| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Miasto > Jak jechać w korku? Jak go najlepiej pokonać?

Jak jechać w korku? Jak go najlepiej pokonać?

Jazda w korku jest nieunikniona w dużych aglomeracjach. Codziennie jesteśmy narażeni na stres związany z jazdą w korku. Niestety, nie ma sposobu na jego szybkie pokonanie, ale możemy ułatwić sobie i innym jazdę stosując kilka prostych zasad.

Jazda w korku wymaga od kierowcy skupienia, wzmożonej ostrożności oraz zastosowania zasady ograniczonego zaufania. Zasada ograniczonego zaufania oznacza, że nie powinniśmy bezkrytycznie wierzyć, że inni uczestnicy ruchu zawsze zachowają się zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie wykonają nieprzewidzianego manewru grożącego kolizją, lub zmuszającego do wykonania manewru mogącego zakończyć się wypadkiem. Przykładowo, kierowca przed nami może niespodziewanie zmienić pas ruchu bądź gwałtownie się zatrzymać bez zasygnalizowania tego zamiaru.

Jadąc w korku należy zawsze przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu przewidzieć jaki ruch mogą wykonać inni kierowcy, np. wyprzedzając zawsze powinniśmy spojrzeć w lusterko. Typowym zachowaniem wielu kierowców jest wysuwanie maski samochodu poza oś pasa ruchu, żeby zobaczyć, co dzieje się z przodu i dodanie gazu w celu wyprzedzenia, bez sprawdzenia w lusterku, czy sąsiedni pas jest wolny. Takie zachowanie może doprowadzić do kolizji bądź wypadku.

Zobacz też: Jak jechać po zmierzchu w ruchu miejskim?

Ponadto powinniśmy zachować bezpieczny odstęp od samochodu nasz poprzedzającego. Odstęp ten powinien wynosić minimum 1,5 metra - nie powinien nie być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Zbyt duży odstęp spowodowałby spowolnienie ruchu samochodów jadących w korku.

W korku powinniśmy poruszać się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy i umożliwiającą nam swobodne manewrowanie. Nie możemy jechać zbyt wolno, gdyż utrudnilibyśmy ruch, a próbując jechać zbyt szybko, wprowadzilibyśmy zamieszanie wśród innych kierowców.

Zobacz też: Jak zawracać na wąskich ulicach?

Jadąc w korku nie należy utrudniać powrotu na właściwy pas kierowcom wyprzedzającym z lewej strony oraz nie należy wyprzedzać pasem pobocza z prawej strony.

Podsumowanie – jakie zasady powinieneś zachować jadąc w korku?

- zachowaj bezpieczny odstęp od pojazdu poprzedzającego
- stosuj zasadę ograniczonego zaufania
- zachowaj szczególną ostrożność
- staraj się przewidzieć zachowania innych kierowców przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu
- poruszaj się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy i umożliwiającą swobodne manewrowania
- nie opuszczaj samochodu, aby np. sprawdzić długość korka
- nie gaś i nie odpalaj co chwilę silnika, ponieważ możesz zatrzeć rozrusznik
- jeżeli masz taką możliwość, jedź inną drogą, nawet dłuższą, ale taką, która umożliwi płynny ruch.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak poruszać się w korku; fot. Newspress
Jak poruszać się w korku; fot. Newspress

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »