reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > LPG > Uruchamianie silnika na gazie

Uruchamianie silnika na gazie

Wśród właścicieli samochodów zasilanych LPG panują sprzeczne opinie odnośnie uruchamiania silnika. Podpowiadamy, czy i kiedy można uruchamiać silnik na tzw. gazie.

Uruchamianie silnika na gazie - jak to działa?

Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw konkluzja jest jasna - regularne uruchamianie silnika na gazie jest niezdrowe dla jednostki napędowej. Ale właściciele pojazdów, którzy przykładają szczególną wagę do oszczędności w kwestii zakupu paliwa w niektórych przypadkach mogą uruchamiać silnik na LPG.

Zobacz też: Instalacja LPG: fakty i mity

Skumulowany w zbiorniku gazu propan-butan występuje tam pod dużym ciśnieniem w stanie ciekłym. W chwili przepompowania do parownika zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy pobierając przy tym bardzo duże ilości ciepła, a samemu się schładzając. W przypadku, gdy uruchamiamy samochód właśnie na gazie w układzie chłodzenia silnika nie krąży jeszcze rozgrzany płyn chłodzący. W takiej sytuacji łatwo doprowadzić do zmrożenia parownika, co w efekcie może doprowadzić do jego uszkodzenia i co nie jest zdrowe dla jednostki napędowej.

Nie trudno się domyślić, że do prawidłowego przejścia na zasilanie silnika gazem potrzebna jest odpowiednio wysoka temperatura silnika. Instalacje gazowe często są wyposażone w czujnik temperatury, który uniemożliwia przełączenie na zasilanie LPG w przypadku, gdy temperatura silnika jest niższa niż np. 22 stopnie Celcjusza.

Zobacz też: Jakie silniki dobrze znoszą gaz?

Uruchamianie silnika na gazie - kiedy wolno?

Zatem uruchamiać silnik na LPG wolno, ale od czasu do czasu i to tylko w przypadku, gdy np. samochód stoi w ogrzewanym garażu lub w przypadku, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celcjusza. Co więcej, może się okazać, że rozruch silnika na gazie nie zawsze będzie możliwy. Okazuje się, że to czy silnik zostanie uruchomiony na LPG czy nie zależy w dużej mierze od zawartości Propany w mieszance gazów. Stąd może się okazać, że powodzenie operacji uruchamiania silnika na LPG jest uzależnione od tego, gdzie zatankujemy LPG.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama