| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Autobus szkolny - przywileje na drodze

Autobus szkolny - przywileje na drodze

Gimbus, czyli autobus szkolny przewożący dzieci, ma więcej przywilejów na drodze niż tradycyjny autobus komunikacji miejskiej. Jak powinni się zachować kierowcy przejeżdżający obok Gimbusa?

Większość kierowców wie, w jaki sposób postępować na drodze z tradycyjnym autobusem komunikacji miejskiej. W praktyce – przywileje autobusów (obowiązujące tylko w obszarze zabudowanym) ograniczają się do ustąpienia im pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu lub przy okazji wyjazdu z zatoki przystankowej.

Warto pamiętać, że inni kierowcy są zobowiązani do ułatwienia autobusom tych manewrów tylko w przypadku, gdy kierowca autobusu sygnalizuje zamiar zmiany pasa lub włączenia się do ruchu. Kierowcy autobusów nie mają prawa zajeżdżać drogi innym uczestnikom ruchu drogowego.

A jak należy postępować w przypadku autobusów szkolnych?

Zobacz też: Mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pieszym

Obowiązki kierowców wobec gimbusów

Tzw. Gimbusy, czyli autobusy szkolne są oznaczone z przodu i z tyłu tablicami „Autobus szkolny”. Żeby łatwo było taki pojazd zidentyfikować już z daleka, autobusy szkolne są pomalowane na pomarańczowo.

Kierowca zbliżający się do stojącego np. przy krawędzi jezdni gimbusa, musi nie tylko zachować szczególną ostrożność, ale również zatrzymać pojazd, jeżeli taki znak da kierowca autobusu szkolnego.

Obowiązek zatrzymania pojazdu spoczywa na kierowcy również, gdy zajdzie taka potrzeba podczas wsiadania lub wysiadania dzieci z autobusu. Na przykład, gdy dzieci muszą przejść przez ulicę.

Ponadto kierowcy są zobowiązani do ułatwienia zmian pasa i włączania się do ruchu Gimbusów, tak jak ma to miejsce w przypadku autobusów komunikacji miejskiej.

Zobacz też: Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?

Pojazdy przewożące dzieci

Rzadko, ale zdarza się że spotkamy na drodze pojazd oznaczony z przodu i z tyłu tablicami z symbolem dzieci. Jest to informacja dla innych uczestników ruchu drogowego, że w pojeździe jest przewożona zorganizowana grupa dzieci.

Gdy omijamy taki pojazd stojący z włączonymi światłami awaryjnymi jesteśmy zobligowani do zachowania szczególnej ostrożności, a w razie potrzeby zatrzymania, gdy np. wysiadające dzieci będą chciały przejść na drugą stronę ulicy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »