| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Cofanie liczników jako przestępstwo

Cofanie liczników jako przestępstwo

Ciężko sprawdzić ilu sprzedawców cofa liczniki w oferowanych przez siebie samochodach, jednak z pewnością problem jest spory. Zjawisko cofania liczników przybrało na sile wraz z ogromną ilością sprowadzonych z zagranicy aut.

Właściciel cofnął licznik w samochodzie

Cofanie licznika przez osoby sprzedające samochody jest obecnie najczęstszym oszustwem stosowanym przy sprzedaży używanych aut. Problem ten dotyczy zarówno samochodów sprowadzonych z zagranicy jak i tych zakupionych oraz używanych w Polsce.

Należy zaznaczyć, że sprzedawca cofając licznik w samochodzie popełnia oszustwo. Niestety ściganie tego procederu jest dość trudne a przez to nieskuteczne. Sprawcy ciężko udowodnić, że majsterkował przy liczniku. Oczywiście nabywca samochodu nie pozostaje bez możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Mogą żądać od sprzedawcy zwrotu części zapłaconej kwoty lub też złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji. W obu przypadkach konieczne będzie udowodnienie sprawcy, iż dopuścił się oszustwa.

Funkcja licznika

Licznik samochodowy powinien wskazywać realny przebieg danego samochodu. Fałszując jego prawdziwy przebieg kupujący zostaje wprowadzony w błąd. Ciężko wówczas ocenić stan techniczny samochodu oraz poziom jego eksploatacji. Dobrym doradcą podczas zakupu używanego samochodu jest zdrowy rozsądek. Należy zwrócić szczególną uwagę na wiek oferowanego samochodu, jego przebieg, wpisy w książkach serwisowych a także ocenić jak bardzo zużyte jest jego wnętrze. Jeżeli samochód ma 10 lat zaś jego przebieg oscyluje w granicach 100 tys. km. Warto się zastanowić czy sprzedający nie usiłuje wprowadzić nas w błąd. Oczywiście mogą zdarzyć się tzw. „perełki” na rynku samochodów używanych ale takie należą do rzadkości.

Zobacz serwis: Moto porady

Cofanie licznika a projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

Wobec nasilającego się procederu oszustw stosowanych przez sprzedawców samochodów, Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało walkę z oszustami. Bardzo łatwo w Internecie można znaleźć mechaników specjalizujących się w cofaniu liczników. Wprowadzenie cofania liczników do kodeksu karnego jako przestępstwa z pewnością zmniejszyłoby skalę nieuczciwych praktyk. Tym bardziej, że większość krajów europejskich podjęło już dawno stosowne działania.

Z praktycznego punktu widzenia warto rozważyć czy nowelizować kodeks karny a czy zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Kwestie dowodowe nadal pozostaną trudne do udowodnienia. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby każdorazowe wpisywanie przy przeglądzie aktualnego stanu licznika, wówczas oszustwa byłyby znacznie utrudnione.

W Niemczech za cofanie liczników grozi kara do 5 lat więzienia, zaś we Francji grzywna w wysokości 37 tys. euro i kara więzienia do 2 lat.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK