reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?

Tramwaj na rondzie - kiedy ma pierwszeństwo?

Kierowcy bardzo często uważają, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo na rondzie. Ustępując mu miejsca blokują ruch na skrzyżowaniu. Zobacz w jakich przypadkach tramwaj ma obowiązek przepuścić auto osobowe.

Doświadczenie nie poparte wiedzą

Nawet doświadczeni kierowcy mają czasem problemy z określeniem pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu okrężnym, popularnie zwanym rondem. Największe wątpliwości dotyczą tramwaju oraz jego praw. Wiele osób, w obawie przed spowodowaniem kolizji drogowej czy wypadku, woli ustąpić mu przejazdu. Baczna obserwacja ronda Starzyńskiego w Warszawie odkrywa ogromne braki wiedzy o zmotoryzowanych.

Zobacz też: Jak poruszać się po rondzie - poradnik

Tramwaj nie zawsze ma pierwszeństwo

Większość kierowców przeinacza zapisy Prawa o ruchu drogowym, nadając tramwajowi bezwzględne pierwszeństwo przejazdu przed innym uczestnikami ruchu drogowego. W rzeczywistości tramwaj wjeżdżając na rondo bez sygnalizacji świetlnej ma zawsze pierwszeństwo o ile przed wjazdem na rondo nie ma on znaku A-7 „ustąp pierwszeństwa”. Symbol ten nakazuje motorniczemu, który wjeżdża pojazdem szynowym na rondo, przepuścić pojazdy poruszające się po skrzyżowaniu. Co ciekawe, kierowy w 99% przepuszczają tramwaj zatrzymując się przed torami, blokując tym samym ruch na rondzie.

Zobacz też: Kiedy można holować samochód?

Bezwzględne pierwszeństwo tramwaju

Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy tramwaj chce opuścić rondo (znajduje się na jego wysepce). Jeśli na wyspie nie ma sygnalizatorów świetlnych ani znaku A-7 to tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed autami poruszającymi się po rondzie. Jeśli zatem kierowca objeżdża rondo i przecina tory tramwajowe musi się upewnić, że może na nie wjechać, nie powodując kolizji. Jeśli przed rondem jest tylko znak C-12 (ruch okrężny) to również i w takim przypadku tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed innymi pojazdami.

Znak C-12 jeśli występuje bez znaku A-7 ("ustąp pierwszeństwa") oznacza, że tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama