| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Egzamin > Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Od tego jaką kategorię prawa jazdy posiadamy zależy to, jakim pojazdem możemy, zgodnie z prawem, kierować. Jakie kategorie wyróżniamy?

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii A, może kierować motocyklem (zgodnie z przepisami jest to pojazd jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy). Aby móc ubiegać się o tą kategorię prawa jazdy, należy mieć ukończone 18 lat.
Kategoria A1 przeznaczona jest dla kierujących motocyklem, którego pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 cm³ i mocy nie przekraczającej 11 kW. W tym przypadku minimalny wiek wynosi 16 lat.

Prawo jazdy kategorii B jest chyba najpowszechniejszym ze wszystkich. Jest to dokument, który upoważnia nas do kierowania pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem motocykli i autobusów. Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B może kierować również:

1. pojazdem samochodowym z przyczepą (jej dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać masy własnej pojazdu ciągnącego), z tymże łączna masa zespołu pojazdów nie może przekroczyć 3,5 t;
2. ciągnikiem lub pojazdem wolnobieżnym.

Zobacz również: Kto może otrzymać prawo jazdy?

Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, trzeba mieć ukończone 18 lat.
Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg (poza motocyklem). Minimalny wiek – 16 lat.

Aby móc kierować pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu) należy uzyskać prawo jazdy kategorii C.
W przypadku pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita mieści się w przedziale od 3,5 t do 7,5 t – wystarczy ubiegać się o prawo jazdy kategorii C1.
Obie kategorie uprawniają również do kierowania ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym. Minimalny wiek – 18 lat.

Zobacz również: Kurs zmniejszający ilość punktów karnych

Kategoria D uprawnia do kierowania autobusem, natomiast kategoria D1 – autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą. Obie kategorie uprawniają do kierowania ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym. Minimalny wymagany wiek – 21 lat.
Kategoria T uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą lub pojazdem wolnobieżnym. Minimalny wiek – 16 lat.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK