reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Przekroczony limit 24 punktów karnych - nowe przepisy od 2016 roku

Przekroczony limit 24 punktów karnych - nowe przepisy od 2016 roku

Kurs reedukacyjny zamiast odebrania prawa jazdy. Nowe przepisy miały wejść w życie od 19 stycznia 2013 roku, ale trzeba będzie poczekać na nie do 2016 roku.

Od 19 stycznia 2013 roku obowiązywać miały nowe przepisy dotyczące nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Oprócz znacznie bardziej wymagających testów teoretycznych, nowe przepisy zaskakują również trudniejszymi warunkami jakie trzeba spełnić, aby stracić prawo jazdy. Bałagan i niekompetencja osób odpowiedzialnych za uruchomienie Centralnej Ewidencji Pojazdów spowodowały, że nowe przepisy zaczną obowiązywać najwcześniej od 4 stycznia 2016 roku!

Obecnie kierowca, który zdobył 24 punkty karne musi liczyć się z tym, że musi ponownie zdać egzamin, aby nie utracić uprawnień do kierowania pojazdem. W myśl nowych przepisów taka sytuacja nie będzie mieć miejsca.

Zobacz też: Czy można wziąć za kogoś punkty karne?

Według artykuł 99 ustawy o kierujących pojazdami, po przekroczeniu przez kierowcę limitu 24 punktów karnych, otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, zostanie on skierowany przez starostę na specjalny kurs reedukacyjny. Należy go odbyć w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu. Kurs reedukacyjny przeprowadza wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Jego koszt to 500 zł, a czas trwania to 4 dni (28 godzin).

Jeśli osoba, wobec której orzeczono konieczność przeprowadzenia kursu reedukacyjnego nie stawiła się na niego, to musi się ona liczyć z tym, że starosta odbierze jej uprawnienia do kierowania pojazdem.

Aby kurs reedukacyjny przyniósł wymierny efekt, ustawodawca wprowadził pewne ograniczenie dla osób, które nie potrafią wyciągać wniosków ze swoich złych decyzji. Jeśli w ciągu 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny dany kierowca ponownie przekroczy limit 24 punktów karnych, to automatycznie starosta pozbawi go uprawnień do kierowania pojazdami.

Zobacz też: Co robić po kradzieży prawa jazdy?

Jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej niż rok i zdobył w tym czasie 21 punktów karnych to traci uprawnienia do kierowania pojazdami. Musi od nowa zdać egzamin praktyczny i teoretyczny.

Nowe przepisy wydają się być łagodniejsze dla piratów drogowych. Trzeba mieć też jednak na uwadze fakt, że kurs reedukacyjny jest kosztowny i wymaga poświęcenia mu czasu. Poza tym, niedługi wejdzie w życie nowy taryfikator punktów karnych, w myśl którego istotnie mają zostać zwiększone kary punktowe za najczęstsze wykroczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama