REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.

Tomasz Korniejew
Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.
Najważniejsze zmiany przepisów dla kierowców w 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od jakiegoś czasu w mediach pojawia się sporo informacji na temat planowanych zmian w prawie dotyczącym kierowców. Czy czekają nas zmiany przepisów i zmiany w taryfikatorze punktów karnych? Które zmiany planowane są na 2017, a które na 2018 r.?

Najważniejsze zmiany dla kierowców w 2017 r.

Zmiany w przepisach dot. praw jazdy

REKLAMA

Okres próbny dla kierowców, którzy stracili prawo jazdy i ponownie wyrobili sobie uprawnienia do prowadzenia pojazdów, okres próbny dla młodych kierowców (część przepisów już obowiązuje: Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje! ), czy sprawdzanie stanu punktów karnych przez internet to tylko część planowanych zmian, które miały wejść w życie od stycznia 2017 r. Termin ich wprowadzenia jest przesuwany regularnie od 2013 r. Wszystko wskazuje na to, że tym razem również zostanie przesunięty.

Więcej na tema zmian w przepisach dot praw jazdy pisaliśmy tutaj: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Zgodnie z zapowiedziami MSWiA od stycznia 2017 r. mają zostać wprowadzone zmiany w taryfikatorze punktów karnych. Zostaną wprowadzone sankcje punktowe za przewinienia, za które dotąd nie były przyznawane punkty karne, np. 5 punktów karnych będzie groziło kierowcom za jazdę po chodniku, czy za wyprzedzanie z niewłaściwej strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj: Zmiany w taryfikatorze punktów karnych od 2017 r.?

Koniec z unikaniem kar na podstawie przedawnień

Od przyszłego roku kierowcy praktycznie nie będą mieli szans na uniknięcie mandatu z powodu przedawnienia. Nowelizacja przepisów zakłada, że mandat się przedawni dopiero po dwóch latach, licząc od zakończenia 12 miesiąca od czasu popełnienia wykroczenia.

Więcej na ten temat piszemy tutaj: Najnowszy projekt wprowadzenia ostrzejszych kar dla kierowców

Ostrzejsze kary za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów

Z 4 do 5 lat wzrośnie potencjalna kara dla kierowców, którzy mimo sądowego zakazu zostaną przyłapani na prowadzeniu pojazdu. Będą odpowiadać za przestępstwo z art. 244 k.k. – niezastosowanie się do sądowego zakazu.

Ostrzejsze kary za spowodowanie wypadku po pijanemu - minimum dwa lata więzienia

Pijani kierowcy (lub będący pod wpływem środków odurzających), którzy spowodują wypadek w wyniku ktoś poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pójdą do więzienia na minimum dwa lata.

50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę

To zmiana, której wejście jest planowane od 2018 r. Projekt zakłada zlikwidowanie przepisu podnoszącego ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 60 km/h w godzinach od 23:00 do 5:00.

Zobacz też: Projekt nowelizacji ustawy – 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę?

Ucieczka przed pościgiem będzie przestępstwem

Od przyszłego roku ucieczka przed pościgiem prowadzonym przez funkcjonariusza organu uprawnionego do kontroli ruchu drogowego będzie przestępstwem. Dodatkowo uciekinierowi będzie groziło 5 lat pobytu w więzieniu. Co więcej dostanie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Warto zaznaczyć, że samo niezatrzymanie się do kontroli np. policyjnej wciąż będzie wykroczeniem. Przestępstwem będzie dopiero ucieczka przed pościgiem.

Sędziowie będą mieli dostęp do danych o wykroczeniach kierowców

Według proponowanej nowelizacji, w sprawach o przestępstwa w ruchu lądowym, sądy mają mieć dostęp do informacji m.in. z centralnej ewidencji kierowców o tym, czy kierowca jest karany mandatami, czy miał zatrzymywane prawo jazdy etc. Teraz nie mają dostępu do takich danych. Działanie ma na celu zmianę sytuacji, w której sędzia nie wie że ma do czynienia z kierowcą, który notorycznie łamie przepisy.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

Hulajnogą tylko po ścieżce rowerowej?

REKLAMA

Najprawdopodobniej od 2018 r. pojawi się w prawie określenie urządzenie transportu osobistego. W myśl przepisów będzie to pojazd napędzany siłą mięśni lub napędem elektrycznym o szerokości do 0,9 m (w ruchu), którego konstrukcja ogranicza prędkość maksymalna do 25 km/h. Jak łatwo wywnioskować urządzeniami transportu osobistego staną się hulajnogi, wszelkiego rodzaju deskorolki oraz rolki.

Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów osoby korzystające z urządzeń transportu osobistego będą mogły poruszać się po chodniku o szerokości co najmniej 2,5 m i tylko w przypadku poruszania się z prędkością równą prędkości z jaką poruszają się piesi. Gdy chodnik będzie węższy lub gdy osoba na rolkach lub hulajnodze będzie jechała szybciej niż poruszają się piesi będzie miała obowiązek korzystania ze ścieżki rowerowej.

Obowiązkowa jazda na suwak od 2018 r.

Także od 2018 r. zostanie wprowadzony znak nakazujący w miejscach zwężeń jazdę na tzw. suwak. Taki sposób jazdy w przypadku gdy droga zmienia się z dwupasmowej w jednopasmową znacznie upłynnia ruch.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA