reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Napęd > Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)?

Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)?

Pierścienie osadcze sprężynujące, zwane także pierścieniami Segera lub segeringami służą do zabezpieczanie przed osiowym przesuwaniem się różnych sworzni, łożysk i podobnych do nich części maszyn. Oto jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze.

W samochodach pierścienie osadcze/Segera stosuje się, między innymi, do zabezpieczania przed wysunięciem się sworzni tłokowych, sworzni w przegubach napędowych i wielu innych elementów, także bardzo małych.

Zobacz również: Czym różnią się silniki OHC od OHV i SOHC od DOHC?

Pierścienie osadcze Segera dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Tkwią w specjalnych kanalikach dopasowanych do ich grubości i często bardzo trudno je z nich usunąć przy pomocy zwykłych narzędzi. Próby zwykle kończą się albo złamaniem pierścienia, albo jego zgubieniem („wystrzeleniem”), albo uszkodzeniem kanalika, w którym on tkwi. Tymczasem można tego dokonać bardzo łatwo, przez zastosowanie specjalnych szczypiec, przypominających typowe szczypce o okrągłych szczękach. Inne są szczypce do pierścienie wewnętrznych, inne do zewnętrznych, trzeba więc zaopatrzyć się w oba rodzaje. Cena szczypiec do pierścieni Segera to kilkanaście złotych.

Zobacz również: Jak umyć silnik?

Po wsunięciu końcówek szczypiec w otwory pierścienia tak głęboko, jak to tylko możliwe, należy ostrożnie ścisnąć rączki szczypiec na tyle, aby pierścień Segera na całym obwodzie wysunął się z kanalika i wówczas można go ostrożnie usunąć, cały czas ściskając szczypce. Nie należy przy tym używać nadmiernej siły, gdyż zbyt mocno ściśnięty lub rozciągnięty pierścień może pęknąć i wówczas trzeba zastąpić go nowym.

Podczas wyjmowania i zakładanie pierścieni osadczych Segera należy chronić oczy, gdyż zdarza się, że źle uchwycony przez szczypce pierścień zsuwa się z nich i w wyniku siły sprężystości zamienia w pocisk, o nieprzewidywalnej trajektorii lotu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)? fot. moto.wieszjak.pl
Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)? fot. moto.wieszjak.pl

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama