reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Jak rozpoznawać zamiary innych kierowców?

Jak rozpoznawać zamiary innych kierowców?

Z uwagi na to, iż wielu kierowców zapomina o obowiązku informowania innych użytkowników drogi o swoich zamiarach lub celowo o nich nie informuje, często z atawistycznych pobudek, dla własnego bezpieczeństwa należy nauczyć się rozpoznawać ich plany po towarzyszących im symptomach.

Oto zestawienie symptomów najczęściej spotykanych na naszych drogach i ich interpretacja.

Zobacz również: Jak się zachowywać wobec pieszych?

  1. Jeżeli sytuacji na drodze, widzianej z oddali, nie da się jednoznacznie zdefiniować, należy na wszelki wypadek zmniejszyć prędkość i zachować ostrożność, aby móc w porę zahamować lub ominąć przeszkodę, pojawiającą się na drodze niespodziewanie.
  2. Jeżeli poprzedzający pojazd zachowuje się niestabilnie i widać wyraźnie, iż nie zachowuje prostolinijnego toru jazdy, a rzecz dzieje się zimą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafił na ślisko, oblodzony odcinek drogi. Latem może to wskazywać, że jego kierowca zasypia nad kierownicą lub jest nietrzeźwy. Wyprzedzanie takiego pojazdu wiąże się w obu przypadkach z bardzo dużym ryzykiem.
  3. Jeżeli nadjeżdżający z przeciwka lub doganiający nas samochód wyprzedza „na trzeciego”, siłą wciska się pomiędzy inne pojazdy, zajeżdża innym drogę, jest niemal pewne że za jego kierownicą zasiada człowiek nieodpowiedzialny, potencjalny morderca. Na wszelki wypadek należy dać mu jak najwięcej miejsca, w skrajnym przypadku usuwając się z drogi na pobocze.
  4. Widząc pojazd, zbliżający się boczną drogą do skrzyżowania z dużą prędkością, należy potraktować go tak, jakby on miał pierwszeństwo przejazdu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego kierowca albo nie wie, że jedzie drogą podporządkowaną, albo liczy na to, że zdąży przejechać przed pojazdami, które to pierwszeństwo mają.
  5. Jeżeli poprzedzający pojazd zjeżdża bez wyraźnego powodu na prawe pobocze, jest prawie pewne, że jego kierowca stara się ułatwić wyprzedzanie doganiającym go pojazdom.
  6. Jeżeli nadjeżdżający z przeciwka samochód miga długimi światłami, należy najpierw sprawdzić swoje światła, czy są włączone. Jeżeli są, istnieje potencjalna możliwość, że nadjeżdżający kierowca ostrzega przed zasadzką policyjną na piratów drogowych lub przed obławą na przestępców.
  7. Jeżeli kierowca i pasażerowie jadącego obok pojazdu gestami pokazują, że dzieje się coś złego pod naszym samochodem, w 99 na 100 przypadków są to ludzie, którzy chcą wywabić nas zza kierownicy po to, aby potem odjechać naszym samochodem. Najczęściej ich gesty sugerują powstanie pożaru w tylnej części naszego pojazdu. Wystarczy rzut oka w lusterka wsteczne, aby mieć pewność, że żadnego pożaru nie ma.

Zobacz również: Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Myśl za innych na drodze Fot. Fotolia
Myśl za innych na drodze Fot. Fotolia

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Wyrwas

wieloletni pracownik jednostek sektora finansów publicznych, praktyk specjalizujący się w dziedzinie finansów publicznych, rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama