reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Holowanie > Maksymalna masa holowanej przyczepy dla prawa jazdy kategorii B

Maksymalna masa holowanej przyczepy dla prawa jazdy kategorii B

Posiadanie auta typu kombi z kilkuset litrowym bagażnikiem nie daje gwarancji, że zmieścimy do niego wszystko to, co jest nam niezbędne. Zakup przyczepy lub jej wypożyczenie to dobry pomysł jeśli musimy przewieźć wielkogabarytowe przedmioty. Jaka jest maksymalna masa przyczepy, którą można holować jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B?

Przeprowadzka, zakup lodówki czy kilkutygodniowy wyjazd na działkę powodują, że oczekujemy od naszego auta wyjątkowej przestronności. Mały otwór bagażnika, nieregularne jego kształty czy po prostu zbyt małą ładowność pojazdu, szybko rozwiewają nasze nadmiernie rozrośnięte oczekiwania i sprowadzają nas na ziemię. W takiej sytuacji mamy w zasadzie tylko dwa wyjścia – albo wypożyczyć / kupić przyczepę, albo skorzystać z usług firmy transportowej. Jeśli drugi przypadek nie wchodzi w grę, musimy pamiętać o kilku sprawach.

Zobacz też: Jak podczas upałów jechać z przyczepą campingową w terenie górzystym?

Maksymalna masa holowanej przyczepy

Posiadając prawo jazdy kategorii B jesteśmy uprawnieni do holowania naszym pojazdem przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg, pamiętając, że nasz samochód nie może mieć masy własnej większej niż 3500 kg. Jeśli auto, którym dysponujemy, jest wyraźnie lżejsze niż 2750 kg (3500 kg – 750 kg = 2750 kg, przyp. red.) to w takim przypadku można „wziąć na hak” przyczepę cięższą niż 750 kg o ile całkowita masa zestawu (samochód + przyczepa) nie przekroczy 3500 kg. Aby było to jednak możliwe, należy  sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, jaka jest maksymalna dopuszczalna masa przyczepy, którą dany pojazd może holować.

Wolniej z przyczepą

Kierowcy poruszający się samochodem holującym przyczepę muszą pamiętać, że obowiązują ich większe ograniczenia prędkości. Poza obszarem zabudowanym mogą poruszać się z szybkością 70 km/h, a na autostradzie, drodze ekspresowe lub drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych do każdego kierunku ruchu, tylko 80 km/h.

Zobacz też: Jak zapobiec „wężykowaniu” przyczepy?

Duża przyczepa, duża odpowiedzialność

Holowanie przyczepy, której masa przekracza dopuszczalną normę grozi nie tylko mandatem, ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu na drodze. Pamiętajmy też o tym, że jeśli posiada ona dużą powierzchnię boczną, to w sposób wyraźny rośnie jej wrażliwość na boczne podmuchy wiatru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie każdą przyczepę możemy holować jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B. Łączna masa zestawu nie może przekroczyć 3500 kg.
Nie każdą przyczepę możemy holować jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B. Łączna masa zestawu nie może przekroczyć 3500 kg.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama