| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Wnętrze > Jak naprawić dmuchawę?

Jak naprawić dmuchawę?

Dmuchawa odpowiada za nawiew zimnego bądź ciepłego powietrza do kabiny pasażerskiej. Jej elementem napędzającym jest silnik prądu stałego, często wyposażony w regulację prędkości obrotowej.

Jeżeli silnik dmuchawy nie uruchamia się w żadnym położeniu przełącznika, należy zacząć poszukiwania usterki od sprawdzenia bezpiecznika, odpowiedzialnego za jego pracę. Następnie należy sprawdzić połączenia instalacji zasilającej, zwłaszcza doprowadzające napięcie do przełącznika. Gdy okażą się dobre, trzeba przeprowadzić prostą próbę polegającą na odłączeniu od przełącznika prędkości pracy dmuchawy przewodu zasilającego oraz jednego z pozostałych przewodów i połączeniu ich ze sobą.

Zobacz również: Jak ocenić wykończenie samochodu?

Jeżeli silnik zacznie pracować, należy wymienić przełącznik. Jeżeli nie, podłączyć zdjęte przewody do wyłącznika, pilnując aby nie zamienić ich miejscami. Następnie sprawdzić, czy silnik jest dobrze podłączony i przy pomocy próbnika żarówkowego zbadać, czy dociera do niego napięcie po włączeniu przełącznika na największą prędkość. Jeżeli napięcie pojawi się, sprawdzić jakość połączenia silnika z masą pojazdu. Gdy będzie ona dobra, należy po zasięgnięciu opinii elektryka, wymienić silnik.

Jeżeli silnik dmuchawy obraca się zbyt wolno nawet gdy przełącznik jest ustawiony na największą prędkość, należy sprawdzić, czy przewody zasilające mają dobry styk i na wszelki wypadek przed ponownym podłączeniem spryskać ich końcówki „Elektrosolem”. Gdy to nie pomoże, należy wymontować dmuchawę i albo wymienić na nową, albo oddać silnik do naprawy. Naprawa polega najczęściej na oczyszczeniu i przeszlifowaniu komutatora lub oczyszczeniu szczotkotrzymaczy, w których mogą zawieszać się szczotki. Nie zawsze to skutkuje. Wówczas należy zastąpić starą dmuchawę nową lub wymienić sam silnik.

Zobacz również: Jak naprawić luźne kratki nawiewu?

Jeżeli silnik obraca się z pełną prędkością, a wentylator wolniej, wówczas należy skasować luz pomiędzy wałkiem silnika i osią wentylatora np. przez podłożenie jednej lub kilku warstw folii aluminiowej, używanej do pieczenia ciast i mięs. Jest to naprawa doraźna a skutek może być krótkotrwały, dlatego najlepiej od razu wymienić wentylator lub całą dmuchawę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »