| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?

Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?

Kierowcy bardzo często uważają, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo na rondzie. Ustępując mu miejsca blokują ruch na skrzyżowaniu. Zobacz w jakich przypadkach tramwaj ma obowiązek przepuścić auto osobowe.

Doświadczenie nie poparte wiedzą

Nawet doświadczeni kierowcy mają czasem problemy z określeniem pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu okrężnym, popularnie zwanym rondem. Największe wątpliwości dotyczą tramwaju oraz jego praw. Wiele osób, w obawie przed spowodowaniem kolizji drogowej czy wypadku, woli ustąpić mu przejazdu. Baczna obserwacja ronda Starzyńskiego w Warszawie odkrywa ogromne braki wiedzy o zmotoryzowanych.

Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Tramwaj nie zawsze ma pierwszeństwo

Większość kierowców przeinacza zapisy Prawa o ruchu drogowym, nadając tramwajowi bezwzględne pierwszeństwo przejazdu przed innym uczestnikami ruchu drogowego. W rzeczywistości tramwaj wjeżdżając na rondo bez sygnalizacji świetlnej ma zawsze pierwszeństwo o ile przed wjazdem na rondo nie ma on znaku A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Symbol ten nakazuje motorniczemu, który wjeżdża pojazdem szynowym na rondo, przepuścić pojazdy poruszające się po skrzyżowaniu. Co ciekawe, kierowy w 99% przepuszczają tramwaj zatrzymując się przed torami, blokując tym samym ruch na rondzie.

Zobacz też: Kiedy można holować samochód?

Bezwzględne pierwszeństwo tramwaju

Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy tramwaj chce opuścić rondo (znajduje się na jego wysepce). Jeśli na wyspie nie ma sygnalizatorów świetlnych ani znaku A-7 to tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed autami poruszającymi się po rondzie. Jeśli zatem kierowca objeżdża rondo i przecina tory tramwajowe musi się upewnić, że może na nie wjechać, nie powodując kolizji. Jeśli przed rondem jest tylko znak C-12 (ruch okrężny) to również i w takim przypadku tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed innymi pojazdami.

Znak C-12 jeśli występuje bez znaku A-7 ("ustąp pierwszeństwa") oznacza, że tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »