Kategorie

Zakaz prowadzenia pojazdów

Redakcja Prawo.wieszjak
pojazd, policja, fot. Fotolia
pojazd, policja, fot. Fotolia
Zakaz prowadzenia pojazdów to jeden ze środków karnych przewidzianych przez prawo. Postaramy się wyjaśnić trudną kodeksową terminologię i odpowiedzieć na pytanie: czy i kiedy możemy zostać pozbawieni możliwości prowadzenia auta?

Zakaz prowadzenia określonych pojazdów – sąd może, ale nie musi

W tym przypadku sąd w wyroku wskazuje, jakich pojazdów dotyczy zakaz. Orzeczenie tego środka karnego może mieć miejsce w przypadku skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (w szczególności gdy z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie przez nią pojazdu zagraża bezpieczeństwu w komunikacji).
Do najczęściej popełnianych przez kierowców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji należą wypadek komunikacyjny oraz prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (lub pod wpływem środka odurzającego).
Omawiany zakaz dotyczy nie tylko kierowców, ale wszystkich osób uczestniczących w ruchu, a więc także pasażerów oraz pieszych. Może on zostać orzeczony także w stosunku do osoby nie posiadającej prawa jazdy.

Zobacz też: Czym jest zatrzymanie prawa jazdy przez Policję?

Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów: od roku do lat 10.

Warto w tym miejscu wspomnieć o instytucji warunkowego umorzenia postępowania. Otóż, gdy:
- wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne;
- okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości:
- postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo popełnienia przestępstwa będzie on przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa;
sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne. Jeśli orzeka zakaz prowadzenia pojazdów (a nie jest to obowiązkowe), to maksymalny okres trwania zakazu wynosi wówczas 2 lata.

Zobacz też: Co robić po kradzieży prawa jazdy?

Zakaz prowadzenia wszelkich albo określonych pojazdów – obowiązkowo

Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli:
- sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości/pod wpływem środka odurzającego
lub
- zbiegł z miejsca wypadku (lub z miejsca sprowadzenia katastrofy w komunikacji albo jej bezpośredniego niebezpieczeństwa).

Co kryje się pod pojęciem przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji? Wymienia je Rozdział XXI Kodeksu karnego. Są nimi:
- sprowadzenie katastrofy w komunikacji – na przykład  „prowadzenie we wczesnych godzinach wieczornych, po ruchliwych ulicach miasta i drodze międzynarodowej o dużym nasileniu ruchu, samochodu ciężarowego o dużej masie, przez nietrzeźwego kierowcę (…) oraz spowodowanie w wyniku takiej jazdy zderzenia z innym pojazdem, skutkującym śmierć kilku jego pasażerów i ciężkie kalectwo innych” (wyrok SN z dnia 25 kwietnia 1980 r., IV KR 87/80, OSP 1980, z. 12, poz. 234);
- sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji:
- wypadek komunikacyjny;
- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
- niedopełnienie obowiązków w zakresie dopuszczenia do ruchu pojazdów lub kierowców;
- pełnienie obowiązków z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu pojazdów w stanie nietrzeźwości.

Zobacz też: Kto i za co może zabrać prawo jazdy?

Jeśli zatem któreś z powyższych przestępstw popełnione zostanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, sąd obowiązkowo orzeka zakaz. Podobnie jest w sytuacji, gdy sprawca zbiega z miejsca wypadku lub katastrofy.

Pamiętajmy jednak, iż także w tym przypadku sąd może odstąpić od orzeczenia zakazu, jeżeli warunkowo umarza postępowanie karne.

Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze
Sąd orzeka taki zakaz w stosunku do sprawcy, będącego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo takiego, który zbiegł z miejsca:
- wypadku komunikacyjnego, którego skutkiem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu
- katastrofy w komunikacji, której następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

W wypadku wyjątkowym, uzasadnionym okolicznościami, sąd może zrezygnować z orzeczenia tego zakazu.

Jednak, gdy kierowca (lub inna osoba kierująca pojazdem mechanicznym) ponownie zostanie skazana za opisane wyżej przestępstwo, sąd obowiązkowo orzeka zakaz dożywotniego prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Zobacz też: Przekroczony limit 24 punktów karnych - nie stracisz prawa jazdy!

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Potrzebujesz wiarygodnych treści i chcesz być na bieżąco - skorzystaj z naszych narzędzi >>
Kompleksowe narzędzia 4.0 dla jednostek budżetowych: INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa, Plan Kont, Sprawozdawczość Budżetowa
Kompleksowe narzędzia 4.0 dla jednostek budżetowych: INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa, Plan Kont, Sprawozdawczość Budżetowa
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.