REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Adam Kret
Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu? Fot. Fotolia
Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnictwo w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu powinno być piętnowane z uwagi na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nie zawsze jednak (wbrew obiegowej opinii) mamy do czynienia czy to z pojazdem, czy jego prowadzeniem. Nie zawsze więc będziemy mieli do czynienia z odpowiedzialnością karną za tego typu zachowania.

Pojazdy mechaniczne

W pierwszej kolejności należy określić co rozumiemy przez pojazd mechaniczny. Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego „pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym w nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3, pod warunkiem że zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów”.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przewozić ładunki samochodem?

Jako takie prowadzenie tego typu pojazdów pod wpływem środków odurzających jest niedopuszczalne w ruchu lądowym, powietrznym i wodnym – niezależnie od tego czy mamy do czynienia z drogą publiczną, wewnętrzną itp. Chodzi o wszystkie miejsca w których możliwy jest ruch pojazdów. Takie miejsce muszą być jednak dostępne w ramach ogólnie dopuszczalnego ruchu samochodów – tj. pod wpływem alkoholu można prowadzić pojazd np.:

  • poza drogami dostępnymi dla innych użytkowników ruchu (np. drogi prywatne)
  • na terenie prywatnej posesji
  • w miejscu w którym nie może odbywać się normalny ruch pojazdów.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości jest samoistnym przestępstwem ściganym z urzędu.

Pozostałe pojazdy

W zakresie pozostałych pojazdów – są to wszystkie środki transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyny lub urządzenia do tego przystosowane- które nie są wprawiane w ruch za pomocą silnika – a za pomocą siły mięśni lub sił przyrody (wiatr).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Uprawnienia strażników miejskich wobec kierowców

Najbardziej charakterystycznym przykładem tego typu pojazdu jest rower (w przypadku ruchu wodnego są to zarówno żaglówki jak i łodzie wiosłowe).

Jeśli chodzi o karalność prowadzenie pojazdów innych niż mechaniczne pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – z przestępstwem mamy do czynienia w przypadku kierowania nimi:

  • na drodze publicznej
  • na drogach wewnętrznych (np. wokół supermarketów)

Oznacza to, że prowadzenie pojazdu niemechanicznego poza pasem ruchu drogi publicznej lub wewnętrznej jest dopuszczalne (np. przejazd przez las, ścieżką, przez łąki i inne tereny rolne).

Ścieżka rowerowa wzdłuż drogi należy do jej pasa ruchu i jest traktowana jak droga publiczna lub wewnętrzna.

Inne… środki lokomocji

Należy zauważyć, że pojazdami w rozumieniu zarówno ustawy prawo o ruchu drogowym nie są – deskorolki, wrotki, rolki czy inne „środki lokomocji”. Osoba poruszająca się z wykorzystaniem np. wrotek traktowana jest jak pieszy (ze wszystkimi ograniczeniami i przywilejami). Oznacza to, że nie będzie odpowiadać za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających (trudno mówić tu o „prowadzeniu” jako takim, tak jak i o pojeździe).

Zobacz też: Przewóz materiałów niebezpiecznych

Pieszy również może być sprawcą wypadku komunikacyjnego i odpowiadać w sposób zaostrzony w przypadku znajdowania się w stanie nietrzeźwości

Co oznacza prowadzenie?

Określając zakres środków lokomocji określonych w przepisach karnych – należy przez chwilę zastanowić się nad znaczeniem słowa „prowadzić” w rozumieniu tychże przepisów. Język prawniczy nie zawsze (a w zasadzie rzadko kiedy) odpowiada wprost językowi potocznemu, stąd wiele nieporozumień.

Zobacz też: Cofanie liczników jako przestępstwo

Prowadzenie pojazdu należy rozumieć jako nie tylko operowanie układem kierowniczym (kierowanie w znaczenie potocznym) ale także uruchamianie (wykorzystywanie) wszystkich mechanizmów niezbędnych do jego poruszania (w sposób zgodny z przeznaczeniem). W przypadku pojazdów mechanicznych należy to rozumieć jako uruchomienie zarówno silnika jak i pojazdu (wprawienie go w ruch – ruszenie z miejsca przy włączonym silniku).

Uruchomienie silnika i przygotowanie do jazdy może być uznane za usiłowanie dokonania przestępstwa kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości (w zależności od okoliczności).

W przypadku pojazdów niemechanicznych – przez kierowanie pojazdem należy rozumieć poruszanie się nim z wykorzystaniem mechanizmów napędowych (np. w przypadku roweru jazda na nim z wykorzystaniem pedałów napędowych).

Zobacz też: Czy muszę jeździć w kasku na skuterze i jak zachować się na drodze?

REKLAMA

Prowadzeniem pojazdu nie jest pchanie czy ciągnięcie pojazdu (np. popularne „podpieranie się rowerem dla utrzymania równowagi”) zarówno mechanicznego jak i niemechanicznego. Dopuszczalne jest więc prowadzenie motocykla z wykorzystaniem wyłącznie siły fizycznej („prowadzenie” potoczne).

Wbrew obiegowej opinii nie jest konieczne (a wręcz niezalecane) pozbawienie takiego pojazdu jego cech – np. zdjęcie łańcucha z roweru, jeśli nie jest on przez nas prowadzony w rozumieniu przepisów prawa karnego i prawa o ruchu drogowym.

Holowanie pojazdu

Kierujący pojazdem holowanym musi być trzeźwy – wynika to z faktu (w zależności od okoliczności) może być uznany za kierującego pojazdem (niemechanicznym) – jeśli ma wpływ na jego kierunek jazdy, prędkość i ogólne zachowanie (dotyczy np. holu miękkiego).

Holując pojazd w sposób wskazany powyżej – możemy zostać uznani za współsprawcę przestępstwa (pomocnictwo).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA