reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców

Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców

Czy straż miejska może używać fotoradarów? Jakie ma uprawnienia w zakresie kontroli drogowej?

Straż miejska to nie Policja

Kodeks Drogowy upoważnił straż miejską do wykonania kontroli ruchu wobec kierowców, którzy nie stosują się do zakazu ruchu w obu kierunkach (pomimo obecności odpowiedniego znaku drogowego). Kontrola możliwa jest także wobec zmotoryzowanych, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu sprzętu rejestrującego, czyli fotoradaru. To właśnie ten zapis umożliwił straży miejskiej korzystanie z wideo-rejestratorów. – Warto przypomnieć, że straż miejska zainteresuje się też uczestnikiem ruchu, który naruszył przepisy dotyczące zatrzymania lub postoju – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W miastach czasem trudno znaleźć odpowiednie miejsce do parkowania, jednak nie zwalnia to kierowców od przestrzegania prawa. Postój w miejscu niedozwolonym może skończyć się holowaniem pojazdu na koszt jego właściciela – podkreśla Florkowska.

Zobacz też: Jazda po pijanemu na terenie prywatnym

Straż miejska: kontrola drogowa

Należy zaznaczyć, że kontrola ruchu drogowego wykonywana przez strażników miejskich odbywa się na podstawie upoważnienia do wykonywania kontroli ruchu drogowego wydanego przez właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) policji. Co właściwie może strażnik miejski? Katalog jego uprawnień nie jest tak szeroki, jak mogłoby się wydawać. W zakresie o którym wspominano wyżej, strażnik może sprawdzić dokumenty związane z kierowaniem pojazdem i jego używaniem. Prawo pozwala mu też na legitymowanie uczestnika ruchu i wydawanie mu wiążących poleceń, jeśli chodzi o sposób korzystania z drogi bądź pojazdu. Strażnik miejski może też wydawać polecenia osobie, która spowodowała przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu. Co ważne, straż miejska ma prawo żądać od właściciela pojazdu wskazania komu powierzył on pojazd do użytkowania.

Zobacz też: Obowiązek używania świateł przy zmniejszonej przejrzystości

Fotoradary straży miejskiej

Prawo umożliwiło strażnikom używanie urządzeń rejestrujących – ale uwaga. Jeżeli urządzenie takie znajduje się w pojeździe, to w trakcie korzystania z urządzenia, samochód nie może znajdować się w ruchu. Straż miejska nie może zatem rejestrować czegokolwiek podczas jazdy. Prowadzenie przez straż miejską kontroli przy pomocy urządzeń rejestrujących jest obwarowane restrykcjami. Kontrola taka może być dokonana na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych. Miejsce kontroli powinno być odpowiednio oznakowanie, a także uzgodnione z komendantem miejskim bądź Komendantem Stołecznym Policji.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama