| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Czym różnią się silniki OHC od OHV i SOHC od DOHC?

Czym różnią się silniki OHC od OHV i SOHC od DOHC?

W nowoczesnych silnikach stosowane są różne rozwiązania dotyczące rozrządu, sterującego pracą zaworów wtryskowych i wydechowych. Podpowiadamy, czym różnią się te rozwiązania.

Zawory silnika spalinowego sterowane są przez ruch wałka rozrządu. Znajdują się na nim popychacze, które z powodu obrotu wałka naciskają na odpowiednie zawory, otwierając je.

OHC i OHV

Silnik OHC to taki, w którym wałek rozrządu działa bezpośrednio na zawory. Jest umieszczony ponad nimi i skonstruowany tak, aby jego popychacze mogły naciskać na zawory w trakcie pracy, otwierając je tym samym. Gdy popychacz minie zawory, zostają one zamknięte. W silniku typu OHV, wałek rozrządu umiesczony jest pod blokiem silnika i do sterowania zaworami wymaga dźwigni, prowadzonych na górę silnika. Obracając się porusza nimi, a te z kolei poruszają popychaczami, otwierającymi lub zamykającymi dane zawory.

Zobacz również: Jak wyczyścić zawór EGR?

DOHC i SOHC

W silnikach stosowane są rozwiązania z jednym (SOHC) lub dwoma (DOHC) wałkami rozrządu. Jest to zależne od konstrukcji bloku silnika. Motor SOHC to taki, w którym zarówno zawory wydechowe, jak i wtryskowe obsługiwane są przez ten sam wałek. DOHC oznacza, że zawory wtryskowe i wydechowe sterowane są oddzielnie, ale nie niezależnie, ponieważ oba wałki są połączone jednym paskiem z wałem korbowym. Takie rozwiązanie umożliwia osobne strojenie dla obu rodzajów zaworów i tym samym wprowadzenie zmiennych faz rozrządu. Na wałkach umieszczone są popychacze, sterujące pracą zaworów. Dzięki połączeniu z wałem korbowym, popychacze będą otwierały te zawory, które w danym momencie mają być otwarte.

Zobacz również: Jak zlikwidować przeciekanie zaworu igłowego w gaźniku?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »