| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Utrudnianie ruchu na drodze - zobacz za co grozi Ci mandat!

Utrudnianie ruchu na drodze - zobacz za co grozi Ci mandat!

Umiejętności kierowcy najszybciej weryfikuje duże miasto. Gdy swoim zachowaniem zaczyna utrudniać poruszanie się innym kierowcom na drodze naraża się na szereg kosztownych mandatów. Oto ciąg dalszy kar za bycie kiepskim kierowcą!

Jedzie tak wolno, że tamuje ruch, nie używa kierunkowskazów i na dodatek zdarza mu  się  gwałtownie zahamować – bez powodu. Oto portret kierowcy, który doprowadza do szału pozostałych uczestników ruchu drogowego. Niekompetencja zmotoryzowanych może nieźle nadwerężyć ich budżet.

Zobacz też: Mandat za bycie kiepskim kierowcą

Wszyscy świetnie prowadzą więc kto jest winny?

Sami kierowcy na ogół nie mają sobie nic do zarzucenia. Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP (2010 r.) aż 87% polskich kierowców uważa się za jeżdżących pewnie i zdecydowanie.  Co więcej tylko 17% ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że pasuje do nich określenie „niedzielny kierowca”.  Wystarczy jednak tylko wyjechać samochodem z domu, aby przekonać się, że sprawa nie wygląda tak różowo. – Zmotoryzowani, podobnie jak większość ludzi mają tendencję do przeceniania swoich umiejętności. Mało kto potrafi przecież otwarcie przyznać się do swoich wad i słabości – mówi Kinga Przybysz z serwisu Korkowo.pl –  Warto jednak dążyć do podnoszenia swoich kompetencji, ponieważ zły styl jazdy może nas sporo kosztować – dodaje Przybysz.

Zobacz też: Mandat za jazdę po buspasie

Tamujesz ruch na drodze - zapłacisz karę

Wbrew pozorom taryfikator mandatów dyscyplinuje nie tylko piratów drogowych a przewiduje też kary za inne naganne i utrudniające ruch zachowania. Nadmierna prędkość i wymuszanie pierwszeństwa nie wyczerpują przecież katalogu przewinień. Portfele „niedzielnych” kierowców też mogą mocno dostać po kieszeni. Czasem zdarza się, że nieuważny kierowca zajmuje podczas jazdy więcej niż jeden pas ruchu. Taka niesubordynacja może zaowocować mandatem w wysokości 150 złotych. Co jeśli zmotoryzowany trzyma się swojego pasa jezdni, ale prędkość z jaką się porusza utrudnia ruch innym pojazdom? W takiej sytuacji kierowcy także grozi mandat – w zależności od skali przewinienia może wynosić on między 50 a 200 złotych. Taka sama kara grozi tym, którzy utrudniają ruch podczas wykonywania manewru cofania. Z kolei tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru to „proszenie się” o 200 złotową karę.

Zobacz też: Zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat i punkty karne

Zestaw popularnych w mieście mandatów karnych

Mało uważni kierowcy powinni też dwa razy zastanowić się zanim przystąpią do manewru wyprzedzania Jeśli spróbują wyprzedzać pojazd z niewłaściwej strony, to po pierwsze narażą siebie i innych na niebezpieczeństwo, a po drugie ryzykować będą otrzymaniem mandatu opiewającego na kwotę 200 złotych. Nawet postój może okazać się kłopotliwy – jeżeli zatrzymanie lub postój pojazdu spowoduje utrudnienie ruchu, to takie działanie może sprowadzić na kierowcę mandat w wysokości 100-300 złotych. Na baczności powinni mieć się także zapominalscy – za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu grozi 200 złotowy mandat, natomiast za to samo przewinienie popełnione od świtu do zmierzchu, nieco mniej bo 100 złotych. Nieuważni kierowcy powinni zwrócić szczególna uwagę na to jak zachowują się na skrzyżowaniach. Jeśli zmotoryzowany widzi, że na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, to nie powinien on na nie wjeżdżać. W przeciwnym razie, taka niesubordynacja zostanie ukarana  mandatem w wysokości 200 zł.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jadąc autem trzeba pamiętać, że nie jest się samemu na drodze. Swoim zachowaniem możemy negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy nawet jeśli jedziemy 40km/h.
Jadąc autem trzeba pamiętać, że nie jest się samemu na drodze. Swoim zachowaniem możemy negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy nawet jeśli jedziemy 40km/h.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »