| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Za przewożenie większej liczby osób w samochodzie niż jest dozwolona w homologacji pojazdu grozi nie tylko mandat, ale nawet utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko przestrzeganie ograniczeń prędkości czy zapinanie pasów bezpieczeństwa. Kierowcy nie mogą zapominać o poprawnym przewożeniu pasażerów w samochodzie. Jeszcze kilka lat temu za przewożenie większej ilości osób niż dopuszcza tego homologacja pojazdu groził jedynie mandat karny, a dodatkowi pasażerowie musieli opuścić pojazd, jednak zmiana przepisów zaostrzyła kary za nieodpowiedzialne zachowanie kierującego.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2018 roku?

Zmiana zaszła w 2015 roku, w którym zwiększono kary za wykroczenia w ruchu drogowym, w tym za „nadprogramową” liczbę osób w samochodzie. Od 2017 roku kierowca może być ukarany karą w wysokości 100 zł za każdego dodatkowego pasażera, ale maksymalna wysokość mandatu nie może przekroczyć 500 zł. Dodatkowo kierujący zostanie ukaranym jednym punktem karnym za każdą osobę, która nie powinna podróżować w aucie ze względu na dopuszczalną liczbę pasażerów uwzględnionych w homologacji pojazdu. Przykładowo: za pięciu pasażerów, kierowca otrzyma pięć punktów karnych.

Utrata prawa jazdy

To nie koniec, ustawodawca przewidział dodatkową karę mającą skutecznie zniechęcić kierowców do łamania przepisów. Za przewożenie w pojeździe co najmniej trzech osób więcej od dopuszczonego w homologacji pojazdu, kierowca musi się też liczyć z utratą prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2013 r., poz. 1624; ost. zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 506).

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Lech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »