reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

Sytuacja, w której wrak samochodu lub po prostu porzucony przez właściciela pojazd zajmuje jedno z miejsc parkingowych jest znana wielu mieszkańcom polskich miast. Jest jednak sposób, by pozbyć się blokującego miejsce pojazdu.

Porzucony pojazd blokuje miejsce parkingowe

Z taką sytuacją zetknęło się wielu mieszkańców polskich miast. Wolne miejsce parkingowe trudno znaleźć zwłaszcza w okolicach osiedli mieszkaniowych i jednocześnie to właśnie tam najczęściej można natrafić na zajmujący cenne miejsce parkingowe, porzucony pojazd.

Co w takim przypadku zrobić? Czy jest sposób na pozbycie się zajmującego miejsce i szpecącego okolicę wraku?

Zobacz też: Kiedy pojazd może zostać odholowany na koszt właściciela?

Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

W przypadku, gdy zauważymy, że na miejscu parkingowym stoi pojazd, który nie jest używany od dłuższego czasu należy zgłosić tę sprawę straży miejskiej lub gminnej, a w miejscu gdzie nie została powołana któraś z nich należy sprawę zgłosić policji. Funkcjonariusze ocenią, czy pojazd faktycznie nie jest używany i ustalą właściciela. Nawet, gdy na pojeździe nie ma tablic rejestracyjnych. Jednak dotyczy to sytuacji mających miejsce w obrębie dróg publicznych i stref zamieszkania. W przypadku parkingów zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe, na których nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, funkcjonariusze nie będą mogli odholować pojazdu.

Sytuacje, w których straż miejsca i policja może odholować pojazd regulują art. 50a i 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Zobacz też: Ile kosztuje odholowanie samochodu przez Straż Miejską w 2016 r.?

Jak czytamy w art. 50a wspomnianej ustawy:

„1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.

4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.”  

Z kolei w artykule 130a jest napisane:

„1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

Przepis uchylający art. 130 wchodzi w życie z dn. 19.01.2013 r. (Dz. U. z 2011 r. Nr 30, poz. 151 oraz z 2012 r. poz. 113).

1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

2) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;

3) przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch ta-kiego pojazdu;

4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art. 8 ust. 2;

5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

1a. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt wykonującego przejazd drogowy w przypadku, o którym mowa w art. 140ad ust. 2 pkt 2.

Zobacz też: Co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych w 2016 r?

2. Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:

1) kierowała nim osoba:

a) znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

b) nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu;

2) jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.”

Odholowany pojazd przepadnie?

Warto zwrócić uwagę na treść przytoczonego wyżej ust 2. art. 50a ustawy Prawo u ruchu drogowym. Jest tam napisane, że jeżeli właściciel odholowanego pojazdu nie odbierze go w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, wtedy pojazd zostanie uznany z porzucony z zamiarem pozbycia i przejdzie na własność gminy. Co więcej, nie zwolni to właściciela pojazdu z konieczności poniesienia kosztu odholowania pojazdu i jego utylizacji (jeżeli do takiej dojdzie). Ponadto właściciel samochodu może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł lub grzywną jeżeli porzucony pojazd zagrażał bezpieczeństwu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama