| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Czy można wziąć za kogoś punkty karne?

Czy można wziąć za kogoś punkty karne?

Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego, a więc ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem może w ciągu roku otrzymać 24 punkty karne za różnego rodzaju wykroczenia drogowe. Przekroczenie tego limitu skutkuje utratą prawa jazdy. Dlatego też kierujący imają się różnych sposobów, aby nie przekroczyć magicznej granicy.

W polskim prawie obowiązuje specjalna taryfa, która szczegółowo podaje, ile punktów karnych należy się za jakie wykroczenie. Trzeba też pamiętać, że punkty karne nie są rodzajem kary, ale sposobem ewidencjonowania.

Coraz częściej można znaleźć w internecie ogłoszenia typu „Wezmę za kogoś punkty karne za opłatą”. Tego typu ogłoszenia zamieszczają najczęściej osoby, które posiadają prawo jazdy, ale nie prowadzą pojazdów mechanicznych.

Zobacz również:Zabiorą prawo jazdy za niezapłacone mandaty?

Mogą one przyjąć określoną ilość punktów karnych a i tak nie boją się utraty prawa jazdy, gdyż na co dzień nie kierują samochodem. Jest to dla nich również bardzo dobra forma dorobienia. Zgodnie z nieoficjalnym cennikiem koszt przyjęcia jednego punktu karnego waha się od 150 do 200 zł. Jak zatem widać, jest to bardzo dobry sposób na zarobienie sporych pieniędzy.

Transakcja taka nie zawsze jest możliwa. Po pierwsze będzie ona mogła dojść do skutku tylko w wypadku, gdy mandat nałożony będzie na skutek utrwalenia wykroczenia przez fotoradar. Co więcej, chodzi tu o sytuację, w której wykonane zdjęcie jest niewyraźne i nie wskazuje jednoznacznie, kto prowadził auto.

Trzeba jednak pamiętać, że działanie takie jest niezgodne z prawem. Na forach internetowych można znaleźć również informacje o oszustwach przy tego typu transakcjach. Tak więc osoby przekraczające prędkość ponoszą podwójne koszty nie dość, że płacą mandat i otrzymują punkty karne, to na dodatek padają ofiarą naciągaczy.

Zobacz również: Czy przekroczenie 24 punktów karnych dotyczy wszystkich posiadanych kategorii?

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK