reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Karta parkingowa dla niepełnosprawnych

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych

Karta parkingowa jest jedynym dokumentem, który uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla nich, czyli tzw. kopertach. Powinna być umieszczona za przednią szybą samochodu w sposób umożliwiający jej odczytanie.

Karta parkingowa uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób oraz na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania. Uprawnienie to wynika m. in. z przepisów określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Na podstawie wewnętrznych regulacji poszczególnych samorządów np. uchwały rady miasta, osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania.

Zobacz galerię: Najciekawsze radiowozy na świecie

Kartę parkingową wydaje starosta. Za jej wydanie pobierana jest opłata w wysokości ustalonej przez ministra transportu. Dział wydający karty parkingowe może się znajdować przy Urzędzie Miasta, bądź przy Starostwie Powiatowym. Informację o tym, można uzyskać np. w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Na wydanie karty parkingowej czeka się kilka dni. Obywatele polscy, spełniający kryteria do otrzymania karty mogą posługiwać się kartą parkingową na terenie wszystkich państw Unii pod warunkiem przestrzegania zasad prawa drogowego danego kraju i zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zobacz również: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej, kierujące pojazdami samochodowymi oznaczonymi kartą parkingową mogą nie stosować się do niektórych znaków drogowych. Przepis ten dotyczy także: kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej oraz pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.

Zobacz również: Gdzie nie można się zatrzymać?

W związku z zaleceniem nr 98/376/EW z 4 czerwca 1998r. w sprawie karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych, został opracowany wspólny dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej wzór karty parkingowej, który te kraje, w tym Polska, dobrowolnie przyjęły. Zalecenie nie ma bowiem formalnie mocy wiążącej. Dzięki temu posiadacz takiej karty może korzystać ze specjalnych miejsc parkingowych w każdym kraju Unii bez względu na to czy jest jego obywatelem.

Aby otrzymać kartę parkingową, należy złożyć:

• kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (należy mieć ze sobą oryginał do potwierdzenia),
• kserokopię dowodu osobistego,
• fotografię (3,5 x 4,5 cm),
• na miejscu wypełnia się wniosek na odpowiednim formularzu,
• trzeba także uiścić opłatę skarbową w wysokości 25 zł (przy składaniu wniosku podawany jest numer konta bankowego, na które należy wpłacić kwotę).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama