reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Kto może otrzymać prawo jazdy?

Kto może otrzymać prawo jazdy?


O uprawnienia do kierowania pojazdami, czyli o prawo jazdy, ubiegać się może osoba, która osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek oraz uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Niezbędne jest także orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (dotyczy pojazdów ciężarowych i autobusów) o ile jest ono wymagane oraz odbycie szkolenia wymaganego dla danej kategorii. Najważniejszą sprawą jest jednak uzyskanie wyniku pozytywnego egzaminu państwowego.

Kandydaci na kierowców, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat, mogą uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za zgodą rodziców lub opiekuna. Prawo jazdy nie może być natomiast wydane osobie w stosunku, do której orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (np. prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń, lub orzeczeniem innego uprawnionego.

Zobacz również: Nowe zasady dotyczące prawa jazdy

Aby rozpocząć starania o zdobycie prawa jazdy, najpierw należy udać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców i kandydatów na kierowców, celem uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Jeżeli w wyniku badania lekarz stwierdzi uzależnienia od alkoholu lub środka podobnie działającego, prawo jazdy nie może być wydane. Prawo jazdy może zawierać ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości prowadzenia określonego pojazdu. O tych ograniczeniach decyduje lekarz w orzeczeniu lekarskim, np. ktoś może dostać uprawnienia do prowadzenia pojazdu, ale tylko w okularach.

Gdy dokumenty są skompletowane: zgoda rodziców, orzeczenie o stanie zdrowia itp., należy złożyć je w wybranym przez siebie Ośrodku Szkolenia Kierowców, gdzie przeprowadzone zostanie szkolenie w zakresie odpowiedniej kategorii prawa jazdy. Informację dotyczącą Ośrodków Szkolenia Kierowców można uzyskać w każdym starostwie powiatowym, które ośrodki te nadzorują. Wszelkie skargi i uwagi na działalność ośrodków można zgłaszać w starostwie właściwym dla siedziby Ośrodka Szkolenia.

Celem szkolenia jest przygotowanie, osoby ubiegającej się o prawo jazdy, do kierowania odpowiednimi rodzajami pojazdów w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu i porządkowi ruchu.

Szkolenie składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Liczbę godzin zajęć ustala dla każdej osoby indywidualnie instruktor nauki jazdy - w zależności od posiadanej wiedzy i uzdolnień kandydata. Jednak w przypadku teorii ilość godzin dla jednej kategorii prawa jazdy nie może być mniejsza niż:

• 30 godzin dla kategorii A, A1, B, B1, T
• 20 godzin dla kategorii C, C+E, D, D+E, C1, C1+E, D1, D1+E, B+E
• Dla zajęć praktycznych ilość godzin nie może być mniejsza niż:
• 15 godzin przy kategorii B+E,
• 20 godzin przy kategorii A, A1, C1, C1+E, D1+E, T,
• 25 godzin przy kategorii C+E lub D+E,
• 30 godzin przy kategorii B, B1, C, D1 lub pozwoleniu,
• 60 godzin przy kategorii D.

Zobacz również: Nowe prawo jazdy dla motocyklistów

Ilość godzin przy poszczególnych kategoriach może ulec zmianie w przypadku szkolenia w zakresie więcej niż jednej kategorii jednocześnie lub posiadania już odpowiedniej kategorii uprawnienia. Na zakończenie szkolenia osoba otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kandydatów na kierowców w zakresie szkolenia podstawowego.

W celu przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy należy udać się, z zaświadczeniem uzyskanym w Ośrodku Szkolenia Kierowców, do wybranego przez siebie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

W Polsce jest 49 WORD-ów, a egzamin można zdawać w dowolnie wybranym. Tam opłaca się egzamin i uzgadnia termin jego zdawania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama