reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest objęte klauzulą wyłączającą odpowiedzialność ubezpieczyciela powszechnie spotykaną w ogólnych warunkach umów ubezpieczenia auto casco. W takich okolicznościach pierwszorzędne znaczenie ma ustalenie przyczyny wypadku. Może się bowiem okazać, że kierowca uczestniczący w zdarzeniu drogowym, który był w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu nie przyczynił się do przebiegu wydarzeń. Od kogo wtedy dochodzić odszkodowania?

Jeśli wypadek drogowy przytrafił się kierowcy, który był "pod wpływem" może on próbować udowodnić, że to nie osoba będąca „pod wpływem” ponosi winę za dojście do zdarzenia lub pozostawanie w stanie po spożyciu alkoholu nie miało znaczenie dla przebiegu wydarzeń - np. w przypadku wymuszenia pierwszeństwa niedającego czasu na reakcję kierowcy. W takim przypadku odszkodowania możemy dochodzić od sprawcy.

Zobacz też: Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

W przypadku, gdy dochodzimy odszkodowania z umowy ubezpieczenia auto casco, również możliwe będzie wykazywanie, że stan nietrzeźwości nie miał wpływu na nastąpienie wypadku. W takiej jednak sytuacji ciężar wykazania tej okoliczności obciąża w zasadzie ubezpieczonego. Drugą możliwości jest norma art. 438 k.c. umożliwiająca uzyskanie odszkodowania na zasadach słuszności. W takim przypadku wszystko zależy od okoliczność sprawy. 

art. 438 k.c. – jeśli ktoś poniósł szkodę działając w interesie drugiej osoby, może żądać naprawienia strat od kierowcy odnoszącego korzyść z naszego działania (działania użytkownika pojazdu firmowego).

Zobacz też: Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie

Przykładem "działania w interesie drugiej osoby" może być przewożenie chorego przez nietrzeźwego kierowcę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania? Fot. Fotolia
Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania? Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama