reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Za przewożenie większej liczby osób w samochodzie niż jest dozwolona w homologacji pojazdu grozi nie tylko mandat, ale nawet utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko przestrzeganie ograniczeń prędkości czy zapinanie pasów bezpieczeństwa. Kierowcy nie mogą zapominać o poprawnym przewożeniu pasażerów w samochodzie. Jeszcze kilka lat temu za przewożenie większej ilości osób niż dopuszcza tego homologacja pojazdu groził jedynie mandat karny, a dodatkowi pasażerowie musieli opuścić pojazd, jednak zmiana przepisów zaostrzyła kary za nieodpowiedzialne zachowanie kierującego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Zmiana zaszła w 2015 roku, w którym zwiększono kary za wykroczenia w ruchu drogowym, w tym za „nadprogramową” liczbę osób w samochodzie. Od 2017 roku kierowca może być ukarany karą w wysokości 100 zł za każdego dodatkowego pasażera, ale maksymalna wysokość mandatu nie może przekroczyć 500 zł. Dodatkowo kierujący zostanie ukaranym jednym punktem karnym za każdą osobę, która nie powinna podróżować w aucie ze względu na dopuszczalną liczbę pasażerów uwzględnionych w homologacji pojazdu. Przykładowo: za pięciu pasażerów, kierowca otrzyma pięć punktów karnych.

Utrata prawa jazdy

To nie koniec, ustawodawca przewidział dodatkową karę mającą skutecznie zniechęcić kierowców do łamania przepisów. Za przewożenie w pojeździe co najmniej trzech osób więcej od dopuszczonego w homologacji pojazdu, kierowca musi się też liczyć z utratą prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2013 r., poz. 1624; ost. zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 506).

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama