REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy spodziewać się kar?

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy spodziewać się kar?
Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy spodziewać się kar?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy kierujący będą mogli stracić pojazd? Dokładny termin został określony w nowelizacji. A ta mówi o...
rozwiń >

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy. Przepisy zatwierdzone!

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadzająca konfiskatę samochodu po ujawnieniu jazdy po alkoholu, najpierw uzyskała zgodę Sejmu. Niestety zmianom zielonego światła nie dał Senat. Jego decyzja została jednak obalona przez Sejm, przez co nowelizacja trafiła na biurko Prezydenta. I ten ją podpisał. Co to oznacza? Że przepisy pozwalające na zabieranie samochodów pijanym kierowcom w Polsce staną się faktem. Już wkrótce.

REKLAMA

Kiedy pijany kierowca straci samochód?

Nowe przepisy przewidują trzy typy sytuacji, w których pijany kierowca straci samochód. Stanie się tak w przypadku prowadzącego, który:

  • w momencie zatrzymania przez policję będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi.
  • posiadając we krwi minimum 0,5 promila alkoholu spowodował wypadek drogowy.
  • popełnił przestępstwo polegające na jeździe w stanie nietrzeźwości kolejny raz w ciągu ostatnich dwóch lat.

W sytuacji, w której kierujący zostanie zatrzymany na jeździe w stanie nietrzeźwości, a do tego nie będzie to recydywa ani nie dojdzie do wypadku, sąd w razie wystąpienia wyjątkowych okoliczności będzie mógł odstąpić od orzekania przepadku pojazdu.

Zabranie samochodu pijanemu kierowcy. Własnego samochodu!

Zasadnicze pytanie w tym punkcie brzmi. Kto tak właściwie może stracić samochód za jazdę po alkoholu? Dotyczy to wyłącznie osób, które będą prowadzić własne auto. Własne, czyli takie które było kupione za gotówkę, a do tego jest na kierującego zarejestrowane. Konfiskatą samochodu nie zostaną objęte auta pożyczone, leasingowe, wynajmowane czy prawdopodobnie także kredytowane. Czy to oznacza, że ich kierowcy oszukają system? Nie do końca... Wszystko wyjaśni się w kolejnym akapicie.

Konfiskata samochodu albo nawiązka

W sytuacji, w której pijany kierowca będzie prowadził pojazd cudzy, służbowy, leasingowany czy wynajmowany, nie straci go podczas kontroli drogowej. Wtedy sąd na mocy wyroku orzeknie konieczność wypłaty nawiązki. Nawiązka będzie wynosiła dokładnie tyle, ile wart był prowadzony przez pijanego kierującego samochód. Co ważne, w tym punkcie dla wyceny sądu znaczenia nie będzie miał fakt, że pojazd w czasie np. wypadku uległ zniszczeniu. Wycena zostanie dokonana na podstawie wartości auta sprzed zdarzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konfiskata w przypadku pijanego kierowcy ciężarówki

Jeszcze inaczej nowelizacja kodeksu karnego traktuje pijanych kierowców ciężarówek. Oni ani nie stracą oni pojazdu, ani podstawą do wyceny nawiązki nie stanie się wartość auta. Kierujący taki zostanie zobligowany do dokonania wpłaty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jej wartość będzie wynosić od 5 tys. do nawet 100 tys. zł.

Konfiskata samochodu po alkoholu. Jak wygląda procedura?

Procedura konfiskaty samochodu po alkoholu będzie wyglądać następująco. W pierwszej kolejności zadziałają policjanci. Ci tymczasowo zajmą pojazd na okres do 7 dni. W tym czasie prokurator podejmie decyzję o zabezpieczeniu mienia, a sąd orzeknie jego przepadek na mocy wyroku sądowego. Każde z działań ma być obligatoryjne. To znaczy mniej więcej tyle, że jeżeli sąd wyrazi zgodę na wyjątkowe odstąpienie od konfiskaty samochodu po ujawnieniu jazdy po alkoholu, kierujący i tak nie odzyska pojazdu wcześniej niż po uprawomocnieniu się wyroku.

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy zaczną obowiązywać przepisy?

Zmiany w kodeksie karnym dotyczące obowiązkowej konfiskaty samochodu pijanego kierowcy zaczną obowiązywać dokładnie rok po ogłoszeniu ustawy. Jako że ogłoszenie powinno nastąpić na dniach, zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w połowie grudnia 2023 roku. Czy wcześniejsze przypadki też zostaną nimi objęte? Nie. Decydować będzie data popełnienia przestępstwa. Zabranie samochodu pijanemu kierowcy będzie możliwe dopiero w przypadku przestępstw popełnionych od dnia wejścia w życie znowelizowanych zapisów. Prawo nie działa bowiem wstecz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA