| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2017 roku?

Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2017 roku?

Przewożenie większej liczby osób niż jest dozwolona w homologacji pojazdu wciąż jest często praktykowaną czynnością. Do niedawna kary za to przewinienie były niewielkie. Jednak przepisy się zmieniły. Co teraz grozi za przewożenie większej liczby osób?

Przez wiele lat za przewożenie większej liczby pasażerów niż dozwolona groził jedynie mandat karny oraz przymus opuszczenia pojazdu, przez nadprogramowych pasażerów.

Przepisy jednak uległy nowelizacji w marcu 2015 roku. Obecnie kary za przewożenie większej liczby osób niż dozwolona są bardziej rygorystyczne. Grozi nam nawet zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Zobacz też: Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób w 2018 roku?

Jakie kary pieniężne możemy otrzymać?

Taryfikator kar przewiduje 100 złotych mandatu i jeden punkt karny, za każdą nadprogramową osobę w pojeździe. Mandat nie może przekroczyć kwoty większej niż 500 złotych.

Kiedy policja może zatrzymać nasze prawo jazdy?

Prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres trzech miesięcy, gdy w pojeździe osobowym będą znajdować się więcej niż dwie nadprogramowe osoby. Kierowcy autobusów utracą prawo jazdy gdy liczba nadprogramowych pasażerów przekroczy pięć osób.

Te przepisy nie dotyczą przewozu osób autobusem komunikacji zbiorowej, o ile w pojeździe przewidziane zostały miejsca stojące.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »