reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy można dostać mandat za mycie samochodu na własnej posesji lub pod blokiem w 2017 r.?

Czy można dostać mandat za mycie samochodu na własnej posesji lub pod blokiem w 2017 r.?

Mandat za mycie samochodu na posesji? Tak. W myśl obowiązujących przepisów samochód można myć tylko w miejscach do tego odpowiednio przystosowanych. Zatem, można dostać mandat za mycie samochodu pod blokiem lub na własnej posesji.

W wielu miejscach, na wielu osiedlach mieszkaniowych niejednokrotnie zdarza się spotkać osoby myjące swoje samochody na miejscach parkingowych. Jeszcze powszechniejszy jest widok właścicieli posesji myjących swoje samochody na podjeździe bądź na trawniku w obejściu domu.

Tymczasem prawo obowiązujące w Polsce jednoznacznie zakazuje mycia samochodów w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Polecamy: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Polecamy: Aktualny taryfikator mandatów 2018 r.

Gdzie można umyć samochód?

Jakie miejsce jest nie przeznaczone do mycia samochodów? Każde, które nie zostało do tego celu wyznaczone. Tym samym w myśl obowiązujących w Polsce przepisów nie można myć samochodów na miejscach parkingowych, w lesie, przy drogach gruntowych, czy na własnych posesjach o ile nie zostały do tego przystosowane.

Samochody można myć w myjniach samochodowych oraz w miejscach wyznaczonych do tego przez zarządców spółdzielni, wspólnot, władze gminy, etc. Stanowiska do mycia pojazdów muszą być wyposażone m.in. w odpływ brudnej wody do kanalizacji miejskiej. Przy czym odpływu brudnej wody nie należy mylić z odpływem prowadzącym do studzienki przeciwdeszczowej.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Czy można myć samochód pod blokiem środkami ekologicznymi?

O ile dla wielu osób oczywistym jest, że środki chemiczne służące do czyszczenia karoserii nie powinny być wylewane do gleby bez uprzedniego oczyszczenia, o tyle sporo osób ma kłopot z jednoznaczną oceną, czy zakaz mycia pojazdów poza miejscami do tego celu wyznaczonymi dotyczy również mycia środkami ekologicznymi.

Ustawodawca nie rozróżnia w przepisach zakazujących mycia środków szkodliwych, czy ekologicznych. Tym samym zabroniony jest po prostu proces mycia bez względu na to jakich środków użyjemy.

Takie podejście do sprawy ma sens, ponieważ choć sam środek myjący może być przyjazny dla środowiska, to jednak spływające z samochodu chemikalia, smary, oleje i pył z klocków i tarcz hamulcowych zanieczyszczają środowisko.

Czy za mycie samochodu pod blokiem lub na prywatnej posesji grozi mandat?

Za złamanie zakazu mycia samochodu w miejscach do tego nie przeznaczonych (także na własnej posesji) można zostać ukaranym mandatem. Wysokość kar finansowych ustalają rady gmin i mogą się różnić w poszczególnych regionach. Niemniej kary mogą być dotkliwe. Media donosiły o przypadkach, w których za mycie samochodu na własnej posesji właściciel posesji i pojazdu został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama