reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Zakaz prowadzenia a wózki widłowe

Zakaz prowadzenia a wózki widłowe

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też wózków widłowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmuje wózek widłowy?

Odpowiedź jest jasna i brzmi: jak najbardziej tak! Wózka widłowego nie da się zaliczyć do kategorii pojazdów niemechanicznych, bo takowe są napędzane głównie siłą mięśni. Wózek widłowy spełnia tym samym wszystkie przesłanki pojazdu mechanicznego - korzysta z umieszczonego w nim silnika. A prowadzenie go oznacza wprawienie go w ruch, kierowanie nim, nadawanie prędkości i hamowanie.

Zakaz prowadzenia pojazdów a wózek widłowy - jakie są przypadki?

Czasami zdarza się tak, że sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ogranicza go np. do wybranej kategorii. W ten sposób może się udać ograniczyć jego obowiązywanie na tyle, aby możliwe było prowadzenie wózków widłowych. Wniosek w tej sprawie można wnieść w czasie postępowania sądowego - motywując np. faktem, że prowadzący wykonuje pracę zarobkową na wózku widłowych, a jest jedynym żywicielem rodziny.

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów a wózek widłowy - jakich dróg dotyczy?

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy co do zasady ruchu lądowego. Czym jednak jest ten ruch lądowy? To w dużej mierze zależy od interpretacji konkretnego organu. Jeden może uznać ruch lądowy za drogę publiczną, a drugi wyjdzie z założenia, że prywatna posesja również pełni rolę ruchu lądowego. Jak rozstrzygnąć tą kwestię?

  • prowadzący może zwrócić się do sądu w kwestii rozstrzygnięcia wątpliwości interpretacyjnych - w takim przypadku będzie miał informację na piśmie, którą może się wspierać np. podczas kontaktu z policją - aby udowodnić, że pomimo zakazu prowadził wózek widłowy poza ruchem lądowym,
  • prowadzący może odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego (5.05.2009 r., IV KK 432/08, OSNwSK 2009/1, poz. 1068), który stwierdza że kryterium ruchu lądowego nie odnosi się do statusu drogi, ale dostępności i rzeczywistego wykorzystania dla ruchu pojazdów - w skrócie plac przed firmą będzie ruchem lądowym, ale np. wnętrze hali już nie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama