| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Czy muszę jeździć w kasku na skuterze i jak zachować się na drodze?

Czy muszę jeździć w kasku na skuterze i jak zachować się na drodze?

Skutery, co raz popularniejsze na polskich drogach traktowane są zgodnie z przepisami, jako motorower. Jakie są obowiązki motorowerzysty, czyli kierującego skuterem do 50cm3? Jakie prawo jazdy jest niezbędne do prowadzenia skutera?

Skutery z silnikami o niewielkiej mocy, do 50cm3 i z blokadą prędkości do 45km/h są traktowane, jako motorower. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby które nie ukończyły osiemnastego roku życia, kierując skuterem powinny posiadać ze sobą kartę motorowerową (którą mogą uzyskać od 13-stego roku życia) lub prawo jazdy. Natomiast osoby dorosłe mogą prowadzić skuter na podstawie dowodu osobistego poświadczającego pełnoletniość.

Od stycznia 2012 roku przepisy dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami ulegną zmianie. Kartę motorowerową zastąpi nowa kategoria prawa jazdy – AM. Egzamin na tę kategorię będziemy mogli zdać mając ukończone 14 lat. Egzamin będą musiały zdać także osoby pełnoletnie nie posiadające prawa jazdy innych kategorii.

Zobacz też: Czy można jeździć quadem po lesie? Gdzie można wjechać?

Inaczej sprawa ma się w przypadku skuterów, które nie mieszczą się w ograniczeniach stawianych przez ustawodawcę. Kupując skuter z silnikiem większym niż 50cm3 lub osiągający prędkość wyższą niż 45 km/h, musimy pamiętać, że jest on traktowany jako motocykl, a do jego kierowania niezbędne jest ważne prawo jazdy kategorii A.

Skuterem jeździmy poboczem

Motorowerzyści mają obowiązek jazdy poboczem, jeżeli nadaje się ono do jazdy i poruszanie się nim nie stwarza zagrożenia dla pieszych. Jeżeli jest inaczej, musimy poruszać się przy prawej krawędzi jezdni. Motorowerzyści (kierujący skuterami) powinni jechać jeden za drugim. Obok siebie mogą jechać jedynie wyjątkowo, jeżeli nie utrudniają ruchu innym uczestnikom i nie stanowią dla nich zagrożenia. Jeżeli miłośnicy skuterów wybierają się na przejażdżkę w grupie, muszą pamiętać, że mogą utworzyć kolumnę składającą się maksymalnie z dziesięciu skuterów.

Jazda środkiem pasa ruchu jest dopuszczalna tylko bezpośrednio przed skrzyżowaniem, jeżeli chcemy skręcić w lewo.

Pasażer skutera w kasku? Powrót z imprezy?

Artykuł 40 Prawa o ruchu drogowym zobowiązuje motorowerzystów i motocyklistów do założenia hełmu (kasku), który jest przystosowany do ochrony kierujących i pasażerów danego typu pojazdu. W związku z tym, jeżeli przewozimy pasażera bez kasku, musimy liczyć się z możliwością otrzymania mandatu.

Zobacz też: Czy można odmówić badania alkomatem?

Motorowerem nie możemy przewozić pasażera, który jest pod wpływem alkoholu. Taki pasażer mógłby być przewożony jedynie w przyczepce bocznej, które w skuterach właściwie nie występują. Jeżeli natomiast przewozimy dziecko, które ma nie więcej niż siedem lat, musimy ograniczyć prędkość jazdy do 40km/h.

Co z badaniem technicznym skutera?

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, każdy motorower musi mieć przeprowadzone badanie techniczne do trzech lat od momentu pierwszej rejestracji, a następnie do dwóch lat od daty ostatniego badania technicznego. Badaniu technicznemu muszą być poddane wszystkie skutery. Także te, które zostały wprowadzone do ruchu przed 2009 rokiem i nie podlegały wcześniej okresowym badaniom technicznym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »