REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewyspany kierowca to pijany kierowca?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców bagatelizuje kwestię odpowiedniej ilości snu przed podróżą. Tymczasem niewyspany kierowca, ma opóźniony czas reakcji analogiczny do kierowcy, który znajduje się pod wpływem alkoholu. Jak sobie radzić z sennością za kierownicą?
Wielu, zwłaszcza młodych kierowców bagatelizuje kwestię odpowiedniej ilości snu przed podróżą. Tymczasem niewyspany kierowca, ma opóźniony czas reakcji analogiczny do kierowcy, który znajduje się pod wpływem alkoholu. Jak sobie radzić z sennością za kierownicą?
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców bagatelizuje kwestię odpowiedniej ilości snu przed podróżą. Tymczasem niewyspany kierowca, ma opóźniony czas reakcji analogiczny do kierowcy, który znajduje się pod wpływem alkoholu. Jak sobie radzić z sennością za kierownicą?

Niewyspany kierowca to pijany kierowca?

Zachowania zaspanej osoby za kierownicą są równie niebezpieczne jak tej kierującej pojazdem pod wpływem alkoholu. Badania pokazują, że osoby, które nie spały przez 20 godzin zachowują się porównywalnie do kierowców, których stężenie alkoholu we krwi wynosiło 0,5 promila*.

REKLAMA

Zaspanie i zmęczenie znacząco osłabia koncentrację, wydłuża czas reakcji oraz bardzo negatywnie wpływa na umiejętności prawidłowego oszacowania sytuacji na drodze. Podobnie działa alkohol czy narkotyki – powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Osoby zmęczone i niewyspane mają o 50% wolniejsze reakcje niż osoby wyspane i wypoczęte, a ich zachowanie jest podobne do kierowców, u których stężenie alkoholu wyniosło 0,5 promila*.    

Zobacz też: Prawidłowe ustawienie zagłówka

Kto jest najbardziej narażony na zaśnięcie za kierownicą?

Najbardziej narażeni na zaśnięcie za kółkiem są przede wszystkim:

- kierowcy zawodowi, którzy jednorazowo pokonują setki, a nawet tysiące kilometrów, 
pracownicy zmianowi, którzy po nocnej zmianie wsiadają za kierownicę,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

kierowcy, którzy przyjmują leki uspokajające i inne leki osłabiające koncentrację,

-  kierowcy, którzy nie dbają o odpowiednią ilość snu. 

Zobacz też: Jak wydostać się z tonącego samochodu?

Po czym poznać, że powinniśmy zrobić sobie przerwę w podróży?

Jeśli czujesz, że zaczynasz mieć trudności ze skupieniem, częściej mrugasz oczami, a twoje powieki robią się coraz cięższe, nie zwlekaj, tylko czym prędzej zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu. Zlekceważenie objawów mikrosnu może okazać się tragiczne w skutkach – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Inne objawy zmęczenia za kierownicą lub mikrosnu to m.in.:

-  trudności z zapamiętaniem tego, co się działo na drodze podczas ostatnich kilometrów jazdy;

-  niezauważanie znaków drogowych, sygnalizatorów i zjazdów;

-  częste ziewanie i przecieranie oczu;

-  problemy z utrzymaniem głowy prosto;

-  uczucie niepokoju i irytacji, nagłe dreszcze.

Zobacz też: Akwaplanacja - co to jest, jak sobie z nią radzić?

Co zrobić, by ograniczyć ryzyko zaśnięcia za kierownicą?

Aby nie być zmęczonym i nie zasnąć za kierownicą przede wszystkim powinniśmy się dobrze wyspać przed planowaną jazdą. Szacuje się, że dorosły człowiek potrzebuje około 7 do 8 godzin snu dziennie – przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Jeśli jednak zmęczenie dopadnie nas w trakcie jazdy, możemy zastosować kilka sposobów, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze – dodają trenerzy.

Jeśli w trakcie jazdy pojawi się uczucie zmęczenia i senności, pamiętajmy, aby:

- zatrzymywać się na krótkie spacery (15 min.);

- zaparkować w bezpiecznym miejscu i zdrzemnąć się chwilę (pamiętajmy, aby drzemka była krótka – maksymalnie 20 minutowa, w innym wypadku może dać to odwrotny efekt);

- uważać na napoje energetyczne i picie kawy, ponieważ działają krótkotrwale i mogą dawać złudne uczucie dobrej kondycji fizycznej.

 * U.S. News & Word Report, Driving Drowsy as Bad as Driving Drunk

Źródło: Materiały prasowe Szkoły jazdy Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA