reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Znaki drogowe > Zielona strzałka w lewo: czy można zawracać?

Zielona strzałka w lewo: czy można zawracać?

Jednym z ważniejszych narzędzi do walki z wypadkami w mieście są skrzyżowania bezkolizyjne. Jak jednak rozumieć zieloną strzałkę w lewo? Czy można zawracać, gdy taki właśnie sygnał jest wyświetlany? To zależy…

Na polskich drogach kierowcy napotkać mogą przede wszystkim dwa typy sygnalizatorów. Pierwszy jest S-2 - typowy masz z klasycznymi światłami. Drugi to S-3 - w jego przypadku barwy zostały uzupełnione strzałkami. Co oznacza tzw. sygnalizator kierunkowy? Wskazuje nie tylko na możliwość kontynuowania jazdy, ale także bardzo precyzyjnie wyznacza kierunek, w którym auta znajdujące się na danym pasie mogą jechać. To tzw. wyznaczanie skrętów bezkolizyjnych, w ramach których likwidowane jest pojęcie ruchu kolizyjnego oraz możliwości wystąpienia wypadku zarówno w kontekście pojazdów, jak i pieszych.

Zielona strzałka w lewo: złamanie przepisów to… mandat!

Co jednak w tej sytuacji oznacza zielona strzałka w lewo? Czy można zawracać, gdy taki sygnał jest wyświetlany? Odpowiedź niestety brzmi... nie! Gdy na sygnalizatorze została umieszczona sama strzałka w lewo, skręt w lewo jest jedynym manewrem dopuszczonym na danym skrzyżowaniu. Żeby kierowca mógł także zawrócić, strzałka pojawiająca się na sygnalizatorze powinna być skierowana w lewo, a także do dołu. Rola świateł bezkolizyjnych jest niezwykle kluczowa - szczególnie w newralgicznych punktach dużych miast. Konsekwencje złamania warunków ruchu wyznaczanych przez zieloną strzałkę w lewo są zatem spore. Zawracanie w miejscu, w którym sygnalizator nie przewiduje takiego manewru, może kosztować kierowcę 250 złotych i 5 punktów karnych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zielona strzałka w lewo: czy można zawracać? Fot. Fotolia
Zielona strzałka w lewo: czy można zawracać? Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama