REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy?

Tomasz Korniejew
kierowca
kierowca
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Koncentracja kierowcy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Podpowiadamy, co w samochodzie koncentrację kierowcy obniża, a co sprzyja jej utrzymaniu?

Rozbudowane systemy multimedialne dostępne we współczesnych samochodach, rozmowa z pasażerami, rozmowa przez telefon, nieodpowiednia temperatura, muzyka czy zapach samochodowy. To tylko niektóre z czynników mające wpływ na koncentrację kierowcy. Co obniża koncentrację kierowcy podczas jazdy, a co sprzyja jej utrzymaniu?

REKLAMA

Zobacz też: Aktualizacja fabrycznej nawigacji

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Używanie telefonu komórkowego i rozmowa z pasażerami

REKLAMA

Mimo, że przepisy ruchu drogowego dopuszczają możliwość prowadzenia rozmowy przez telefon podczas jazdy, nie oszukujmy się - nawet korzystając z zestawu głośnomówiącego podczas rozmowy znacznie obniżamy poziom koncentracji na prowadzeniu samochodu. Wielokrotnie przeprowadzone testy i badania dowiodły, że rozmawiając przez zestaw głośnomówiący podczas jazdy poziom koncentracji obniża się do stanu, jaki cechuje kierowcę prowadzącego po spożyciu alkoholu.

To samo dotyczy absorbującej rozmowy kierowcy z pasażerami, nie wspominając o kłótniach. Pasażerowie powinni z jednej strony nie przeszkadzać kierowcy, z drugiej dbać o to, by nie szarżował i robił odpowiednio często postoje.

Zobacz też: Uruchamianie silnika na gazie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Spożywanie posiłków i senna muzyka

Prowadzenie pojazdu z pustym żołądkiem nie sprzyja koncentracji. Ale bardziej niebezpieczne jest spożywanie posiłków przez prowadzącego pojazd kierowcę. Zwłaszcza, gdy prowadzi pojazd z manualną przekładnią w ruchu miejskim. Stale zmieniająca się sytuacja dookoła pojazdu, skrzyżowania i konieczność częstej zmiany biegów sprawiają, że równoczesne jedzenie lub picie to wprost proszenie się o kłopoty.

Wpływ na poziom koncentracji kierowcy ma również muzyka, której słucha podczas jazdy. Wiadomo, że nocą warto unikać spokojnych ballad, bo działają usypiająco. Z kolei zbyt głośne i zbyt żwawe rytmy wzmagają agresję. Także sięganie do radia celem zmiany stacji radiowej, czy odtwarzanego utworu dekoncentruje prowadzącego. Dobrym towarzyszem podróży są audiobooki.

Zobacz też: Wiek kierowcy a jego sprawność za kierownicą

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Temperatura i zapach samochodowy

Temperatura panująca we wnętrzu samochodu ma bardzo istotny wpływ na koncentrację kierowcy. Gdy jest zbyt ciepło, poziom koncentracji się obniża i wzrasta czas reakcji. Z kolei, gdy jest zbyt chłodno - samopoczucie kierowcy się pogarsza, co również przekłada się na zmniejszenie koncentracji na prowadzeniu pojazdu. Dlatego według wszelkich naukowych źródeł optymalną temperaturą dla kierowcy jest ta w zakresie 19-23 stopni Celcjusza.

Przy temacie koncentracji nie wolno zapominać o dobraniu odpowiedniego zapachu samochodowego. Lepiej wybierać zapachy rześkie - cytrusowe, miętowe niż ciężkie, typu wanilii.

Zobacz też: Zapach samochodowy - jaki wybrać?

Co nie sprzyja koncentracji kierowcy? Wiek kierowcy

Niestety wrogiem kierowcy jest również postępujący wiek. Według badań zdolność do podzielności uwagi zmniejsza się znacznie po przekroczeniu 50-tego roku życia. W wyniku tego kierowcy 50+ są w stanie w mniejszym stopniu skoncentrować się na kilku czynnościach na raz i w rezultacie później zauważają niektóre sytuacje na drodze.

Źródło: Materiały prasowe Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA