reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Stłuczki i wypadki > Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie

Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie

Eksperci z Floty Auto Biznes wspólnie z przedstawicielem kancelarii prawnej przeanalizowali warunki uzyskania odszkodowania na pojeździe objętym ubezpieczeniem OC i AC w przypadku przygniecenia tego samochodu przez drzewo. Warto mieć stosowną wiedzę, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy użytkujące auta mają czasem odmienne opinie dotyczące interpretacji takich zdarzeń.

Przygniecenie pojazdu przez drzewo podczas wichury. Wśród szkód tego rodzaju możemy wyróżnić przynajmniej trzy najbardziej typowe sytuacje, gdy dochodzi do uszkodzenia samochodu: 

  1. podczas jazdy
  2. podczas postoju pojazdy
  3. podczas postoju pojazdu, wbrew warunkom wynikającym z OWU np. postój pod domem zamiast na parkingu strzeżonym

W każdym z przypadków odpowiedzialnym za szkodę jest właściciel nieruchomości, na której znajdowało się drzewo. Jego wina nie pozostaje jednak nieograniczona - zależy od wykazania jego błędów polegających na nieodpowiednim utrzymaniu nieruchomości, w tym przypadku drzew. 

Zobacz też: Nieznany sprawca wypadku a odszkodowanie

Gdy doszło do szkody powstałej w trakcie jazdy samochodem, odpowiedzialnym w większości przepadków będzie zarządca drogi. Do niego bowiem należy własność pasa ulicy wraz z poboczem, na którym znajdują się także drzewa. W przypadku postoju pojazdu odpowiedzialność spada na właściciela nieruchomości, na której znajduje się drzewo. Konieczne jest jego zidentyfikowanie, co może nastąpić dzięki sprawdzeniu ewidencji nieruchomości w urzędzie właściwej gminy, na podstawie adresu nieruchomości.

Jeśli postój pojazdu odbywał się w miejscu niedozwolonym z punktu widzenia postanowień umowy ubezpieczenia, a nie możemy liczyć na to, że za szkodę będą odpowiedzialne także inne osoby, pozostaje jedynie odszkodowanie z ubezpieczenia auto casco. Jeżeli umowa na AC przewiduje w takiej sytuacji wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę, raczej nie możemy liczyć na dobrowolną wypłatę.

Zobacz też: Czy nietrzeźwy kierowca uczestniczący w wypadku może dochodzić odszkodowania?

Szanse na odszkodowanie i tak są

Jednakże nawet w takiej sytuacji ubezpieczony nie jest bez szans w postępowaniu sądowym. Szczególnie, jeśli dopuszczalność wyłączenia przewidzianego w umowie ubezpieczenia AC będzie oceniana z punktu widzenia wpływu naruszenia na prawdopodobieństwo nastąpienia wypadku ubezpieczeniowego oraz możliwości posłużenia się przez ubezpieczyciela określoną klauzulą dla ograniczenia ryzyka z umowy ubezpieczenia. W okolicznościach konkretnej sprawy sąd może uznać, że działanie ubezpieczonego, chociaż sprzeczne z warunkami umowy, w istocie nie miało wpływu na prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia lub też klauzula stosowana w umowie ubezpieczenia jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i w rażący sposób narusza interesy ubezpieczonego. To otworzy drogę do jej pominięcia i pozwoli na uzyskanie odszkodowania.

Zobacz też: Pożar samochodu a odszkodowanie

Jak wskazuje analiza przedstawionych sytuacji, nawet w sytuacjach nietypowych warto przemyśleć możliwość oraz sposób dochodzenia odszkodowania. Niejednokrotnie od obrania najlepszego w danej sytuacji sposobu postępowania zależeć będzie ostateczne naprawienie szkody.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie. Fot. Fotolia
Przygniecenie pojazdu przez drzewo a odszkodowanie. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama