reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Sprawdzanie punktów karnych. Jak to zrobić?

Sprawdzanie punktów karnych. Jak to zrobić?

Sprawdzanie punktów karnych to obecnie trzy możliwości. Która jest najbardziej intuicyjna i jak konkretnie poznać stan ewidencji kierowcy?

Punkty karne: co to takiego i jaki jest limit punktów karnych?

Generalne zasady są dość proste. Kierowca za wykroczenia otrzymuje nie tylko mandat, ale i punkty karne. Gdy zdobędzie więcej niż 24 punkty (lub 20 punktów w okresie pierwszego roku od zdobycia prawa jazdy), traci uprawnienia. Aby prowadzący mógł ponownie zasiąść za kierownicą, konieczne jest ponowne przejście egzaminu państwowego - dla każdej z kategorii. Ewidencję ilości punktów karnych prowadzi w Polsce policja.

Kiedy kasują się punkty karne?

Punkty karne przyznane wraz z wykroczeniem znikają z ewidencji po 12 miesiącach. Kierowca może też starać się kasować je wcześniej. Pomaga w tym kurs redukujący punkty karne, który oficjalnie przez WORD-y jest nazywany szkoleniem dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Co daje? Odejmuje z konta prowadzącego 6 punktów karnych. Kurs redukujący punkty karne kosztuje 350 złotych, trwa 6 godzin i nie można go powtarzać częściej niż raz na 6 miesięcy.

Sprawdzanie punktów karnych. Po pierwsze na policji!

Sprawdzanie punktów karnych jest możliwe przede wszystkim w sytuacji, w której kierowca pofatyguje się na najbliższy komisariat policji. Tam należy okazać funkcjonariuszowi dowód osobisty - ten sprawdzi ile punktów karnych widnieje w ewidencji. Istnieje również możliwość uzyskania zaświadczenia przedstawiającego ewentualne wpisy w ewidencji kierowców - opłata za nie to 17 złotych.

Sprawdzanie punktów karnych online: czy to trudne?

Sprawdzanie punktów karnych online nie jest mocno skomplikowane. Należy wejść na rządową stronę Obywatel.Gov.Pl i zalogować się za pomocą profilu zaufanego (m.in. poprzez serwis bankowy). Następnie konieczne jest skorzystanie z zakładki "Sprawdź swoje punkty karne".

Serwis Obywatel.Gov.PL daje możliwość wydrukowania potwierdzenia z ilością punktów karnych. Druk ma jednak charakter głównie informacyjny. Nie może stanowić oficjalnego potwierdzenia stanu ewidencji.

mObywatel i licznik punktów karnych

5 grudnia 2020 roku kierowcy otrzymali kolejną możliwość kontroli ilości punktów karnych. Tą daje aplikacja mObywatel. Wraz z zakładką mPrawo jazdy pojawił się bowiem licznik punktów karnych. Jak działa? Ważny certyfikat usługi mTożsamość - nadawany podczas instalowania aplikacji - sprawia, że telefon będzie raz na dobę automatycznie aktualizował ilość punktów karnych dopisanych do konta kierowcy. Usługa jest całkowicie bezpłatna!

Aktualizacja ilości punktów karnych odbywa się raz na dobę - mniej więcej około godziny 6 rano.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprawdzanie punktów karnych. Jak to zrobić?
Sprawdzanie punktów karnych. Jak to zrobić?

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Mąka

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama