednak nigdy w miejscach, gdzie do wykonania manewru byłoby konieczne przejechanie przez pojedynczą lub podwójną linię ciągłą oraz wszędzie tam, gdzie mogłoby to narazić kogokolwiek na niebezpieczeństwo lub w istotny sposób zakłócić ruch innych pojazdów, czyli m.in. wszędzie tam, gdzie jest ograniczona widoczność, np. tuż za ostrym zakrętem drogi.

Poza tym nie wolno zawracać w tunelach, na mostach i wiaduktach, na autostradach, na drogach ekspresowych z wyjątkiem skrzyżowań lub miejsc do tego przeznaczonych a także na drogach i jezdniach jednokierunkowych. Przepisy nie mówią nic o zakazie zawracania w miejscu szczególnie niebezpiecznym, jakim są przejazdy kolejowe. Nie na wszystkich pasy ruchu są rozdzielone wyraźną linią ciągłą. Wspominają jedynie o zakazie zawracania „w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić”. Można to rozumieć jako zakaz zawracania podczas mgły i/lub bardzo intensywnego opadu deszczu lub w czasie śnieżycy.

Zobacz też: Wentylacja kabiny pasażerskiej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »