REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Polo III: demontaż półosi

Robert Kuśpiel
Volkswagen Polo III demontaż półosi Fot. Moto.wieszjak.pl
Volkswagen Polo III demontaż półosi Fot. Moto.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Demontaż półosi nie jest trudny. W poradniku tym pokażemy jak samemu zdemontować półoś w Volkswagenie Polo III.

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymontować półoś i całkowicie ją rozłożyć. Przed rozpoczęciem pracy należy mieć świadomość, że nie należy przetaczać samochodu po wymontowaniu półosi. Pierwszy krok to poluzowanie nakrętki mocującej piastę koła. Następnie przechodzimy do uniesienia samochodu. Możemy skorzystać z podnośnika warsztatowego lub tradycyjnego lewarka z podstawkami.

REKLAMA

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola i demontaż półosi

Odkręcamy śruby mocujące koła i zdejmujemy je. Teraz wykręcamy śruby z gniazdem wielowypustowym, które mocują półoś do wału kołnierzowego skrzyni biegów. Oznaczamy położenie przegubu wahacza i odkręcamy śruby mocujące. W samochodach z silnikiem benzynowym w przypadku prawej półosi należy odkręcić wspornik przewodu sondy lambda, który znajduje się nad półosią.

Pozostaje nam wycisnąć półoś z piasty koła. Tutaj przewidziane jest użycie ściągacza jednak nie jest to regułą. Można spróbować wyjąć półoś bez ściągacza.

REKLAMA

Półoś najczęściej jest wyjmowana w celu wymiany osłony. W takim przypadku konieczne jest rozłożenie półosi. Warto wiedzieć w jaki sposób można rozpoznać uszkodzenie przegubu. Zazwyczaj są to wyraźne uderzenia, stukoty podczas zmiany kierunku jazdy. Wówczas zmienia się obciążenie półosi i uszkodzony przegub jest wyjątkowo słyszalny. Nie należy czekać z wymianą tylko wymienić kompletny przegub.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wymontowaniu półosi przecinamy opaski zaciskowe w obydwu osłonach przegubu. Najlepiej wykonywać to za pomocą szczypiec. Zdejmujemy opaski i zsuwamy osłony. Teraz montujemy półoś w imadle. Nie należy tego robić bezpośrednio. Najlepiej zastosować podkładki z blachy, którą uchronią nas przed uszkodzeniem półosi.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż skrzyni biegów

REKLAMA

Przechodzimy do usunięcia przegubu zewnętrznego. Za pomocą młotka wybijamy przegub od półosi. Oczywiście wykonujemy to z odpowiednią siłą i wyczuciem. W przypadku przegubu wewnętrznego wyjmujemy pierścień sprężynujący za pomocą szczypiec. Do wyciśnięcia przegubu wewnętrznego będzie nam potrzebna prasa. Podczas wykonywania tej czynności przegub powinien opierać się na wewnętrznej bieżnik. Na końcu zdejmujemy osłonę przegubu, sprężynę i uszczelkę półosi.

Przechodzimy do montażu półosi. Najpierw wsuwamy na półoś osłonę wewnętrznego przegubu razem z opaską. W przypadku każdego z przegubów należy napełnić go odpowiednim smarem do przegubów. Jest on dostępny w serwisach Volkswagena. Polecamy zakupić oryginalny. W przypadku wymiany osłony i przegubu, pół saszetki aplikujemy do przegubu a pół do osłony. Jeśli wymieniamy samą osłonę, połową saszetki uzupełniamy tylko osłonę.

W wewnętrznym przegubie wsuwamy sprężynę krążkową na półoś. Jeśli jest prawidłowo osadzona to powinna opierać się większą średnicą o przegub. Wciskamy przegub wewnętrzny za pomocą prasy. Teraz wsuwamy osłonę zewnętrznego przegubu razem z opaską na półoś i wbijamy zewnętrzny przebóg za półoś za pomocą młotka do momentu aż pierścień znajdzie się w sowim rowku. Robimy to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić przegubu.

Teraz układamy osłony przegubów na swoich miejscach. Warto wiedzieć, że osłona podczas osadzania ulega najczęściej zgnieceniu. W osłonie powstaje podciśnienie, które podczas eksploatacji powoduje wciąganie osłony do wewnątrz. Dlatego po przeprowadzonym montażu należy unieść osłonę za pomocą śrubokręta. Wystarczy tylko na chwilę, przez ten czas doprowadzimy do wyrównania ciśnienia.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: demontaż tylnej kolumny zawieszenia

Przechodzimy do zamontowania półosi. Na początku należy przemyć benzyną ekstrakcyjną połączenie wielowypustowe piasty koła i półosi. Usuwamy również korozję oraz inne zanieczyszczenia. Wsuwamy półoś w piastę koła najdalej jak to tylko możliwe. Wkręcamy nową nakrętkę samoblokującą do momentu, aż przegub zewnętrzny oprze się o łożysko koła. Nie należy dokręcać nakrętki do końca.

Montujemy przegub wahacza i dokręcamy wstępnie śruby. Ustawiamy je zgodnie z wcześniejszymi oznaczeniami i solidnie przykręcamy. Przykręcamy półosie do kołnierzy skrzyni biegów i dokręcamy śruby. W przypadku prawej półosi przykręcamy wspornik przewodu sondy lambda nad półosią. Montujemy koła i opuszczamy samochód tak, żeby dotykały podłoża.

Dokręcamy nakrętkę półosi momentem 200Nm. Jest to bardzo ważne. Nakrętka ta musi być dokręcona bardzo mocno. Na końcu przykręcamy śruby mocujące koła. Opuszczamy całkowicie samochód i udajemy się na jazdę próbną. Podczas tej jazdy nie powinniśmy słyszeć żadnych dźwięków przy skręcaniu.

Zobacz też: Volkswagen Polo III: wymiana tylnych bębnów i szczęk hamulcowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA