reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Hamulce > Mercedes W203: wymiana okładzin hamulca ręcznego - poradnik

Mercedes W203: wymiana okładzin hamulca ręcznego - poradnik


Wymiana okładzin hamulca ręcznego jest dosyć kłopotliwa, jednak można ją wykonać samemu. Czytając ten poradnik, dowiesz się jak możesz wymienić okładziny hamulca pomocniczego w swoim Mercedesie C klasy.

Zaczynamy od podniesienia tylnej kanapy. Następnie demontujemy klapę osłaniającą i odkręcamy blachę znajdującą się po środku kanapy. Zamontowana jest na trzech śrubach. Mamy teraz dostęp do mechanizmu napinania linki hamulca ręcznego. Luzujemy cały mechanizm maksymalnie ile się da. Najlepiej będzie, jak odepniemy obie linki od mechanizmu. Teraz luzujemy śrubę koła, od którego zaczynamy pracę i unosimy samochód na podnośniku. Podkładamy drewniany klocek pod samochód i zdejmujemy koło.

Kolejny krok to demontaż zacisku hamulca tylnego. Robimy to poprzez odkręcenie 2 śrub 17 od tyłu zacisku. Podwieszamy go na drucie, żeby nie wisiał na przewodzie. Odkręcamy dwie śruby trzymające tarczę hamulcową i demontujemy tarczę. Widzimy teraz cały mechanizm hamulca ręcznego. Teraz skręcamy regulator położenia szczęk hamulca pomocniczego na tyle, na ile to możliwe. Za pomocą śrubokręta odpinamy górną sprężynę pod regulatorem.

Zobacz również: Jak objawiają się problemy z hamulcami?

Również za pomocą płaskiego śrubokręta wciskamy i przekręcamy dwie sprężyny trzymające okładziny hamulcowe do osłony. Demontujemy dolną sprężynę znajdującą się koło zamka mechanizmu hamulca pomocniczego i możemy wyjąć okładziny. Jeśli chodzi o procedurę montażu, przebiega ona w nieco inny sposób. Na początku zakładamy dolną sprężynę na jedną z okładzin.

Następnie przekładamy sprężynę przez zamek i zakładamy na nią drugą okładzinę. Możemy mieć trochę problemów z wykonaniem tej czynności, jednak jest to do zrobienia. Kolejny krok to przykręcenie okładzin sprężynami. Naciskamy śrubokrętem na sprężyny i przekręcamy je w prawo. Musimy teraz zamontować regulator między obie okładziny – mniejszą stroną do kierunku jazdy.

Zobacz również: Jak wymienić cylinderki hamulcowe?

Następnie montujemy górną sprężynę i przechodzimy do montażu tarczy. Przykręcamy dwie śruby trzymające tarczę, montujemy zacisk i zakładamy koło. Po drugiej stronie postępujemy w identyczny sposób. Jeżeli to wykonamy, wciskamy pedał hamulca pomocniczego na 75% jego zakresu. Naciągamy linki na regulatorze pod tylną kanapą, tak żeby przy takiej pozycji hamulca samochód nie mógł ruszyć z miejsca. Po zwolnieniu hamulca samochód musi się powoli toczyć. Na koniec składamy pozostałe elementy w odwrotnej kolejności.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wymiana okładzin hamulca ręcznego
Wymiana okładzin hamulca ręcznego

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama