reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Powtórka z przepisów – gdzie nie wolno parkować?

Powtórka z przepisów – gdzie nie wolno parkować?

Nieważne czy robimy to świadomie czy nie, ale za bezmyślne parkowanie możemy zapłacić nawet 1000 złotych mandatu. Dodatkowo napsujemy krwi innym użytkownikom ruchu.

Cztery znaki drogowe związane z zakazem zatrzymywania się znają zapewne wszyscy kierowcy. Czasami jednak, w ich opinii, znaki te stają się niewidzialne, lub migrują w bliżej nieokreślone miejsce. Niestety (a może na szczęście) policjanci, znają te historie na pamięć, a że mogą, i tych roztargnionych i tych złośliwych kierowców, za nierozwagę karzą bardzo srogo.

Zobacz również: Kiedy samochód może być usunięty z drogi przez policję i straż miejską?

1. W odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerzystów. Na drodze dwukierunkowej dwupasmowej zakaz obowiązuje także za przejściem lub przejazdem.
2. W odległości mniejszej niż 15 m od przystanku autobusowego lub tramwajowego. W tym przypadku wyznacznik odległości stanowi słupek z tablicą informacyjną.
3. W odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania, przejazdu kolejowego lub tramwajowego. Odległość mierzymy od ich krawędzi.
4. Na trawniku. To najbardziej kosztowne parkowanie (mandat nawet 1000 złotych). Powód – „uszkadzanie roślinności”.
5. Na moście, wiadukcie, czy autostradzie. W tych miejscach można parkować wyłącznie w wyznaczonych miejscach.

Zobacz również: Karta parkingowa dla niepełnosprawnych

6. Pod prąd, chyba, że jest to droga jednokierunkowa, lub drodze o niewielkim natężeniu ruchu.
7. Na linii krawędziowej. Jeżeli jest ona ciągła samochód nie powinien się nawet zatrzymywać. W przypadku linii przerywanej można stanąć na poboczu.
8. Na chodniku, jeżeli pozostawiamy pieszym mniej niż 1,5 m przejścia. Całkowity zakaz obowiązuje samochody o masie większej niż 2,5 t.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama