reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Jak uzyskać prawo jazdy w Wlk. Brytanii?

Jak uzyskać prawo jazdy w Wlk. Brytanii?

Prawo jazdy wydane w kraju UE ważne jest we wszystkich krajach członkowskich. Będąc zagranicą można wymienić swoje dokumenty i spokojnie jeździć po europejskich szosach. Nie masz prawa jazdy? Dłuższy pobyt np. w Anglii możesz przeznaczyć nie tylko na pracę i naukę, ale także na zdobycie wymarzonego "prawka”.

 1. Musisz mieć ukończonych 17 lat i przebywać na Wyspach od ponad 185 dni.
 2. Na samym początku trzeba wyrobić tymczasowe prawo jazdy - po wysłaniu odpowiednich dokumentów (dostępne są na każdej poczcie) po około 3-4 tygodniach otrzymasz je pocztą.
 3. Nie musisz chodzić na kursy przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy. Możesz się uczyć pod okiem osoby, która ma ukończone 21 lat i ważne prawo jazdy od 3 lat.
 4. Nie musisz nawet znać języka angielskiego, na miejscu możesz poprosić o włączenie polskiego lektora - przetłumaczone pytania usłyszysz w słuchawkach. Na egzamin praktyczny przyjdź z osobą znającą angielski. Jedynym warunkiem jest, aby Twój tłumacz miał ukończone 16 lat.
 5. W Wielkiej Brytanii musisz sam zadbać o samochód, którym będziesz jeździć zarówno podczas szkolenia, jak i samego egzaminu. Masz obowiązek oznaczyć pojazd czerwoną literą „L”, auto musi mieć też wykupioną polisę ubezpieczeniową na Twoje nazwisko, a w przypadku korzystania z cudzego samochodu, w polisie trzeba dopisać Twoje nazwisko. Na czas egzaminu – w Twojej gestii pozostaje zadbanie o dodatkowe lusterko dla egzaminatora.
 6. Na wyspach istnieje rozgraniczenie na prawo jazdy na samochód z manualną i automatyczną skrzynią biegów. Bardziej opłaca się zdawać na skrzyni manualnej, ponieważ upoważnia do prowadzenia auta na obu typach, zaś jeśli zdecydujesz się na zdawanie z automatyczną skrzynią biegów, nie masz prawa prowadzić pojazdu z manualną.

Zobacz również: Symbole ograniczeń w prawie jazdy

Składa się z:

 1. testu wyboru. W razie kłopotów z językiem masz możliwość usłyszenia w słuchawkach polską wersję. Uwaga – nie ucz się na przykładach sprzed kilku lat. Zestawy pytań są aktualizowane raz na rok, postaraj się więc zdobyć najnowszą wersję!
 2. testu w postaci filmów pozwalających ocenić, czy potrafisz dostrzegać zagrożenia na drodze. Na monitorze wyświetlane jest kilka krótkich filmów z codziennymi sytuacjami. Nie trwa to dłużej niż 20 minut.

Wyniki uzyskasz niemal od razu, poda Ci je pracownik centrum egzaminacyjnego. Pamiętaj, że musisz zaliczyć obie części egzaminu.

Zobacz również: Egzamin wewnętrzny.

- trwa około 40 minut. Pamiętaj, aby stawić się na niego z własnym samochodem!

Czekają Cię 3 etapy:

 1. badanie wzroku – egzaminator poprosi o odczytanie numerów rejestracyjnych samochodu z odległości 20 m. Jeśli nie mówisz po angielsku, będziesz musiał je przepisać na kartkę,
 2. 2 pytania z zakresu eksploatacji samochodu,
 3. jazda po mieście - aby zdać ten etap, będziesz musiał wykonać kilka manewrów oraz udowodnić, że nie stanowisz zagrożenia na drodze. Dopuszczalne jest popełnienie kilku (do 15) mało ważnych błędów, jak np. zbyt późno włączony kierunkowskaz.

Zdane? Gratulujemy!
Egzaminator na miejscu wyda Ci zaświadczenie, które upoważni Cię do jazdy lewą stroną szosy. Prawo jazdy otrzymasz pocztą w ciągu 3 tygodni!

Zespół atet.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama